۲۰ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۴۵
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83850816
۰ نفر

برچسب‌ها

تجمع اردنی‌ها در اعتراض به طرح الحاق کرانه باختری

تهران-ایرنا-صدها نفر از مردم اردن امروز جمعه با برپایی تجمعی گسترده طرح‌های توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی در اراضی فلسطینی به ویژه طرح الحاق کرانه باختری را محکوم کردند.

به گزارش پایگاه خبری "مرکز اطلاع رسانی فلسطین"، این تجمع پس از اقامه نماز جمعه در امان ـ پایتخت اردن ـ برگزار شد.

شرکت کنندگان در این تجمع شعارهایی در حمایت از ملت فلسطین و محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی سر دادند.

تجمع کنندگان همچنین خواستار تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی در امان و فراخواندن سفیر اردن از فلسطین اشغالی شدند و بر ضرورت لغو تمامی توافقنامه‌ها با این رژیم و در راس آن معاهده صلح وادی عربه تاکید کردند.

دولت اردن در سال ۱۹۹۴ با رژیم صهیونیستی معاهده صلح (وادی عربه) امضا کرد که با وجود عقب ‌نشینی صهیونیست‌ها از مناطق مورد منازعه، با گذشت بیش از ربع قرن، هنوز حاکمیت اردن بر تمامی خاک خود ناقص مانده است.
پس از امضای معاهده یاد شده، هنوز منطقه الباقوره در شمال اردن تحت سیطره رژیم صهیونیستی باقی مانده و این رژیم مدعی مالکیت بر این منطقه و منطقه الغمر واقع در جنوب بحرالمیت است.
در این توافق حق بهره‌ برداری از الغمر با موافقت اردن به مدت ۲۵ سال به رژیم صهیونیستی داده شد که در صورت اتمام این مدت، چنانچه هیچ یک از طرفین خواستار اتمام آن نشود، قرارداد به صورت خودکار تمدید خواهد شد.
اردن به عنوان دومین کشور عربی پس از مصر، پس از امضای معاهده موسوم به وادی عربه با رژیم صهیونیستی، مناسبات سیاسی و اقتصادی خود را با اسرائیل آغاز کرد. همچنین در جنگ ۱۹۶۷ بین اردن و اسرائیل، رژیم صهیونیستی اراضی فلسطینی کرانه باختری و قدس شرقی را که تا آن دوره در اختیار اردن بود، به تصرف خود در آورد.
اردن که اکثریت جمعیت ۹ میلیونی آن را فلسطینیان مهاجر تشکیل می دهند، طولانی ترین مرز را با سرزمین اشغالی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =