قدردانی نخست وزیر عراق از نقش اصولی مرجعیت عالی دینی در شکست داعش

تهران-ایرنا-"مصطفی الکاظمی" نخست وزیر عراق روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: مراجع دینی و موضع آنان برای مبارزه با داعش تعیین کننده و پایه و اساس شکست تروریست‌ها بوده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی دفتر نخست وزیری عراق، در این بیانیه که به مناسبت آزادسازی شهر موصل منتشر شد، آمده است: موضع مراجع  که برآمده از افتخار آنان به عزت سرزمین عراق است، در طول دوران پشتوانه خیر و نیکی و قدرتی برای محبت کردن و همزیستی مسالمت آمیز بوده است.

این بیانیه می‌افزاید:عراقی‌ها با آزادسازی موصل، برگ زرینی در تاریخ خود را به ثبت رساندند، افتخاری که با فداکاری و ایثارگری فرزندان عراق، همبستگی و برادری به خاطر وحدت و یکپارچگی عراق و با هدف کوتاه شدن شر و ظلمت ترویسم و برچیدن تمام بزهکاری‌های این گروه انجام شد.

این بیانیه می‌افزاید: عراقی‌ها بار دیگر چون گذشته که تاریخ بشریت را با تمدن‌ خود ترسیم کرده‌ بودند، باز گشتند، انان به سایر ملل پیروزی بزرگی علیه اوباش زمانه یعنی گروهک وحشی و گمراه و شکست‌خورده داعش را هدیه کردند.

الکاظمی افزود: امروز ملل جهان به پیروزی ملت عراق بر طاغیان تاریخ که نماد وحشی‌گری، نژادپرستی و دشمنی بشریت بودند، افتخار می‌کنند و شهروندان عراقی امروز می‌بایست به خاطر سالگرد پیروزی برجسته خود افتخار کنند.

نخست وزیر عراق مردود دانسته شمردن فرقه‌گرایی، تبعیض و تفرقه را مقدمه پیروزی ارتش عراق بر گروهک تروریستی داعش دانست و افزود که عراقی‌ها اندیشه تاریک و سیاه [داعشی] را نپذیرفتند، چرا که  زندگی آنان در طول هزاره‌های گذشته در این خاک، تنها با روحی پاک و بی‌آلایش که در آن سرآمد بودند و پذیرش دیگری صورت گرفته است.

الکاظمی با بیان این که عراق اینک درگیر جنگی علیه فساد و ویرانی است، وعده داد که با عزم قوی و راسخ عراقی‌ها و برچیدن تروریست‌های داعش و جرثومه‌های آن، هیچ اثری از فساد در کشورش باقی نماند و عراقی‌ها با بازسازی کشورشان در جنگ علیه فاسد و فاسدان پیروز خواهند شد.

نخست وزیر عراق در بخش دیگری از این بیانیه به نقش نیروهای نظامی کشورش برای شکست داعش پرداخت و افزود: موضع نیروهای مسلح ما یک موضع مسؤولان در پیش گرفتند که دربردارنده تمام مفاهیم غیرت و شجاعت بود، مفاهیمی که نتیجه آن شکست گروهک تروریستی داعش به دست ارتش، پلیس و نیروهای مبارزه با تروریسم، نیروهای الحشد الشعبی، نیروهای پیشمرگه کرد و دیگر نیروهای نظامی کشورمان بود.

نیروهای عراقی پس از هشت ماه درگیری برای بازپس گیری موصل از گروه تروریستی داعش، سرانجام «حیدر العبادی» نخست وزیر وقت عراق، ۸ تیرماه ۱۳۹۶از پایان دولت خودخوانده خلافت اسلامی در پایتخت خودخوانده این گروهک تروریستی خبر داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =