دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ترکیه ۱۵ هزار مزدور به لیبی اعزام کرده است

تهران- ایرنا- گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» اعلام کرد که ترکیه تاکنون بیش از ۱۵ هزار مزدور سوری را برای جنگ به لیبی اعزام کرده است.

به گزارش روز جمعه روزنامه الدستور مصر، دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزود: ترکیه ۱۵ هزار و ۸۰۰ مزدور سوری را برای جنگ در کنار دولت وفاق ملی لیبی به این کشور اعزام کرده است.

بر اساس این گزارش، تا کنون نیز پنج هزار و ۶۰۰ نفر از این شبه‌نظامیان به سوریه بازگشتند و شمار زیادی نیز در حال آموزش برای اعزام به لیبی هستند.  

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین اعلام کرد، تا کنون ۴۷۰ نفر از نیروهای وابسته به ترکیه در جنگ لیبی نیز کشته شدند.  

دیده‌بان حقوق بشر سوریه چندی قبل در گزارشی اعلام کرده بود که صدها نفر از مزدوران ترکیه برای انتقال از سوریه به ترکیه رفته و سرباز گیری و ثبت نام آنها از سوی نیروهای موسوم به ارتش ملی سوریه طبق دستورات دستگاه اطلاعاتی ترکیه صورت می‌گیرد.

همزمان با افزایش درگیری‌ها در لیبی میان نیروهای دولت وفاق ملی و نیروهای موسوم به ارتش ملی به رهبری ژنرال «خلیفه حفتر» آنکارا بصورت جدی وارد موضوع لیبی شده و بطور رسمی از دولت «فایز السراج» در مقابل دولت حامی ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش شرق لیبی حمایت می‌کند.

در همین حال ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی ششم آذرماه ۹۸ و در جریان سفر فایز السراج رییس دولت وفاق ملی لیبی به آنکارا و دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ۲ قرارداد مهم امضا کردند.

توافق نخست در مورد حریم دریایی ترکیه و لیبی در دریای مدیترانه و قرارداد دیگری در مورد توسعه همکاری‌های امنیتی و نظامی میان ۲ طرف امضا شد.

اردوغان نیز دی ماه ۱۳۹۸ اعلام کرد که کشورش به درخواست دولت وفاق ملی لیبی به آن کشور نیروی نظامی اعزام خواهد کرد.

پارلمان ترکیه نیز در این رابطه ۱۲ دی ماه ۹۸ با لایحه مجوز اعزام نیروی نظامی برای حمایت از دولت وفاق لیبی موافقت کرد.

در مقابل کشورهای مصر، امارات، عربستان، فرانسه، قبرس، یونان از دولت شرق لیبی به فرماندهی ژنرال حفتر حمایت می‌کنند و هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای مشترک دخالت نظامی ترکیه در لیبی را محکوم کردند و از دولت آنکارا خواستند، اعزام جنگجویان خارجی از سوریه به لیبی را متوقف کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =