واکنش اتحادیه اروپا به ازسرگیری مجازات اعدام در آمریکا

لندن- ایرنا- سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای به تصمیم وزارت دادگستری آمریکا برای از سرگیری مجازات اعدام در این کشور اعتراض کرد و خواستار تجدیدنظر دولت در این زمینه شد.

«پیتر استنو» در این بیانیه که در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، خاطر نشان کرد که تصمیم وزارت دادگستری آمریکا مغایر روال پذیرفته شده در آمریکا و جهان برای لغو مجازات اعدام، چه به صورت قانونی و یا عملی است.

وی تصریح کرد؛ اتحادیه اروپا به هر نحوی و تحت هر شرایطی مخالف مجازات اعدام است. «این مجازات یک روش وحشیانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز است که با حق غیر قابل انکار زندگی کردن ناسازگار است.»

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد که اتحادیه اروپا به تلاش‌های خود برای از لغو مجازات اعدام ادامه خواهد داد.

دیوان عالی آمریکا ۲ هفته پیش به وزارت دادگستری این کشور اجازه داد که اجرای مجازات اعدام را از سر بگیرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که مجازات اعدام برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۳، به مورد اجرا گذاشته خواهد شد.  

«ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا گفته بود که حکم اعدام برای پنج قاتل کودک، اجرایی خواهد شد. این موضوع انتقادات و اعتراضات زیادی را به همراه داشت. زندانیان تلاش کردند با استفاده از پروتکل‌ها و مواد حقوقی خود را از مرگ نجات دهند. بر همین اساس یک قاضی فدرال در واشنگتن حکم وزارت دادگستری را محکوم و اعلام کرد پروتکل جدید با قانون مجازات اعدام فدرال مطابقت ندارد.

اما دادگاه منطقه دی سی، سه ماه پیش این حکم را لغو کرد و به دنبال آن «ویلیام بار» به اداره زندان‌ها دستور داد که تاریخ جدیدی برای اعدام زندانیان تنظیم کند.

پیش‌تر «فرهان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد به تصمیم آمریکا در این باره واکنش نشان داد و گفته بود، تمامی کشورها باید سریعا مجازات اعدام را متوقف کنند.  

حکم اعدام از سال ۲۰۰۳ تاکنون توسط حکومت فدرال آمریکا اجرا نشده بود. این کار با استفاده از سوزن زهردار به نام پنتوباربیتال انجام می‌شود.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان