تلاش سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس الزام‌آور در یمن

تهران- ایرنا- سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد، فرستاده ویژه این سازمان در امور یمن در حال مذاکره با طرف‌های یمنی برای دستیابی به یک آتش‌بس الزام‌آور است.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری آناتولی ترکیه، «استفان دوجاریک»  افزود: «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد طی چند دور از گفت و گو با آنها، نظرات ۲ طرف (دولت مستعفی وانصارالله) را دریافت کرده است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: صرف توافق ۲ طرف درباره متن بیانیه، ۲ طرف را ملزم به آتش‌بس و اتخاذ تدابیر اقتصادی و انسانی قاطع و همچنین از سرگیری روند سیاسی می‌کند.

در همین حال یک منبع آگاه در سازمان ملل متحد به آناتولی گفته است: هیأت مذاکره ‌کننده انصار الله در مسقط پایتخت عمان حاضر به دیدار با گریفیتس نشد. این هیأت تأکید کرد که علت این اقدام، اعتراض به افزایش حمایت ائتلاف سعودی-اماراتی به صنعاء و سایر مناطق یمن است.

بر اساس این گزارش، گریفیتس نسخه اصلاح شده از طرح سازمان ملل برای حل بحران به طرف‌های درگیر ارائه کرده که شامل آتش‌بس و توقف همه حملات هوایی، دریایی و زمینی است.

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۲۲ آذر ۹۷ در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی درباره استان‌های ساحلی الحدیده و تعز از جمله اجرایی شدن آتش‌بس در الحدیده دست یافتند؛ اما این توافق‌ها با توجه به اختلاف‌های ۲ طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است.

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج کمک‌های انسانی باشند.

میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند.

با وجود تلاش‌های انصارالله یمن برای برقراری صلح اما ائتلاف سعودی همچنان اصرار دارد به حملات خود و نیز محاصره این کشور ادامه دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =