عرضه مصوب گوشت مرغ در خراسان شمالی منوط به کاهش قیمت زنده آن است

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: قیمت گوشت مرغ کشتار روز در این استان هر کیلوگرم ۱۵۵ هزار ریال مصوب شده، اما عرضه آن با این نرخ منوط به کاهش قیمت مرغ زنده است.

رضا فیروزه،  جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: قرار بر این است که گوشت مرغ از روز شنبه - فردا - با قیمت مصوب در بازار عرضه شود اما این به شرطی قابل تحقق است که مرغ زنده نیز با قیمت مصوب هر کیلوگرم ۱۰۱ هزار و ۵۰۰ ریال به کشتارگاه عرضه شود.

وی افزود: در این زمینه نیاز است جهاد کشاورزی و مرغداران همکاری لازم را داشته باشند.

وی گفت: کنترل بازار مرغ باید از مبدا یعنی از مرحله تولید انجام شود، تعیین کننده قیمت مرغ زنده، مرغدار است که از مبدا یعنی در سالن ها، آن را معین می کند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی افزود: در صورتی که مرغ زنده به قیمت مصوب عرضه شود، این سازمان هم می تواند با فروش گوشت مرغ به بیش از قیمت مصوب آن یعنی بیش از ۱۵۵ هزار ریال، برخورد کند.

وی خاطرنشان کرد: بازار گوشت مرغ در بیش از یک سال گذشته، به خوبی مدیریت شده است و در این مدت، در قریب به اتفاق روزها، این محصول در استان به کمتر از قیمت مصوب ۱۲۹ هزار ریال عرضه شده است.

وی افزود: قیمت گوشت مرغ در یک سال گذشته، کیلویی ۱۱۰ و یا ۱۱۵ هزار ریال و حتی گاه ۹۰ هزار ریال بوده است اما اکنون در شرایط کاهش میزان تولید و افزایش میزان تقاضا، افزایش یافته است.

فیروزه تصریح کرد: در شرایط کنونی که هزینه های تولید در سالن مرغداری افزایش یافته، مرغدار اعلام کرده است که نمی تواند مرغ زنده را با قیمت مصوب عرضه کند و این قیمت برایش مقرون به صرفه نیست.

وی خاطرنشان کرد: بعضا گفته شده است که گرانفروشی در شبکه توزیع توزیع رخ داده و فروشنده به حق خود قانع نیست، این در حالی است که تعیین کننده قیمت برای ارائه نرخ مصوب، تولید کننده مرغ است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: درخواست ما از جهاد کشاورزی ارائه لیست مرغ زنده تحویل شده به کشتارگاه ها است که البته محقق شده است و تلاش داریم تا قیمت گوشت مرغ در بازار، سامان یابد.

سالانه حدود ۲۲ هزار تن گوشت مرغ در خراسان شمالی مصرف می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =