۷۹۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی در واحد الفین ایلام

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: ۷۹۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۸۰۰ میلیارد تومان به صورت ریالی در واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام انجام شده است و این واحد هم اکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش روابط عمومی استانداری ایلام،‌ قاسم سلیمانی‌دشتکی در دیدار با مدیرعامل شرکت پتروشیمی ایلام ابراز امیدواری کرد: واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام تا یک ماه آینده آماده بهره‌برداری و افتتاح با حضور رییس جمهوری شود.

وی افزود: تکمیل و بهره‌برداری از واحد الفین به عنوان یک تحول بزرگ در صنعت پتروشیمی استان و کشور بعد از سال‌ها از شروع ساخت آن، با اتکا به نیرو و تخصص داخلی یک دستاورد بزرگ برای کشور و استان به شمار می‌رود و افتتاح و شروع بکار آن منجر به توسعه صنعتی و تحول در اشتغال منطقه با ایجاد صنایع پایین‌دستی مرتبط خواهد شد.

استاندار ایلام یادآور شد: در آینده نزدیک ایلام به عنوان قطب صنعت پتروشیمی در غرب کشور معرفی می‌شود و با اتمام فاز دوم پتروشیمی‌های ایلام و ان‌جی‌ال دهلران و شروع بکار پتروشیمی شهرهای مهران، هلیلان و دره‌شهر استان ایلام به عنوان یکی از قطب‌های اصلی پتروشیمی کشور شناخته خواهد شد.

سلیمانی‌دشتکی در مورد مهم‌ترین مزیت‌های راه‌اندازی واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام، اظهار داشت: راه‌اندازی واحد الفین در ایجاد سبد محصولات تولیدی، تهیه خوراک پتروشیمی ایلام، صرفه‌جویی در عدم استفاده از خط اتیلن غرب کشور نقش دارد و از همه مهم‌تر در زمینه اشتغالزایی نیز با ایجاد صنایع پایین دستی مرتبط موجب بکارگیری نیروی جوان تحصیلکرده استان در این حوزه است.

وی با تاکید بر مسوولیت پذیری اجتماعی کارخانه‌های بزرگ در استان، اضافه کرد: پتروشیمی ایلام در سال جهش تولید علاوه بر فعالیت در حوزه تولید می‌تواند در زمینه اشتغالزایی نیز نقش‌آفرینی کند و همچنین انتظار است در حوزه مدیریتی در این شرکت از افراد توانمند و بومی استان استفاده شود.

مدیرعامل پتروشیمی ایلام نیز در این دیدار ضمن قدردانی از  تلاش‌های مداوم استاندار ایلام در پیگیری امور مرتبط با پتروشیمی از جمله ایجاد و بهره‌برداری سد شهدای ایلام (سد گلال) گفت: یکی از اهداف مجموعه مدیریتی شرکت پتروشیمی ایلام‌ استفاده مطلوب از ظرفیت موجود در حوزه صنعت پتروشیمی و بکارگیری نیروی انسانی توانمند و آموزش‌دیده استان در امور مرتبط با پتروشیمی است.

حسن نجفی با اشاره به آموزش و تربیت پیمانکاران محلی در استان، افزود: شرکت پتروشیمی ایلام با تشکیل یک تعاونی در صدد واگذاری کارها به نیروهای متخصص بومی است و تا این زمان نیز در اجرای فعالیت‌های خود از ظرفیت پیمانکاران محلی نیز استفاده کرده است و در بخش خریدها نیز تا حد امکان از امکانات و ابزارهای داخل استان و کشور استفاده می‌شود. 

مجتمع پتروشیمی ایلام با حدود ۲ هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر، بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است.

در صورت بهره برداری از فاز دوم (واحد الفین)، پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید به ۴۵۰ هزار تن اتیلن در سال خواهد رسید.

طرح احداث پتروشیمی ایلام پس از مطالعات فراوان در شرکت ملی پتروشیمی به تصویب رسید و در سال ۸۱ عملیات احداث این مجتمع پتروشیمی در بخش چوار در زمینی به مساحت ۱۲۲ هکتار در فاصله ۱۸ کیلومتری از شهر ایلام آغاز شد.

این مجموعه با هدف اشتغال زایی و رونق اقتصادی احداث شده و تا امروز شرایط اشتغال برای بالغ بر ۲۱۹۰ نفر را بصورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم آورده است.

بیش از ۳.۵ درصد از ذخایر نفتی و ۱۱ درصد از ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =