بیماری تب کنگو در کرمانشاه بومی است

کرمانشاه- ایرنا- معاون سلامت اداره کل دامپزشکی کرمانشاه با اشاره به مشاهده یک مورد بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان روانسر گفت: این بیماری در سطح استان بومی است و امکان بروز دوباره آن وجود دارد.

به گزارش ایرنا، هفته گذشته یکی از اهالی شهرستان روانسر بر اثر ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو جان خود را از دست داد.
شاهرخ یارویسی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: پس از تایید مرگ این فرد توسط بیماری تب کنگو به سرعت سم پاشی های لازم برای مقابله با بیماری در کانون بیماری انجام شد.
وی با اشاره به اینکه بیماری تب کنگو جزء بیماری های مشترک بین دام و انسان محسوب می شود، گفت: این بیماری به دلیل اینکه علایمی در دام بروز نمی دهد تا زمان انتقال به انسان قابل تشخیص نیست.
به گفته معاون سلامت دامپزشکی، این بیماری از راه کنه‌های موجود بر روی بدن دام ها به انسان منتقل می شود و می تواند منجر به مرگ شود.
یارویسی افزود: براساس مطالعات انجام شده بیماری تب کریمه یک بیماری بومی در سطح استان کرمانشاه است و امکان بروز مجدد آن در کانون های دیگر وجود دارد.
وی توصیه کرد؛ دامداران و افرادی که با دام سر و کار دارند باید به منظور حفظ سلامت خود و جلوگیری از ابتلا به تب کریمه مسایل بهداشتی را با دقت رعایت و در زمان نزدیک شدن به دام ها حتماً از دستکش، چکمه و عینک استفاده کنند.
معاون سلامت دامپزشکی استان کرمانشاه، خرید گوشت غیربهداشتی را یکی دیگر از عوامل شیوع بیماری تب کنگو عنوان کرد و گفت از مردم تقاضا داریم که به منظور حفظ سلامت خود و جامعه از خریدن گوشت از دستفروشان و افرادی که به صورت غیربهداشتی اقدام به ذبح می‌کنند، پرهیز کنند.
یارویسی عنوان کرد؛ گوشت تهیه شده در کشتارگاه ها زیرنظر دامپزشکان بارها مورد بررسی قرار می گیرد دلیل طی شده ۲۴ ساعت ماندگاری در اتاق سرد احتمال بروز بیماری‌ها در آن به حداقل می رسد.
تب کریمه کنگو (CCHF) یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که بوسیله کنه یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می شود. این بیماری در فصل‌های گرم سال از اواخر فروردین تا اواخر شهریور (زمان رشد و تکثیر کنه‌ها) شیوع می‌یابد.       
سردرد، تب بالا، درد کمر، درد مفاصل، درد شکم و استفراغ، قرمزی چشمان، سرخ شدن صورت، سرخ شدن حلق و نقاط قرمز روی سقف دهان از علایم اولیه بیماری تب کریمه کنگو در انسان است.