پیکر ۹ تن از شهیدان نسل کشی سربرنیتسا با حضور سفیر ایران در سارایوو تشییع شدند

بلگراد-ایرنا- پیکرهای ۹ شهید تازه شناسایی شده نسل کشی سربرنیتسا امروز (پنجشنبه) با حضور جمعی از مقامات عالی رتبه بوسنی و هرزگوین و تعدادی از سفرای مقیم از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران در شهر سارایوو تشییع شدند.

به گزارش سفارت ایران در سارایوو، در این مراسم که با حضور «شفیق جعفروویچ» رئیس شورای ریاست جمهوری، «بیسرا تورکوویچ» وزیر امور خارجه، «حسین کاوازوویچ» رئیس العلما و رئیس جامعه اسلامی بوسنی و هرزگوین، «باقر عزت بگوویچ» رئیس حزب اقدام دمکراتیک و دیگر مقامات عالی رتبه بوسنیایی و خارجی برگزار شد، حاضران با قرائت فاتحه و نثار گل با پیکرهای این شهیدان وداع کردند.

«محمود حیدری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین که از جمله حاضران در این مراسم بود با نثار گل به این شهیدان ادای احترام کرد و با خانواده های آنان ابراز همبستگی کرد. 

پیکر  این شهدا بعد از ادای احترام مردم شهرهای مختلف که در مسیر سربرنیتسا قرار دارند، روز شنبه آینده در مراسمی در قبرستان پوتوچاری در سربرنیتسا به خاک سپرده خواهند شد. 

سالگرد قربانیان سربرنیتسا که همه ساله با همکاری دولت ملی بوسنی و هرزگوین و همچنین جامعه اسلامی این کشور گرامی داشته می شود امسال با تدابیر ویژه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار می شود. 

قرار است که مراسم ویژه بیست و پنجمین سالگرد شهدای سربرنیتسا(ویژه برنامه ربع قرن) با پیام سران تعدادی از کشورهای جهان از جمله دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران روز شنبه (۲۱ تیر) در مزار شهدای سربرنیتسا و با حضور مقامات عالی رتبه بوسنیایی و سفرای خارجی برگزار گردد.

جنگ داخلی دولت یوگسلاوی با بوسنی و هرزگوین در سال ۱۹۹۲ و همزمان با اعلام استقلال جمهوری بوسنی و هرزگوین آغاز شد. دولت یوگسلاوی نیروهای تحت امر «علی عزت بگوویچ» رئیس جمهوری وقت بوسنی و هرزگوین را به نفرت پراکنی و تلاش برای کشتار صرب‌های ساکن بوسنی و هرزگوین متهم می‌کرد.

حمله نیروهای نظامی و شبه نظامی جمهوری صرب‌های بوسنی به مسلمانان یکی از بزرگترین بحران‌های انسانی در دهه پایانی قرن بیستم را رقم زد. جنگ در بوسنی در دسامبر سال ۱۹۹۵ با امضای توافق دیتون در شهر دیتون ایالت اوهایو آمریکا پایان یافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =