هشدارها و نگرانی‌های مسئولان در باره وضعیت قرمز کرونایی بابل

ساری - ایرنا - کمتر از یک هفته پس از افزایشی شدن شیوع بیماری کرونا در بابل ، به عنوان بزرگ‌ترین شهرستان مازندران ، آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های این منطقه به ۱۵۹ نفر رسید، وضعیتی که نگرانی و هشدارهای مسئولان را به دنبال داشته است.

آهنگ بستری بیماران کرونایی در بیمارستان‌های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی بابل تا کمتر از ۱۰ روز پیش ۲ رقمی بود. مسئولان این شهرستان و کادر درمانی هم امیدوار بودند که با تداوم ثبات نسبتا مناسب ۲ ماهه و ادامه روند کاهشی ، شاهد تنگ تر شدن حلقه برای ریشه کنی این بیماری باشند، امیدی که به سرانجام نرسید و بتدریج در کمتر از یک هفته نه تنها آمار بیماران بستری سه رقمی شد بلکه تمامی بیمارستان های شهرستان را هم به تسخیر خود درآورد.

بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل که تنها این شهرستان را زیر پوشش دارد ، در ۲۴ ساعت منتهی به روز پنجشنبه ۲۹ بیمار جدید کرونایی در مراکز درمانی این شهرستان بستری شده اند که این رقم آمار کل بیماران کرونایی بستری را به ۱۵۹ نفر افزایش داده است و از سویی دیگر تخت های مراقبت های ویژه بیمارستان های بابل هم با ترافیک بیماران کرونایی رو به رو شد و در حال حاضر ۳۷ بیمار کرونایی با حال نامساعد نیز تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

آژیر قرمز وضعیت کرونایی در بابل از شنبه هفته جاری به صدا درآمد و بعد از آن نیز محدودیت های کرونایی برای سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی،  استخرهای سرپوشیده، سینماها، سالن‌های تئاتر و نمایش، موزه‌ها و باغ‌موزه‌ها، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، مساجد و مصلی‌ها، برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی ، مذهبی و همایش‌ها، کافه‌ها، قهوه‌خانه‌ها و چای‌خانه‌ها، باغ وحش‌ها و مراکز تفریحی و نظایر آن تا خروج شهرستان از وضعیت قرمز از سوی فرمانداری شهرستان بابل تعطیل شد.

فرماندار بابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: برای شکست زنجیره انتقال ویروس کرونا از روز پنجشنبه محدودیت هایی برای حضور جمعیت در آرامستان های شلوغ شهر ایجاد شده است.

قربانعلی ولیزاده بورا افزود: همچنین آرایشگاه های زنانه هم به همراه چاپخانه ها، قهوه خانه ها و کافه ها اجازه فعالیت نخواهند شد.

وی اظهار داشت : تمام این محدودیت ها به خاطر حفظ سلامتی مردم و روند نزولی بستری بیماران کرونایی در بابل اعمال شده است که امیدواریم مردم همکاری لازم را داشته باشند.

ولی زاده بورا بیان کرد : زمانی این محدودیت های اعمال شده می تواند بخوبی اثر گذار باشد که مردم سه اصل استفاده از ماسک، شست و شوی دست ها و فاصله گذاری یک و نیم متری را به طور کامل رعایت کنند.

فرماندار بابل گفت : امیدواریم با محدودیت های اعمال شده و همکاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی مجبور نشویم که بخش های دیگر بازار را تعطیل کنیم که اگر موفق به نزولی شدن روند بستری بیماران کرونایی نشویم به ندرت باید گام های بعدی را اجرا کنیم.

زنگ خطر ورود بیماری کرونا به مازندران ۳۰ بهمن سال گذشته با شناسایی ۲ بیمار مشکوک در بابل نواخته شد. بیماران شناسایی شده افرادی بودند که همزمان با شیوع کرونا در قم به آن شهرستان سفر داشتند.

دانشگاه علوم پزشکی بابل که مستقل از دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت می کند، شهرستان بیش از  ۵۰۰ هزار نفری بابل را با هفت بیمارستان زیر پوشش دارد که از این تعداد پنج بیمارستان آیت الله روحانی و میناگر ، شهید بهشتی ، یحیی نژاد و امیرکلا از ابتدا برای پذیرش بیماران کرونایی اختصاص یافتند و همچنان هم پذیرش این بیماران در تمامی این بیمارستان ها ادامه دارد.

نگرانی رییس دانشگاه علوم پزشکی 

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل هم از مردم خواست تا  با لغو مراسم عروسی و دیگر تجمعات در جلوگیری از شیوع بیشتر این بیماری، کمک کار کادر بهداشت و درمان باشند.

دکتر سید فرزاد جلالی افزود: متاسفانه برگزاری مراسم عروسی موجب شیوع بیشتر ویروس کرونا شده است و به طور قطع پس از هر عروسی افرادی به این بیماری مبتلا شده اند و به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

وی گفت: از مردم عزیز خواهش می کنم تا مراسم عروسی و برپایی مهمانی ها و تجمعات را لغو کنند تا موجب برگزاری مراسم عزا برای دیگران نشوند.

دکتر جلالی افزود : یکی از مهم‌ترین محل‌های انتقال کرونا ، مکان های مسقف است و با توجه به فصل گرما یکی از توصیه های جدی ما عدم حضور در مکان های مسقف است.

خروج از منزل بدون ماسک ممنوع

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل  با بیان اینکه ماسک مهم ترین محافظ در مقابل ویروس کرونا است ، گفت: براساس تحقیقات انجام شده استفاده از ماسک بیش از ۸۰ درصد از انتقال ویروس کرونا به افراد جلوگیری می کند که این امر نقش ممتازی در شکست ویروس کرونا دارد.

وی افزود: به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست بعد از اعلام وضعیت قرمز ، شهروندان بدون استفاده از ماسک از منازل خود خارج شوند که این امر بستری بیماران کرونایی در بیمارستان های بابل را افزایشی تر می کند.

جلالی گفت : تعداد افرادی که در مراکز درمانی بابل به عنوان مبتلایان به کرونا بستری هستند به ۱۵۹ بیمار رسیده است در صورتی که نسبت به ۲ ماه پیش که به تعداد ۶۰ بیمار بستری در کل رسیده بود بسیار نگران کننده است.

وی افزود:  بیمارستان های بابل در آمادگی کامل به سر می برند ، اما اگر تعداد بیمارانی که نیاز به بستری دارند بشدت زیاد شود به طور مسلم توان کادر درمان بیمارستان ها کاهش می یابد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت : روزهای سختی بر همکاران ما گذشت ، آمار فزاینده بیماران بستری در شهرستان بابل زحمت کادر درمان را افزایش می دهد لذا  از مردم تقاضا می شود که کرونا و استفاده از ماسک را جدی بگیرند چرا که ماسک می تواند همراه با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بیش از ۸۰ درصد در پیشگیری از بیماری موثر باشد.

وی افزود : ماسک باعث کاهش محسوس پخش قطره‌های تنفسی حامل ویروس  و مانع ورود قطره‌های ریز تنفسی حامل ویروس به بینی و حلق و ریه افراد سالم می شود و  از آلوده‌ شدن بینی و دهان با دست جلوگیری می کند.

جلالی با اشاره به اینکه مهمترین دلیل استفاده عمومی از ماسک جلوگیری از پخش و انتقال ویروس توسط مبتلایان یا ناقلان بی‌علامت است، گفت : ماسک فقط یکی از ابزارهای حفاظتی در برابر ویروس است و شست و شوی دست ها و اجتناب از تماس با افراد مبتلا و جلوگیری از حضور افراد آلوده و افراد دارای علائمی همچون سرفه و تنگی نفس در اجتماع همچنان باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل افزود : باید بدانیم زدن‌ ماسک تمامی مساله را حل نمی کند ، بلکه ممکن است در افراد یک ایمنی کاذب نیز ایجاد کند ، پس اگر شهروندان برای انجام کارهای ضروری از منزل خارج شوند فاصله گذاری یک و نیم متری را به طور دقیق رعایت کنند و اجازه ندهند ویروس کرونا به راحتی وارد بدن آنان شود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =