۱۰ پایگاه امداد و نجات قزوین به دستگاه رهاسازی مصدومان تجهیز شدند

قزوین – ایرنا – مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین گفت: ۱۰ پایگاه امداد و نجات استان از محل آورده یک خیر به دستگاه رهاسازی مصدومان سوانح و حوادث جاده‌ای تجهیز شدند.

حسن آصفی روز پنجشنبه در آیین توزیع این دستگاه‌ها به خبرنگار ایرنا گفت: هرچقدر تجهیزات نیروهای امدادی استان در هنگام بروز سوانح و حوادث، تکمیل‌تر باشد، سرعت و کیفیت ارایه خدمات به هم استانی‌ها و هموطنان افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: ارتقای سرعت و کیفیت امدادرسانی در حوادث برای نجات جان یک انسان بسیار اثرگذار است و نقش موثری در پیشبرد برنامه‌ها و اهداف دستگاه‌های امدادی ایفا می‌کند.

این مسوول گفت: امروز با توجه به شرایط اقتصادی و تنگناهای مالی، در تامین بسیاری از امکانات با کمبودهایی مواجه هستیم ولی خوشبختانه با ورود خیران برای تامین این امکانات و نجات جان انسان‌ها گام‌های بلندی برداشته می‌شود.

آصفی افزود: دستگاه‌هایی که امروز برای ۱۰ پایگاه‌ امداد و نجات استان ارسال شد برای رهاسازی مصدومان حوادث جاده‌ای، آواربرداری و ... کاربرد دارد و نقش موثری در نجات جان مصدومان تصادفات ایفا می‌کند.

وی با اشاره به کمبودهای دیگر پایگاه‌های امداد و نجات استان، اضافه کرد: با توجه به میزان حوادث جاده‌ای و آتش سوزی خودروها به کپسول‌های ویژه اطفای حریق نیاز داریم که اگر بتوانیم فرهنگ ورود خیران به این حوزه را نهادینه کنیم، گام‌های بلندی برای نجات جان انسان‌ها برداشته خواهد شد.

آصفی افزود: ۲۲ پایگاه امداد و نجات در سطح استان فعالیت دارند که امروز به واسط یک خیر برای ۱۰ پایگاه تجهیزات رهاسازی مصدومان خریداری شده است و برای تامین مابقی نیز باید با جذب کمک‌های خیران اقدام شود.

وی گفت: قیمت این ابزار با توجه به سایز و متعلقات آنها متغییر بوده اما برای تامین این تجهیزات در حدود ۵۰ میلیون تومان از سوی خیر محترم هزینه شده است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قزوین گفت: هرپایگاه استان با استفاده از این ابزار به طور میانگین در طول سال جان سه تا پنج نفر را نجات خواهد داد و این موضوع، نشانگر میزان اهمیت ورود خیران به حوزه تامین تجهیزات امدادی است.

آصفی با اشاره به عمده تجهیزاتی که پایگاه‌های هلال احمر استان کمبود دارند، افزود: با توجه به وسعت حوادث در استان به تجهیزات مختلف از قبیل لباس غواصی، ست‌های کوهنوردی، کپسول‌های مخصوص اطفای آتش سوزی خودرو و... نیاز داریم تا بتوانیم سرعت و کیفیت ارایه خدمات را افزایش دهیم.

ورود خیران به حوزه تامین تجهیزات امدادی پررنگ‌تر شود

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین نیز در این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: تجهیزات امداد و نجات با توجه به گستردی حوادث و سوانح بسیار متنوع هستند و برخی از آنها به دلیل گرانی قیمت یا قرار نداشتن در وظایف سازمانی هلال احمر، ممکن است که در ست‌های نجات وجود نداشته باشد.

حکمت الله هاشمی افزود: بسیاری از این تجهیزات مانند کپسول‌های اچ انی که قابلیت اطفای همه حریق‌ها را دارند، نقش موثری در نجات جان مصدومان در دقایق اولیه حادثه ایفا می‌کنند.

وی گفت: اگر این کپسول‌ها هم از محل آورده خیران تامین بشود و در ناوگان تجهیزاتی نیروهای امدادی از اورژانس، پلیس و هلال احمر قرار گیرد در کنترل آتش سوزی و نجات جان شهروندان بسیار موثر خواهد بود.

هاشمی گفت: امروز باید خیران به این موضوع توجه کنند که کمک آنها در تامین یک ابزار می‌تواند جان یک انسان و یک جامعه را نجات دهد و رضایت شهروندان و مغفرت الهی را در این دنیا و آخرت برای آنها به همراه داشته باشد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha