باند حرفه‌ای قطع‌کننده تاغزارهای ورامین منهدم شد

تهران - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: باند حرفه‌ای قطع کننده درختان تاغزارهای این شهرستان منهدم و تمامی افراد این باند دستگیر شدند.

اصغر سپه‌وند روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: عوامل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین طی هفته گذشته با دریافت اطلاعاتی از دوستداران منابع طبیعی و همیاران طبیعت، از قطع شبانه ده‌ها درخت تاغ در جنگل‌های منطقه ابردژ آگاه شدند و اقدامات خود را برای شناسایی و دستگیری این افراد انجام دادند.
وی اظهار داشت: با توجه به این که فعالیت این باند حرفه‌ای در شب‌ها انجام می‌شد، شناسایی آنان حدود ۱۰ روز به طول انجامید و نیروهای منابع طبیعی با اقدامات اطلاعاتی و گشت‌زنی نامحسوس به صورت شبانه روز، ساعت ۴ بامداد امروز موفق به شناسایی محل فعالیت آنان شده و حین ارتکاب به این جرم، آنان را غافلگیر کردند.
این مسئول خاطرنشان کرد: اعضای این باند با مشاهده نیروهای منابع طبیعی، از محل گریختند ولی پس از تعقیب و گریز، در روستای قلعه‌بلند از توابع بخش جوادآباد ورامین به دام افتاده و توسط عوامل انتظامی دستگیر شدند.

سپه‌وند افزود: این افراد پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی تحویل شدند، این باند بیش از ۵۰ اصله درخت تاغ که نقش مهمی در تثبت خاک و جلوگیری از پیشروی کویر در منطقه و ممانعت از ایجاد ریزگرد دارند را قطع و از بین بردند.
وی گفت: اغلب درختان قطع شده توسط این افراد، بیش از ۵۰ سال عمر داشتند و برای به ثمر نشستن آنان، زحمات بسیاری کشیده شده تا از بیابان‌زایی جلوگیری شود.
رئیس اداره منابع طبیعی و آیخیز داری ورامین اضافه کرد: به استناد آئین‌نامه اجرایی ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور، قطع هر درخت تاغ ۳۰ میلیون ریال جریمه دارد که بر اساس رأی دادگاه، از ۶ تا ۳ سال حبس نیز در انتظار قطع کنندگان درخت است.
وی یاد آور شد: سودجویان درختان تاغ را برای تهیه ذغال قطع می‌کنند.
ورامین بیش از ۱۰ هزار هکتار درخت تاغ دست‌کاشت دارد. 
ورامین در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران و در حاشیه کویر مرکزی واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =