کرونا بیش از ۳۶۴ میلیارد تومان خسارت به گردشگری کرمان وارد کرد

کرمان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان گفت: شیوع ویروس کرونا تاکنون ۳۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به بخش گردشگری این استان خسارت وارد کرده است.

فریدون فعالی روز پنجشنبه در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان افزود: حدود پنج هزار نفر در حوزه گردشگری استان کرمان به دلیل مشکلات پیش آمده ناشی از بحران کرونا بیکار شده و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.
وی تصریح کرد: میزان اشغال هتلهای استان کرمان در سه ماهه اول امسال از میانگین ۸۰ درصد در سه سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده و درصد اشغال یک ساله هتل های استان در سه سال گذشته متوسط ۳۵ درصد بوده که کمتر از ۶۰ درصد صرفه اقتصادی ندارد.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان بیان کرد: در سال ۹۸ تعداد چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر داخلی وارد استان شدند، اما در فروردین امسال به دلیل کرونا هیچ ورودی نداشتیم و اردیبهشت ۶ هزار و ۶۵۶ نفر و خرداد پنج هزار و ۵۴۸ نفر بود که اغلب  افرادی هستند که برای کار و تجارت به استان آمده اند.
وی ادامه داد: همچنین آمار ورودی گردشگران خارجی به استان در سال ۹۸ تعداد ۲۹ هزار و ۷۲۳ نفر بوده، اما در فروردین سال جاری صفر، اردیبهشت ۲۳ و خرداد ۳۰ نفر گردشگر خارجی به کرمان آمده و در مجموع سهم استان کرمان از گردشگران خارجی در شان استان نیست در حالی که طرفیت های استان کرمان خیلی بیشتر از استان های همجوار است.
فعالی تاکید کرد: فرصت از دست رفته در بخش گردشگری دیگر به دست نمی آید و سرمایه گذاری در این بخش با ریسک بیشتری نسبت به سایر بخشها است و برگشت به چرخه حیات در حوزه گردشگری طولانی تر و فرار از بار منفی حاصل از فعالیت تاسیسات و حضور در اماکن گردشگری با مقاومت جوامع همراه خواهد بود.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان گفت: پیشنهاد می کنیم بسته های حمایتی دولت از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت سال جاری  که برای واحدهای آسیب دیده از کرونا بود تا پایان سال تمدید شود و سهم سه درصد پرداخت شده بیمه بیکاری به ازای نیروی کار تعدیل شده به کارفرمایان حوزه گردشگری برگشت داده شود.
وی افزود: فعالان زیان دیده حوزه گردشگری و صنایع دستی استان خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره هستند و باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.
فعالی تصریح کرد: خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره به فعالان گردشگری و صنایع دستی هستیم و باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر محدودیتی برای حضور گردشگران در استان کرمان نگذاشته ایم اما مشکلاتی مانند ممانعت یک دهیار از ورود گردشگر به روستاها را داریم.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی بیان کرد: براثر شیوع کرونا حوزه صنایع بافندگی استان کرمان ۲۸ میلیارد و ۶۹۲ میلیون تومان خسارت دیده است و معضل انباشت محصول و کاهش چشمگیر خرید و فروش به ویژه در ایام نوروز، بازگشت نشدن سرمایه دربین تولیدکنندگان فرش مشاهده می شود.
فعالی تاکید کرد: ۷۰ هزار صنعتگر در استان کرمان فعالیت دارند، اما تنها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در سال ۹۸ صادرات چمدانی داشتیم  که تکمیل نشدن زنجیره ارزش افزوده بزرگترین مشکل این حوزه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =