آمریکا مدعی شناسایی یک تاسیسات هسته ای جدید در کره شمالی شد

پکن- ایرنا- متخصصان موسسه مطالعات بین‌المللی "میدل‌بری" آمریکا بعد از تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره ای جدید مدعی شده اند که یک تاسیسات هسته ای قبلا ناشناخته کره شمالی را در نزدیکی پیونگ یانگ شناسایی کرده اند.

به گزارش ایرنا، یونهاپ روز پنجشنبه به نقل از "سی.ان.ان" گزارش کرد این تاسیسات که در روستای «وولوری» در نزدیکی پیونگ‌یانگ واقع شده است از سال ۲۰۱۵ شناسایی شده است ولی بنا به دلایلی نمی خواستند شناسایی آن را فاش کنند اما اکنون این اطلاعات را منتشر کرده اند.

گزارش می افزاید این تاسیسات که می توان از آن برای ساخت کلاهک های هسته ای استفاده کرد دارای همه مشخصات لازم برای یک تاسیسات هسته ای مانند محیط امنیتی، ساختمان های کافی، بخش نشست های مخفیانه و نزدیکی به آب است.

گزارش می افزاید تردد در این تاسیسات قبل و بعد از مذاکرات هسته ای کره شمالی با آمریکا، تغییری نکرده است و همچنان ادامه دارد و در حال ساخت تسلیحات هسته ای است.

"سی.ان.ان" که این گزارش را منتشر کرده است با اشاره به اینکه پیش بینی می شود تعداد زیادی تاسیسات هسته ای پنهانی در کره شمالی فعالیت داشته باشند نوشته است با این حال تاسیسات تازه کشف شده «پایگاهی کلیدی» برای ساخت تسلیحات هسته‌ای کره شمالی محسوب نمی‌شود.

یونهاپ هم در گزارش خود آورده است که وزارت دفاع کره جنوبی گزارش "سی.‌ان.‌ان" را تایید نکرده است اما اعلام کرد با مقامات اطلاعاتی آمریکا برای تجزیه و تحلیل این اطلاعات در ارتباط است.

سال های گذشته نیز موسسات پژوهشی آمریکا از شناسایی و یا تحرک در تعدادی از مراکز هسته ای کره شمالی خبر داده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =