کشاورز نمونه ابرکوهی: جهش تولید به استفاده از بهره وری آب بستگی دارد

یزد- ایرنا -« خلیل روشن ابرقویی یکی از کشاورزان نمونه شهرستان ابرکوه بر این عقیده است که با استفاده از بهره وری آب و تلاش برای افزایش تولید محصولات کشاورزی ، جهش تولید در این حوزه محقق می شود.

وی عصر پنجشنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: تلاش در جهش تولید در بخش کشاورزی با هدف دستیابی  به خودکفایی و همچنین صادرات بستگی دارد.

وی که نیم قرن است در حوزه کشاورزی و دامداری در منطقه « گاشار» دهستان فراغه ابرکوه فعالیت دارد ، ادامه داد: در سال های اخیر به عنوان کشاورز نمونه ملی در تولید گندم ، ذرت و مدیر مزرعه انتخاب شدم  .

وی اظهار کرد: به خاطر تلاش و موفقیت در بخش های مختلف کشاورزی در سال های اخیر نیز موفق به دریافت نشان از سازمان جهانی خواروبار( فائو) شده است.

این کشاورز نمونه اضافه کرد: با وجود اینکه تولید محصولات باغی درآمد و سودخوبی برای  او و دیگر کشاورزان دارد ، اما برای خودکفایی کشور و همچنین در شرایط تحریم بایستی اهتمام بیشتری به کاشت گندم که غذای بیشتر مردم است ، داشته باشیم و در این زمینه علاوه بر تامین نیازهای داخلی بخشی از محصول مازاد بر مصرف را به خارج از کشور صادر کنیم .

روشن ابرقویی خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر و خودکفایی به این محصول راهبردی  که مورد عنایت مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید است ، مسوولان بخش کشاورزی با حمایت های ویژه کشاورزان را در توسعه کشت گندم یاری می کنند.

همچنین مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به موفقیت های روشن ابرقویی به عنوان یکی از کشاورزان نمونه شهرستان گفت: این فعال حوزه تولید از مجموع ۲۴۰ هکتار اراضی قابل کشت به دلیل کم آبی ۶۰ هکتار آن را به کاشت محصول  باغی و زراعی شامل گندم ، جو ، ذرت علوفه ای و دانه ای ، زردآلو ، هلو ، انار  و انجیر اختصاص داده است .

مهدی غیب الهی اظهار کرد:  از این میزان ۲۵ هکتار به کشت گندم اختصاص دارد و با روش های نوین علمی با تولید ۴.۸ تن محصول در هکتار در مجموع ۱۰۰ تن گندم تولید و تحویل مراکز خرید تعاونی روستایی شهرستان داده است .

به گفته وی این کشاورز منابع آبی اراضی زیرکشت محصولات را از سه حلقه چاه و یک رشته قنات تامین می کند و به خاطر تداوم خشکسالی آبدهی چاه ها در سال های اخیر کاهش یافته است.

وی افزود: روشن ابرقویی همچنین  با هدف خیر و برکت سالانه افزون بر چهار تن گندم را با همکاری مسوولان کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان به عنوان زکات مال بین نیازمندان توزیع می کند.

قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم مازاد برمصرف کشاورزان  از سوی دولت در سال جاری ۲۵ هزار ریال اعلام شد.

وی اظهار کرد: در شرایط خوب آب و هوایی ، پرآبی و بدون حوادث غیرطبیعی سالانه ۶۰۰ تن محصول برداشت و در شرایط حوادث غیرمترقبه همانند سال ۹۹ به دلیل وقوع توفان و سرمازدگی و تدوام معضل خشکسالی تولید محصولات یاده شده به نصف کاهش یافته است.

۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی ابرکوه به مدت ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات تأمین می‌شود و سالانه ۲۰۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی و دامی تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =