نواختن زنگ تولید و اشتغال در سه استان با وجود تحریم‌ها

استان‌ها - ایرنا - استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس و اصفهان امروز (پنجشنبه) با دستور رییس جمهوری شاهد بهره برداری از ۶ طرح صنعتی و معدنی بودند که در مجموع با بیش از پنج هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای یک‌هزار و ۲۰۴ نفر به‌طور مستقیم شغل ایجاد می‌کند.

امروز (پنجشنبه) در هفته پنجم پویش ملی «تولید، تداوم امید» وزارت صنعت و به تعبیر رییس جمهوری در سیزدهمین هفته متوالی افتتاح طرح های مهم صنعتی و عمرانی در کشور، نوبت به بهره برداری از طرح های صنعتی و معدنی در سه استان کشور رسید.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در این آیین با برشمرد پیشرفت های صنعتی کشور در هفت سال گذشته اظهار داشت: توان تولید فولاد کشور از آهن اسفنجی تا فولاد، گندله و کنسانتره و نیز توان ریسندگی به دو برابر رسیده که نشان می دهد با وجود تحریم و توطئه خارجی کشور فعال است.

به گفته رییس جمهوری در سه ماهه نخست امسال نیز با وجود شیوع ویروس کرونا شاهد رشد هفت درصدی تولیدات پتروشیمی، رشد ۸.۵ درصدی تولید خودرو سواری  و رشد ۲۳ درصدی تولید وانت هستیم.

وی افزود: در این مدت در تولید انواع لاستیک خودرو ۳۱ درصد، شمش آلومینیوم ۳۲ درصد، در سیمان ۱۰ و نیم درصد ،  فولاد خام پنج و نیم و در ۱۲ رشته صنعتی در سه ماهه اول با رشد بسیار خوبی مواجه بوده ایم.


سه طرح سهم سیستان و بلوچستان از افتتاح‌های امروز
در استان سیستان و بلوچستان که به دلیل توجه دولت تدبیر و امید به موضوع توسعه شرق کشور شاهد توسعه متوازن و بهره برداری از طرح های مختلف در هفت سال اخیر بوده ایم، امروز نیز سه طرح کلیدی به ثمر نشست و واحد نساجی کارخانه بزرگ بافت بلوچ ایرانشهر، انبارهای ۲۵۰ هزار تنی طریق القدس چابهار و توسعه کارخانه ساخت قوطی کنسرو در کنارک بطور همزمان با دستور رییس‌جمهوری به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

واحد ریسندگی کارخانه بافت بلوچ در سال ۷۸ به علت آتش‌سوزی تخریب شده بود اما بر اساس تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر احیای آن، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران با هدف محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال پایدار در منطقه افزون‌بر ۲ هزار میلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی آن هزینه کرد.

در واحد ریسندگی این کارخانه مستقر در ایرانشهر که به ماشین‌های مدرن روز مجهز است، پنبه تبدیل به نخ شده و در فاز نخست این پروژه با اشتغالزایی ۱۵۰ نفر زمینه تولید چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع نخ پنبه‌ای مورد نیاز کشور فراهم می‌شود؛ ضمن آنکه پیش ‌از این روزانه سه تن نخ در واحد ریسندگی تولید می‌شد اما با نصب ماشین آلات جدید تولید نخ به ١۵ تن در روز افزایش یافته که از کیفیت بالایی برخوردار است.

دو طرح دیگری که در سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید، در راستای توسعه ترانزیت و مبادلات تجاری در بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور طراحی و اجرا شده است؛ این طرح شامل انبارهای ۲۵۰ هزار تنی طریق القدس چابهار و توسعه کارخانه ساخت قوطی کنسرو در کنارک است.

در اهمیت طرح انبارهای چابهار این را باید گفت که سال گذشته برنامه دولت بر این بود که بیشتر کشتی‌های حامل کالاهای اساسی در بندر چابهار پهلوگیری کنند و برای همین منظور انبارهای طریق القدس چابهار نوسازی و بهسازی شدند و امروز انبارها با ظرفیت ۲۵۰ هزار تن کالاهای اساسی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

البته به گفته حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، طرح ۱۰۰ هزار تنی مخازن روغن نیز در دست ساخت است و با راه اندازی آن، کشتی‌های حامل کالای اساسی روغن نیز قابلیت پهلوگیری در این بندر را خواهند داشت.

همچنین با اجرای طرح توسعه شرکت آرمان‌گسترنوین کنارک تولید کننده انواع قوطی فلزی کنسرو ظرفیت تولید آن به هشت هزار تن در سال خواهد رسید که می تواند به افزایش تولید تن مالی در کشور کمک کند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در آیین امروز گفت: دولت تدبیر و امید برنامه‌های ویژه‌ای برای توسعه محور شرق بویژه سیستان وبلوچستان در دستور کار دارد که توسعه سواحل مکران با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب یکی از این طرح‌های بزرگ است.بهره‌برداری از طرح‌های توسعه ذوب‌آهن کوار فارس
طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب‌آهن پاسارگاد واقع در شهرستان کوار استان فارس، شامل تولید آهن اسفنجی و گندله‌سازی افتتاح دیگر امروز رییس جمهوری در استان فارس بود.
این کارخانه یکی از مهمترین تولیدکنندگان بخش خصوصی کشور است که در سال گذشته با ۲۶۰ میلیون صادرات جایگاه اول ارزآوری صنعتی را برای استان فارس داشته است و در صورت اطمینان از تامین مستمر سنگ آهن برنامه توسعه‌ای آن همچنان ادامه خواهد داشت.

داریوش اسماعیلی معاون امورمعادن وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز گفت: از چهار واحد مجتمع فولاد و ذوب آهن پاسارگاد کوار سه واحد آن به بهره برداری رسیده و امیدواریم واحد کنسانتره این مجتمع تا پایان امسال به بهره برداری برسد. دو طرح که در اصفهان به بهره برداری رسید
دو طرحی که امروز رییس جمهوری در اصفهان افتتاح کرد، شامل شرکت شهدینه آران هشت بهشت تولید کننده گلوتن ذرت، گلوکز و شربت کلوکز، روغن ذرت تصفیه شده و انواع نشاسته اصلاح شده با سرمایه گذاری پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۳۰۰ نفر  و طرح توسعه شرکت کیسه طلایی زاینده رود تولید کننده انواع لمینت گونی چتایی پلی پروپیلن و نخ سی اف پروپیلن بود که با ۳۴۰ میلیارد ریال  سرمایه گذاری برای ۱۲۱ نفر فرصت شغلی به وجود آورده است.

طرح نخست با ظرفیت تولید ۹۵ هزار تن گلوکز، گلوتن و نشاسته در شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان تکمیل و افتتاح شد و بهره‌برداری از این طرح، موجب افزایش ظرفیت در صنعت یاد شده به‌میزان ۸.۷ درصد شد.

سهم اصفهان در صنعت کشور را ۱۱ درصد، سرمایه گذاری ۱۰ درصد و اشتغال صنعتی هشت درصد و رتبه اصفهان در طرح‌های نیمه تمام صنعتی و تعداد معادن اول و از نظر ذخایر معدنی دوم است.

سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت  در این مراسم گفت: از مجموع ۶۹ هزار طرح در حال اجرا در کشور ۱۲ هزار و ۸۰۰ طرح بیش از ۶۰ درصد پیشرفت دارد که فرصتی برای اشتغال ۴۶۱ هزار نفر را فراهم خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha