حریم «چم‌بشیر» کرمانشاه آزادسازی شد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه از آزادسازی حریم رودخانه «چم‌بشیر» تاق‌بستان و تخریب ساخت و سازهای غیر قانونی اطراف آن خبر داد.

«بهرام درویشی» روز پنجشنبه در این رابطه به ایرنا گفت: در مسیر این رودخانه ۱۸ قطعه باغ، یک حلقه چاه و ۱۰ مورد انشعاب غیرمجاز ایجاد شده بود که با هماهنگی و اخذ مجوز لازم از مراجع قضائی و همکاری نیروی انتظامی تمام موارد غیرمجاز با اقدام مشترک شهرداری کرمانشاه تعیین تکلیف و به وضع سابق باز گشت.

وی افزود: تعدادی آلاچیق و کانتین در حریم و بستر رودخانه ها بود که بر اساس تبصره چهار ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب نیز تخریب شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای توضیح داد: از مدت‌ها پیش به مالکین اخطار کتبی داده شده بود اما این افراد نسبت به این موضوع بی تفاوت بودند و از تمکین در برابر قانون استنکاف می کردند.

درویشی ضمن هشدار به ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم و بستر رودخانه‌ها گفت: بر اساس قانون هیچگونه خسارتی به متجاوزین به حریم و بستر رودخانه ها که مالک آن دولت است پرداخت نخواهد شد.

وی افزود: افراد پیش از انجام معامله استعلام لازم را از امور منابع آب شهرستان مربوطه اخذ کنند تا در آینده دچار ضرر و زیان نشوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کرمانشاه اظهار داشت: این شرکت در نقش حاکمیتی خود با هرگونه تخلف و تصرف در حریم و بستر رودخانه و تصرف آن توسط سودجویان مطابق با قانون و بدون هیچ گونه اغماضی برخورد لازم به عمل خواهد آورد.

رودخانه چم بشیر که از درون شهر کرمانشاه می‌گذرد از سراب تاق بستان در شمال شرقی شهر کرمانشاه سرچشمه گرفته و با حرکت به سمت جنوب غربی، به رود قره‌سو می‌ریزد.

رودخانه قره‌سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می‌کند. در ۱۵ کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه‌های فرعی آن به قره‌سو می‌ریزد.

 سپس در سطح دشت جریان یافته و در نزدیکی روستای قزانچی رودخانه «مِرِگ» نیز به آن متصل می‌شود. قره‌سو با یک شیب آرام از داخل شهر کرمانشاه عبور کرده و در این محدوده ۲ رودخانه چم‌بشیر و آبشوران نیز بدان می‌ریزند و در نهایت پس از عبور از کرمانشاه در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می پیوندد، این ۲ تشکیل رودخانه سیمره را می‌دهند.

بعد از رسیدن به دریاچه سد کرخه به ۲ قسمت تقسیم شده و نیمی به سمت تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق و نیم دیگر به سمت کارون سرازیر شده و به آبهای خلیج فارس سرازیر می‌شود.

در استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت و ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، ۱۷۱ کیلومتر رودخانه وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =