رسانه‌ها موجب اضطراب یا بی‌خیالی مردم به کرونا نشوند

یزد- ایرنا- معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از رسانه‌ها و بویژه شبکه‌های مجازی خواست در انتشار خبرهای مربوط به کرونا دقت کنند تا نه موجب اضطراب و نگرانی مردم شوند و نه موجبات بی‌خیالی آنها را فراهم کنند.

دکتر "محمود نوری شادکام" روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گاهی سایت‌ها یا فضای مجازی مطالبی می‌نویسند که یا مبنای علمی ندارد یا مطالب علمی به نحوه ای منتشر می شود که مفهوم و محتوای جمله اصلی و مد نظر گوینده را تغییر می دهد که این امر موجب نگرانی و یا بالعکس، بی‌خیالی مردم می‌شود.

وی با قدردانی از از رسانه‌ها که طی این مدت برای کنترل بیماری کرونا و رفع بسیاری از مشکلات این بخش کمک کردند ، اظهار داشت: کرونا یک بحث علمی و تخصصی است که اگر در انتشار اخبار آن دقت نشود می‌تواند تبعاتی به دنبال داشته باشد.

این کارشناس حوزه سلامت ادامه داد: اخیرا بنده مطلبی گفته بودم در رابطه با یک مطالعه ای که در تعدادی از کشورهای دنیا انجام شده و در این مطالعه نشان داده شده که "تغییر مختصر ژنوم ویروس باعث افزایش سرایت پذیری بیماری شده است ولی علائم و نشانه‌های آن را تشدید نکرده است" اما در برخی سایت ها "خطر کرونا به علت جهش ژنی در یزد" بیان شده که این تعبیر و تغییر محتوای مطلب میتواند باعث اضطراب مردم عزیز استان یزد شود.

دکتر نوری شادکام اضافه کرد: قطعا نیت نگارنده این سطور خیر بوده، اما باید دقت کنیم که مطالب علمی و حساس ، بالاخص در حوزه بیماری کرونا با دقت هر چه بیشتر منتشر گردد.

وی با بیان اینکه تغییر محتوای یک مطلب عملی میتواند باعث اضطراب مردم شود و حتی در بعضی از موارد در حساس کردن مردم و احساس مسئولیت انها اثر بالعکس داشته باشد یادآور شد: از رسانه‌ها که قطعا خیرخواه مردم هستند عاجزانه درخواست دارم که به محتوای علمی مطالب توجه فرمایند و آن را به شکلی منتشر نمایند که خروجی آن به نفع سلامتی مردم باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =