رعایت پروتکل‌های بهداشتی ‌در ناوگان حمل و نقل عمومی راهکاری برای مقابله با کرونا

کرمانشاه- ایرنا- به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی در راستای حفظ سلامتی و تندرستی رانندگان تاکسی و شهروندان، شهرداری جوانرود با ارایه خدماتی همچون توزیع ماسک، دستکش و ضدعفونی کردن تاکسی‌ها، رانندگان درون شهری را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک ملزم کرده است.

ناوگان حمل و نقل عمومی شهری به دلیل تردد بالای مسافران و ازدحام جمعیت به عنوان یکی از کانون‌های شیوع بیماری کرونا تلقی می‌شود و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند به مبتلا شدن بیشتر مسافران و رانندگان تاکسی و در نهایت بین دیگر شهروندان به این بیماری شود.

مدیران شهری رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در زمان استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بر ضدعفونی کردن آن تاکید دارند تا امکان انتقال بیماری در این مکان‌ها به حداقل برسد. 

به اعتقاد کارشناسان بهداشت استفاده از ماسک توسط اشخاصی که به ویروس کرونا آلوده شدند، برای جلوگیری از شیوع ویروس دارای اهمیت بسیاری است و اکنون که مشخص شده بسیاری از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری بوده اما برخی از افراد جامعه پروتکل بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.

«رضا عزیزی» یکی از رانندگان تاکسی شهر جوانرود در این رابطه با بیان اینکه خودروهای ما هر روز از سوی واحد تاکسیرانی گندزدایی و ضدعفونی می شود، گفت: علاوه بر ضدعفونی تاکسی ها چند مرتبه ماسک بین رانندگان توزیع می‌شود.

«فرهاد محمودی» یکی دیگر از رانندگان تاکسی شهر جوانرود نیز به تاکید و توصیه های واحد تاکسرانی اشاره کرد و گفت: مسوولان شهری همیشه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و سوارکردن ۲ نفر در صندلی عقب تاکید می کنند.

وی می گوید: البته برخی از مردم هنوز به این باور نرسیدند که بیماری کرونا وجود دارد و انتقال آن خطراتی برای خود و دیگران به وجود می‌آورد.

یکی از مسوولان تاکسیرانی نیز گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا روزانه به صورت مستمر در سه نقطه از شهر تاکسی ها ضد عفونی و گندزدایی می شوند.

«جلال رضایی» افزود: تنها راهی که می‌توان از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری کند این است که به رانندگان اعلام کنیم که مسافران بدون ماسک را سوار نکنند که البته این روش مشکلات بعدی خود را به دنبال دارد.

وی اظهار داشت: از شهروندان فهیم شهر جوانرود انتظار داریم برای حفظ سلامتی خود و دیگران در هنگام استفاده از تاکسی از ماسک استفاده کنند.

شهردار جوانرود نیز با بیان دستورالعمل و مصوبات ستاد کرونا گفت: ناوگان حمل و نقل درون شهری با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی و با تمام ظرفیت در خدمت شهروندان قرار گرفته است.

«فرهاد تاب‌زر» به ارایه خدمات بهداشتی به ناوگان حمل و نقل درون شهری اشاره کرد و افزود: گندزدایی و ضدعفونی تاکسی ها به صورت روزانه و همچنین توزیع ماسک و تاکید بر لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی بخشی از این خدمات است.

وی با تاکید بر لزوم اجرا و رعایت اصول و پروتکل‌های بهداشتی در تاکسی ها اظهار داشت: از شهروندان انتظار داریم جهت حفظ سلامت خود و سایر شهروندان نسبت به رعایت پروتکل‌ها و فاصله اجتماعی اقدام کنند.

شهردار جوانرود یادآور شد: به کسانی که استفاده از ماسک و دستورالعمل های بهداشتی را عایت نکنند از سوار شدن آنان در تاکسی جلوگیری می شود..

۳۰۰ دستگاه  تاکسی در شهر جوانرود فعالیت می کند.

شهرستان جوانرود با بیش از ۷۵ هزار نفر جمعیت در ۸۶ کیلومتری شمال غرب واقع شده است که بیش از ۶۰ درصد جمعیت آن در شهر زندگی می کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۲۵۰ هزار و ۴۵۸نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۲۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۲ هزار و ۳۰۵ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز پنجشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۹ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۷۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۹۹۵ مورد بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۵۰ هزار و ۴۵۸ رسید.