آثار ۲۵ خانواده یزدی به مسابقه قصه گویی مجازی ارسال شد

یزد- ایرنا - مدیر انجمن تخصصی قصه گویان سروش با اشاره به نخستین مسابقه قصه گویی خانوادگی در دوران قرنطینه ناشی از شیوع بیماری کرونا در یزد گفت: مجموعا ۲۵ خانواده آثار خود را به این مسابقه ارسال کردند.

آمنه اولیاء روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مسابقه با همکاری انجمن تخصصی قصه گویی ایران، انجمن قصه گویان سروش و با همکاری سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد برگزار می شود. 

وی اظهار کرد: جرقه اولیه  برگزاری مسابقه در زمان بحران ناشی از شیوع کرونا با تاکید بر شعار در « خانه بمانیم» زده شد و هدف اصلی آن تقویت فرهنگ قصه گویی، همچنین همراهی و مشارکت تمامی اعضای خانواده در فعالیت های فرهنگی است فراخوان اولیه  مسابقه، اردیبهشت ماه امسال منتشر شد و پس آن دبیرخانه مسابقه آماده  دریافت فیلم قصه گویی خانواده ها شد. 

اولیاء ادامه داد: « یک خانه چند قصه گو » در واقع روایت یک خانواده از یک قصه است موضوع قصه ها هم آزاد است و هر خانواده می بایست از نحوه  قصه گویی خود یک فیلم تهیه کرده و به دبیرخانه ارسال کند، این مسابقه در سه بخش قصه گویان حرفه ای، آماتور و همچنین کادر درمانی کرونا برگزار می شود 

مدیر انجمن تخصصی قصه گویان سروش افزود: همانگونه که در فراخوان مسابقه ذکر شده است، از خانواده های خواستیم به سمت قصه های واقع گرا از فرهنگ مردم یزد بروند، و علاوه بر این ترجیحا قصه ها از ادبیات عامه سراسر ایران برداشته شود.

وی ادامه دا: به هر حال آنچه بیشتر مدنظر بود این است که قصه ها ارزش روایت داشته باشد. یعنی ماجرای قصه، ارزش شنیدن داشته و از کشش لازم برخوردار باشد.

اولیاء مشارکت پیوسته اعضای خانواده شامل پدر، مادر، فرزندان، خواهران، برادران، خواهر زاده ها ، برادر زاده ها ، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را از اصلی ترین نکات این مسابقه عنوان کرد و گفت: انتظار ما این بود که خانواده ها بتوانند با همراهی هم و با رعایت نکات مدنظر داوران، یک قصه را با رعایت اصول حتی در لوکیشن های متفاوت و لهجه های مختلف روایت کنند.

به گفته ی وی زمان روایت قصه برای خانواده های ۲ نفری ۸ الی ۱۰ دقیقه، خانواده‌های سه الی پنج نفری ۱۲ الی ۱۵ دقیقه و برای خانواده های بیش از  پنج نفر ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است. 

مدیر انجمن تخصصی قصه گویان سروش با تاکید بر اینکه آخرین مهلت ارسال آثار تا ۲۵ خرداد ماه بود، گفت: آثار ارسال شده توسط داوران مسابقه، مریم حیدری، محمدرضا آخوندی و سامان قاسمی بررسی شده است و نفرهای برگزیده فردا( ۲۰ تیرماه جاری) معرفی می‌شوند. 

اولیاء تصریح کرد: اختتامیه نخستین مسابقه قصه گویی خانوادگی با حضور مردم فرهنگ دوست یزد، مسوولان استان، هنرمندان و قصه گویان و قصه دوستان با حفظ فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت زنده و مجازی برگزار می شود و هنردوستان جهانشهر یزد و قصه دوستان سراسر دنیا می توانند جمعه ساعت ۲۰ برنامه اختتامیه را از طریق صفحه انجمن قصه گویان در اینستاگرام به آدرس @ghessegooyan_soroosh مشاهده کنند. 

همچنین به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۴۸ هزار و ۳۷۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۵۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۱۲ هزار و ۸۴ تن رسیده است.

سیما سادات لاری دیروز( چهارشنبه )بیان کرد: از ۲۴ ساعت گذشته  تا ظهر  ۱۸ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۹۱ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۶۲۵ نفر  بستری شدند.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهارکرد: تاکنون ۲۰۹ هزار و ۴۶۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۳۰۹  نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون یک میلیون و ۸۷۲ هزار آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

معاون وزارت بهداشت گفت: شرایط بهداشتی خوزستان ، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان‌های غربی و شرقی و خراسان رضوی قرمز است و  استان‌های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار دارند.

وی ادامه داد: مردم از سفرهای غیرضروری و به ویژه سفر به استان‌های خراسان رضوی و مازندران خودداری کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =