انعقاد تفاهم‌نامه همکاری پژوهشی میراث فرهنگی زنجان و دانشگاه بوخوم آلمان

زنجان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با دانشگاه بوخوم آلمان همکاری پژوهشی خواهند داشت.

امیر ارجمند روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: همکاری پژوهشی بین بنیاد علمی و پژوهشی آلمان (DFG) و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، در خصوص مناطق معدن کاری فلات مرکزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: این تفاهم نامه برای بهره مندی حداکثری از ظرفیت‌های این موسسه بین المللی و اداره کل میراث فرهنگی برای انجام پروژه‌های بین‌المللی امضا شده است. 

بنیاد پژوهش آلمان (DFG) با بیش از ۸۰ سال سابقه بزرگترین موسسه غیر دولتی حامی پژوهش آلمان است.   

ارجمند گفت: کاوش در معدن  موجب توجه بخشی از باستان‌شناسی ایران به یکی از شاخه‌های کمتر مورد توجه قرار گرفته، به نام " باستان شناسی معدن" شده است.  

گفتنی است پیش از این در چند مرحله مطالعه و کاوش در معدن تاریخی نمک چهرآباد زنجان با همکاری دانشگاه بوخوم آلمان انجام شده است.

این معدن تاریخی به دلیل ویژگی‌های خاص خود، مقادیر قابل توجهی از مواد ارگانیک، ابزارهای معدنکاوی و همچنین مومیایی های طبیعی موسوم به 'مردان نمکی' را در خود جای داده است.
کاوش‌ها در این محوطه باستانی از سال ۸۳ آغاز شده است و از سال ۸۹ تا کنون اداره کل میراث فرهنگی زنجان کاوش در محوطه تاریخی معدن چهرآباد را با مشارکت و همکاری موزه و دانشگاه بوخوم آلمان دنبال می کند.
مردان نمکی، مومیایی‌های نمکی کشف شده از معدن نمک روستای چهرآباد در حوالی شهر زنجان هستند که بر اساس مطالعات انجام شده قدمت برخی از آنها به بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ سال پیش (دوره هخامنشیان) می‌رسد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون از ۶ مومیایی کشف شده، آثار ۲ مرد نمکی به دلیل متلاشی بودن در مخزن اشیای 'مردان نمکی' موزه ذوالفقاری زنجان نگهداری می‌شود و سه مومیایی مردان نمکی در موزه عمارت ذوالفقاری زنجان و یک مومیایی نیز در موزه ملی ایران در معرض بازدیدکنندگان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =