نشست ادبی "نبض کتاب برای تو می‌زند" در فضای مجازی

دزفول-ایرنا- در روزهای بحرانی کرونا، نشست ادبی با عنوان "نبض کتاب برای تو می زند" به صورت مجازی به میزبانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شهرستان گتوند برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این نشست ادبی مجازی شامگاه چهارشنبه به مناسبت ۱۸ تیرماه روزادبیات کودک و نوجوانان و بزرگداشت مهدی آذریزدی پدر داستان نویسی ادبیات کودک و نوجوان ایران باحضور خدیجه کلهر کارشناس ارشد کتابداری، کتابدار و مسئول کتابخانه شهید علی ضامن مقامی شهرجنت مکان گتوند برگزار شد.

کارشناس ارشد کتابداری، کتابدار و مسئول کتابخانه شهید علی ضامن مقامی شهرجنت مکان گتوند در این نشست به فواید کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: مطالعه در زندگی یک نوع سرگرمی است که این روزها به خاطر شیوع کرونا و ماندن در خانه به آن وابستگی بیشتری پیدا کردیم.

 کلهر افزود: مطالعه باعث افزایش هوش و کاهش استرس می شود و حس نوع‌دوستی را به خاطر مطالعه داستانهای متعدد وافزایش تجارب ذهنی، در افراد افزایش می دهد.

وی ادامه داد: به واسطه وسعت دامنه واژگان و آشنایی با واژگان بیشتر، مهارت زبانی افزایش پیدا می کند و دانش آموزان اهل مطالعه در مدرسه نیز موفقیت تحصیلی بیشتری نسبت به سایر هم سن و سال های خود دارد.

مسئول کتابخانه شهید علی ضامن مقامی شهرجنت مکان گتوند با بیان اینکه مطالعه کتاب تجربه زندگی‌های متعدد از زوایای مختلف است، گفت: مطالعه سرگذشت افراد باعث تجربه زندگی جدیدی در خوانندگان می شود.

کلهر افزود: اختصاص دادن زمان مشخص برای خواندن کتاب، انتخاب یک گوشه دنج و یادداشت برداری در حین مطالعه باعث ماندگار شدن مطالب در ذهن مخاطب می شود، ضمن اینکه انتخاب موضوع مورد علاقه نیز برای مطالعه و اهمیت دادن به آن تاثیر زیادی دارد.

این نشست با حضورجمعی از فعالان فرهنگی و نویسندگان کودک و نوجوان  از شهرهای مختلف برگزار شد و در ادامه مسابقه ادبی توسط سکینه ظهرابزاده مربی ادبی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گتوند و مسئول انجمن ادبی آینه های ناگهان(کودک و نوجوان) در ارتباط با کتاب و کتابخوانی برگزار و همچنین به معرفی آثار و شخصیت مهدی آذر یزدی نویسنده کودک و نوجوان پرداخته شد.

 به گزارش ایرنا مهدی آذر یزدی  متولد ۲۷ اسفند ۱۳۰۰  نویسنده کودک و نوجوان اهل محله خرمشاه یزد در ایران بود.

آذریزدی نخستین نویسنده‌ای است که در ایران به فکر نوشتن داستان برای کودکان و نوجوانان افتاد. به همین علت عنوان پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران را به او داده‌اند.

همچنین به خاطر آثار ارزشمند آذریزدی در حوزه کتاب کودک از جمله قصه های قرآن، قصه های شیخ عطار، قصه های تازه از کتاب های کهن، قصه های خوب برای بچه های خوب، روز درگذشت او به نام روز ملی ادبیات کودک و نوجوان نامگذاری شده‌است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گتوند زادگاه قیصر امین پور شاعرمعاصر و نام آشنای کشور،ظرفیت خوبی در رشته های مختلف فرهنگی و هنری دارد و با داشتن یکهزار و ۶۰۰ نفر عضو فعال است، اعضای آن تاکنون بیش از ۶ مقام ملی و ۱۹ مقام استانی کسب کرده اند.

شهرستان گتوند از قطب های شعر، فرهنگ و هنر در شمال استان خوزستان واقع شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =