ابتکار: زنان کارآفرین ۲۴۰۳ شغل ایجاد کردند

شهرکرد- ایرنا- معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی زنان کارآفرین در کشور گفت: از ۲ سال گذشته زنان کارآفرین کشور ۲ هزار و ۴۰۳ شغل را در سطح کشور ایجاد کرده‌اند.

معصومه ابتکار عصر روز چهارشنبه در آیین معرفی و تقدیر زنان کارآفرین برتر کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اینکه اشتغال به عنوان یکی از مشکلات و معضلات امروز در جامعه است، افزود: حمایت از کارآفرینان و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از مهمترین برنامه‌های حمایت دولت در خصوص اشتغال و کارآفرینی زنان است.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون ۱۱ هزار و ۷۰۰ زن سرپرست خانوار در کشور شناسایی شده است که ۶ هزار نفر در مناطق حاشیه شهرها و پنج هزار و ۷۰۰ نفر در نقاط دیگر سکونت دارند.

ابتکار، ارائه آموزش‌های ابتدایی کسب و کار از جمله آموزش قوانین مربوط به چک، بیمه، مالیات تا آموزش‌های تخصصی مانند کسب و کار و بنگاه‌داری، تامین مواد اولیه، صادرات و بازاریابی را از مهمترین برنامه‌های حمایتی دولت از زنان کارآفرین عنوان کرد.

 وی با تاکید بر اینکه طرح ملی زنان سرپرست خانوار با محوریت کارآفرینی با همکاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده ، جهاد دانشگاهی و وزارت رفاه برای بیش از ۶ هزار زن سرپرست خانوار در ۲۴ استان اجرا شده است، افزود: اجرای طرح تجلیل از زنان کارآفرین از سال ۹۷ با ایجاد سامانه زنان کارآفرین بر روی سایت معاونت ریاست جمهوری در حوزه خانواده و زنان آغاز شده است.

ابتکار اظهار داشت: پیگیری مشکلات بیمه زنان سرپرست خانوار و همچنین زنان کارآفرین حمایت از اشتغال زنان روستایی در اولویت برنامه‌ها قراردارد.

معاون رییس جمهوی در امور زنان  و خانواده با اشاره به اینکه توجه به نیازهای زنان شهری و روستایی کارآفرینان در اولویت است، افزود: دولت به زنان کارآفرین در حوزه مشاغل خانگی توجه دارد و با رایزنی‌های که با سازمان استاندارد انجام شده حمایت این سازمان در توسعه مشاغل خانگی ضروری است.

وی به حمایت بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات اشتغال و وثیقه گرفتن سهام عدالت برای زنان کارآفرین اشاره کرد و گفت:ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار، دختران تحصیلکرده و حمایت از زنان کارآفرین در دستورکار دولت قرار دارد.

ابتکار ،به  شرایط اقتصادی کشور، تحریم‌ها و همچنین شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت:در شرایط کنونی مردم ایران با قوت ایستادگی کردند و دولت نیز در کنار مردم است.

مدیرکل امور بانوان وخانواده استانداری چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به مشکلات جامعه زنان به خصوص زنان سرپرست خانوار، زنان تحصیل کار و کارآفرین گفت: پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و طولانی مدت، رفع مشکل بیمه زنان سرپرست خانوار و همچنین زنان کارآفرین و تامین بازار فروش برای محصولات تولیدی زنان، از مهمترین خواسته این قشر است.

مرضیه جلیل‌پور افزود: کاهش نرخ بیکاری در قالب بسته‌های اشتغال فراگیر روستایی و مشاغل خانگی از مهمترین حمایت‌های دولت در حوزه اشتغال زنان بوده است.

به گزارش ایرنا، زنان کارآفرین برتر چهارمین دوره جشنواره زنان کارآفرین با رای مردم از ۱۴ استان انتخاب شدند که در این دوره ۸۰ نفر انتخاب شدند که ۳۰ نفر ازاین تعداد در حوزه صنایع دستی فعالیت داشتند.

سمیه رییسی، مژگان محمدی ،نیره دوستی و فاطمه رحیمی به عنوان چهار زن کارآفرین برتر استان چهارمحال ‌و بختیاری در آیین تقدیر شدند.

در این جلسه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد مدیران کل امور بانوان وخانواده ۱۴ استان کشور به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =