غلامرضا سحاب از پژوهشگران صاحب‌نام جغرافیا بود

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان خاندان سحاب گفت: مرحوم غلامرضا سحاب از محققان و پژوهشگران صاحب‌نام در رشته جغرافیا بود.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی درگذشت غلامرضا سحاب از پژوهشگران برجسته و پیشکسوت عرصه چاپ و نشر را تسلیت گفت. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن پیام سید عباس صالحی آمده است: خبر ناگوار درگذشت پژوهشگر برجسته و پیشکسوت عرصه چاپ و نشر، استاد غلامرضا سحاب موجب تاثر و تاسف شد. خاندان معزز سحاب از  گوهرهای درخشان عرصه فرهنگ  هستند که وطن دوستی و میراث بانی این سرزمین در وجودشان موج می‌زند. انتشار آثار متعدد رشته جغرافیا و نیز تدوین نقشه‌های مختلف برای آموزش این دانش از اوراق زرین خدمات شایسته این خانواده است.

با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان این خاندان، فقدان استاد غلامرضا سحاب که  از محققان و پژوهشگران صاحب نام در رشته جغرافیا بودند را به خانواده آن مرحوم و بازماندگان مکرم صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند منان علو درجات و رحمت واسعه برای آن استاد عزیز و  صبر و بردباری برای  خانواده محترمشان خواستارم.»

غلامرضا سحاب پیشکسوت صنعت چاپ و نشر پیش از ظهر دیروز (سه‌شنبه ۱۷ تیر) درگذشت. وی که متولد ۱۳۲۷ بود آثار مهمی در حوزه جغرافیا و مطالعات جغرافیایی در کارنامه دارد.

«اصول علم جغرافیا: جغرافیای محمد صفی‌خان نسخه برابر اصل (شناخت از سه کتاب درسی جغرافیایی)»، «اطلس شصت سال کارتوگرافی (نقشه‌نگاری) آثار قلمی استاد عباس سحاب ۱۳۷۳ - ۱۳۱۳ شمسی»، «اسناد تصویری کلات نادری و سرخس»، «پسر طبیعت (قصه حی بن یقظان)»، «دومین اطلس جغرافیایی دوره قاجار: شامل نقشه‌های ایران، تهران» و «قاره‌های جهان در یکصد و بیست سال قبل و» … از جمله آثار غلامرضا سحاب هستند.

وی فرزند عباس سحاب بنیان‌گذار مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و کارتوگراف (نقشه‌نگار) معروف بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =