مدیرکل محیط زیست فارس: شیراز تنها سامانه تمام فعال سنجش آلودگی کشور را دارد

شیراز - ایرنا- مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در بسیاری از استان‌ها نسبت به سنجش شبانه روزی پارامترهای آلایندگی حساس است اما به جرأت می توان گفت ایستگاه میدان امام حسین (ع) شیراز تنها ایستگاهی در سطح کشور است که تمامی بخش‌های پایش آن فعال است و در حال ارسال داده‌ها به سامانه مرکزی است.

حمید ظهرابی پنجشنبه در باره برخی منابع آلودگی هوای شیراز اظهار داشت : شهر شیراز به عنوان یکی از کلان شهرهای آلوده از نظر هوا طی سال های گذشته به شمار می آمده  اما با توجه به اقدامات مستمر انجام شده از جمله  خروج واحدهای صنعتی آلاینده  مانند شرکت ریشمک ، عدم فعالیت بخش های آلاینده برخی صنایع  مانند روغن نباتی نرگس  و یا انجام پالایش مناسب مانند سیمان فارس  شرایط بسیار بهتری نسبت به سال های گذشته داشته است.

ظهرابی با بیان اینکه شاید یکی از اصلی ترین دلایل بالا بودن شاخص کیفیت هوا در برخی روزهای بسیار نادر، هجوم ذرات گرد و غبار و پراکنش آنها بر روی سطح کشور از سوی عراق و پراکنش آن به ویژه بر روی استان های غربی و جنوبی است گفت: شیراز نیز از این قائله مثتثنی نبوده و تأثیر می پذیرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد: البته قابل ذکر است موضوع هجوم ذرات گرد و غبار و پراکنش آنها بر روی سطح کشور در سطح ملی در حال پیگیری است. بر اساس نتایج سنجش های بررسی شده طی ابتدای فروردین ۹۹ تا تاریخ ۱۵ تیر ماه ۹۹،  طی ۱۰۸ روز شیراز تمامی روزها شرایط پاک و یا سالم داشته   و تنها ۴ روز شاخص کمی از صد بالاتر بوده و به عبارتی در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است که این امری بدیهی و طبیعی است. 

این مقام مسوول افزود: طرح این موضوع  مبنی بر اینکه شاخص آلودگی هوا  در شیراز از شهرهای دیگر پیشی گرفته   امری غیر واقعی و غیر مستند است. هموطنان می توانند اطلاعات وضعیت کیفیت هوا را با جستجوی کلمه DOE و نصب نرم افزار مربوطه، به سامانه پایش کیفی هوای کشور دسترسی داشته و وضعیت هوای تمامی شهرها را روزانه داشته باشند.

ظهرابی افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با همکاری سایر دستگاههای ذیربط، در راستای سیاستهای سازمانی، تمامی جدیت و تلاش خود را جهت کاهش آلودگی ها به ویژه آلودگی هوا به کار خواهد بست.   هوای شهر شیراز همیشه زبانزد خاص و عام بوده است.

اخبار مرتبط