استاندار خراسان رضوی بر لزوم تقویت اعتماد عمومی تاکید کرد

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: مردم پشتوانه نظام هستند لذا باید اعتماد عمومی به نظام را که مهم‌ترین سرمایه اجتماعی است‌ تقویت کنیم.

علیرضا رزم حسینی روز چهارشنبه در مراسم معرفی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی افزود: جاذبه این ستاد بیش از دافعه آن است و امیدواریم در این مسیر خطیر، طلایه‌داران امر به معروف در جهت گسترش فرهنگ دینی و ارتقای سطح اعتماد عمومی به نظام گام بردارند.

وی وظیفه این ستاد را در ایام شیوع بیماری کووید ۱۹، تشویق و ارتقای مراقبت‌های پزشکی میان مردم دانست و ادامه داد: امیدواریم جمهوری اسلامی هرچه سریع‌تر از بند این بیماری منحوس جهان‌شمول رها شود.

استاندار خراسان رضوی به ویژگی اسلامی و مردمی بودن نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در فرهنگ اسلامی چیزی به عنوان مقامات نداریم بلکه جایگاه مسوولیت داریم و این مسوولیت‌ها نزد مسوولان امانت است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز در این مراسم با قدردانی از فعالیت‌های دبیر سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر این استان گفت: این ستاد بدون اینکه بودجه‌ای به آن تخصیص یابد فعالیت‌های بسیار خوبی انجام داده است.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی افزود: در جامعه باید رعایت اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر به وجود بیاید، همانگونه که مردم واجبات را انجام می‌دهند باید فریضه امر به معروف و نهی از منکر را نیز انجام دهند.

وی ادامه داد: امیدواریم از ظرفیت نیروهای مخلص و کارآمد در ستاد امر به معروف و نهی از منکر به درستی استفاده شود و ابتکارات بیشتری صورت گیرد.

دبیر پیشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی نیز گفت: تشکیل گروه‌های اندیشه ورز و مطالعه دقیق قانون و تدوین نقشه راه ستاد از جمله اولین اقداماتی است که در ستاد استان انجام شده است. همچنین بر اساس این نقشه راه، آموزش و پژوهش در دستور کار قرار گرفته و نخستین مرکز آموزش تخصصی امر به معروف و نهی از منکر کشور با همکاری آستان قدس رضوی تشکیل شده است.

عبدالله ارجائی به آموزش افزون بر ۱۰ هزار نفر برای امر به معروف و نهی از منکر در ستاد خراسان رضوی اشاره کرد و افزود: با توجه به جایگاه ویژه شهر مشهد و استان و تاکید نماینده ولی فقیه بر تشکیل گروه های تذکر لسانی، این گروه ها تحت عنوان طلایه داران در مناطق مختلف استان در قالب ۳۶ منطقه تشکیل و پس از آموزش و سازماندهی آنها عملیات متناسب با محلات و مناطق مختلف برای آنها تعریف شده است.

وی ادامه داد: به منظور الگوسازی و فرهنگ سازی معروفات در جامعه جشنواره‌ای با عنوان مفلحون برنامه ریزی و اجرا شد که در آن طبق دستورالعمل مشخص برترین‌های امر به معروف و نهی از منکر استان در قالب های مختلف از جمله کسبه، بازاریان، دانش آموزان، اساتید دانشگاه، معلمان، کارکنان، مدیران در نقاط مختلف استان مورد ارزیابی قرار گرفته و برترین‌های آنها در سه قالب صنفی شهرستانی و استانی مورد تقدیر قرار گرفتند و تاکنون  بیش از سه هزار نفر در استان شناسایی و تقدیر شده‌اند.

دبیر پیشین ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی گفت: در حوزه ادارات، سازمان‌ها و نهادها نیز تشکیل شوراهای امر به معروف و نهی از منکر مورد تاکید بوده و در همین راستا با ۸۵ دستگاه اجرایی و همچنین نهادها و مجموعه های بخش خصوصی و کارخانجات تفاهمنامه‌ای منعقد شده که هر سال این تفاهم نامه تمدید می‌شود. در حوزه مطالبه‌گری و حمایت از تشکل های امر به معروف و نهی از منکری نیز این ستاد تاکنون از ۲۲ تشکل مرتبط در عرصه های مختلف  حمایت نموده و برای ثبت آن ها تسهیلگری نموده است.

وی افزود: حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر یکی دیگر از وظایف ستاد بوده که در این مسیر  پنج پرونده‌ای که قبل از تصویب قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر تشکیل شده بود به نتیجه رسیده و به منظور حمایت از اقدامات قانونی آمران به معروف و ناهیان از منکر تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه با نیروی انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دستگاه قضایی و ستاد امر به معروف و نهی از منکر امضا شده است.

ارجائی به تاسیس ۲۱ شعبه ویژه به منظور رسیدگی به پرونده احتمالی آمران به معروف و ناهیان از منکر در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: ۱۱ وکیل پایه یک دادگستری به صورت رایگان با ستاد همکاری می نمایند. احصای بیش از ۱۲۰۰ معروف و منکر واجب و همچنین ۱۰ مسئله و معضل اجتماعی در خراسان رضوی و به خصوص مشهد از جمله دیگر اقدامات این ستاد بوده که برای رفع معضلات اجتماعی انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین در ماه های اولیه شیوع ویروس کرونا ضمن فرهنگ‌سازی برای استفاده از ماسک و مواد بهداشتی، افراد، گروه‌ها و تشکل های فعال در عرصه خدمت رسانی به مردم شناسایی و ضمن تقدیر از آنها  برنامه ریزی برای جلوگیری از موازی کاری در این زمینه انجام گرفت.

در این مراسم سردار علی‌اکبر افراسیابی به عنوان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی معرفی شد.

سردار افراسیابی پیش از این، جانشین قرارگاه اجتماعی و امنیتی شهید برونسی مشهد و فرمانده یگان حفاظت آستان قدس رضوی بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =