۱۸ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83848997
۰ نفر

برچسب‌ها

روسای ستاد ارتش روسیه و ترکیه درباره سوریه و لیبی گفت وگو کردند

مسکو - ایرنا - روسای ستاد کل ارتش روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی درخصوص مسائل سوریه و لیبی مذاکره کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: والری گراسیموف رئیس ستاد کل ارتش روسیه به تازگی با یاشار گولر رئیس ستاد کل ارتش ترکیه گفت وگو داشته است.

 در گزارش خاطرنشان شد: در این گفت وگوی تلفنی دو طرف آخرین اوضاع سوریه و وضعیت جاری لیبی و نیز مسائل مربوط به همکاریهای نظامی دو کشور را بررسی کردند.

روسیه و ترکیه در مساله سوریه همکاری نزدیکی دارند و به همراه ایران کشورهای ضامن روند صلح آستانه برای حل و فصل سیاسی مسائل سوریه به حساب می‌آیند.

مسکو و آنکارا مطابق تفاهم نامه سوچی برای برقراری صلح و آرامش در منطقه ادلب تلاش می کنند اما اقدامات دو کشور با توجه به تمرکز هزاران تروریست در منطقه امن ادلب که ترکیه مسئولیت جداسازی آنها از مخالفان سیاسی دولت سوریه را برعهده گرفته است، نتیجه قابل توجهی نداشته است. 

روسیه و ترکیه در مساله لیبی هم رویکرد متفاوتی دارند. 

لیبی از سال ۲۰۱۱ میلادی در پی خیزش مردمی و حمله نظامی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف برکناری معمر قذافی حاکم وقت این کشور، با تنش‌های سیاسی و درگیری‌های نظامی بسیار گسترده‌ای روبه‌رو بوده است.
این کشور در نهایت به ۲ بخش شرقی و غربی تقسیم شد. در بخش غربی با مرکزیت طرابلس دولتی موسوم به دولت وفاق ملی به ریاست السراج بر سر کار آمد که مورد تأیید و حمایت سازمان ملل متحد و برخی کشورها از جمله ترکیه، قطر و ایتالیاست و در بخش شرقی و جنوب نیز حفتر بر امور مسلط شده است که از سوی کشورهایی مانند عربستان، روسیه، فرانسه، مصر، امارات متحده عربی، یونان و قبرس حمایت می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =