انفجاری در نزدیکی سفارت قطر در سومالی به وقوع پیوست

تهران - ایرنا - رسانه‌های گروهی اعلام کردند که صبح امروز (چهارشنبه) یک انفجار قوی در مرکز موگادیشو پایتخت سومالی در نزدیکی سفارت قطر به وقوع پیوست.

به گزارش تارنمای خبری محلی «گرو» (Garowe)، انفجار صبح امروز در اطراف مقر سابق ریاست جمهوری سومالی که در آن سفارت قطر نیز قرار دارد، به وقوع پیوست.

گرو خاطرنشان کرد: تحقیقات اولیه حکایت از آن دارد که یک بمب کار گذاشته شده در خیابان یک کاروان نظامی حامل سربازان را هدف قرار داد.

گزارش‌های اولیه همچنین نشان می‌دهد که در اثر این انفجار دو تن از نظامی سومالیایی و دو یا سه غیرنظامی نیز کشته شدند . فعالان شبکه‌های اجتماعی تصاویری این انفجار را منتشر کردند که خودرو پلیس آسیب دیده در اثر این حادثه را نشان می‌دهد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است، اما گزارش‌های خبری پیش‌بینی می‌کنند که گروه « الشباب» ( جوانان) عامل این انفجار بوده است.

گروه معروف به الشباب، یک گروه شبه نظامی سومالیایی است که از سال ۲۰۱۲ بخشی از شبکه القاعده شده‌ است .  

این گروه در گذشته بخش‌هایی از مرکز و جنوب سومالی را در کنترل خود داشت، اما در سال ۲۰۱۵ شهرهای بزرگ را از دست داده و تنها چند منطقه روستایی را در سومالی در اشغال خود دارد.  

تعداد عناصر الشباب در سال ۲۰۱۴ بین ۷ تا ۹ هزار نفر برآورد شده‌ است.

این گروه در فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، استرالیا و امارات قرار دارد.

الشباب بارها به نظامیان دولتی و نیروهای صلح‌بان اتحادیه آفریقا در موگادیشو حمله کرده‌ است و چند عملیات‌ خونبار را هم در سایر نقاط آفریقا انجام داده‌ است.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha