۸۵ درصد جرایم سایبری کردستان کشف شد

سنندج - ایرنا - رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی کردستان گفت: ماموران این پلیس در سه ماه اول سال جاری موفق به کشف ۸۵ درصدی جرایم سایبری روی داده استان شدند.

مهدی دانش پور روز چهارشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز کردستان اظهار داشت: جرایم سایبری رخ داده در این استان شامل ۲۶ درصد در حوزه اخلاقی، ۵۹ درصد در حوزه مالی و ۱۵ درصد نیز در حوزه سایر جرایم است.

وی اضافه کرد: تا کنون ۸۵ درصد از این جرایم توسط پلیس فتا کشف شده که بیشترین کشفیات به ترتیب شامل ۹۷ درصد مالی، ۸۴ درصد سایر و ۶۰ درصد اخلاقی است.

رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی کردستان با بیان اینکه جرایم اخلاقی در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد و جرایم مالی نیز هفت درصد رشد داشته است گفت: در راستای پرونده‌های کشف شده فضای سایبری استان ۹۷ نفر متهم دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده اند.

قربانی نقش ۹۰ درصدی در وقوع جرایم اخلاقی دارد

دانش پور با بیان اینکه پایین بودن سواد رسانه‌ای، اعتماد بیجا به فضای مجاری و سهل انگاری در نگهداری از اطلاعات شخصی سه عامل وقوع جرایم اختلاقی سایبری است افزود: طبق بررسی‌های این پلیس قربانیان این جرایم نقش ۹۰ درصدی در وقوع آنها دارند.

وی افزود: معتقد هستیم در صورتی که افراد در حفظ و نگهداری اطلاعات شخصی خود در گوشی‌ها و رایانه‌ها حساسیت بیشتری به خرج دهند و به افراد متقابل در فضای مجازی اعتماد بی مورد نداشته باشند بسیاری از پرونده‌های این حوزه کاهش پیدا می‌کند.

رییس پلیس فتای فرماندهی انتظامی کردستان گفت: اگر نظارت خانواده‌ها بر استفاده کودکان و نوجوانان از فضای مجازی بیشتر باشد و بر ارتقای سواد رسانه والدین تاکید بیشتری شود مانعی برای کاهش وقوع جرایم سایبری خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =