کرمانشاه یکی از قطب‌های آموزش پزشکی کشور است

کرمانشاه- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، این دانشگاه را یکی از قطب‌های آموزش رشته‌های حوزه پزشکی در کشور دانست و گفت: خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده در سال‌های اخیر دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه موفقیت‌ها و پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه‌های مختلف آموزشی و پژوهشی کسب کرده است.

دکتر «محمودرضا مرادی» روز چهارشنبه در جلسه شورای آموزشی دانشگاه با حضور دکتر «حق دوست» معاون آموزشی وزارت بهداشت در سرسرای اجتماعات مرکز توسعه استان، افزود: اعضای هیات علمی دانشگاه جدا از وظایف و مسولیت سنگین خود در آموزش و پژوهش همواره نقشی کلیدی و مهم در مدیریت بحران هایی مانند زلزله، سیل، مسایل و مشکلات اجتماعی و بحران های مختلف از جمله شیوع کرونا داشته اند.

وی مهمترین اقدامات انجام شده در راستای ارتقا آموزش و موفقیت های کسب شده در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال‌های اخیر را تشریح کرد و گفت: راه اندازی پنج رشته دکترای تخصصی و ۶ رشته کارشناسی ارشد جدید در دانشگاه، اخذ مجوز تاسیس دانشکده توانبخشی با سه رشته فیزیوتراپی، گفتار درمانی و کار درمانی، رشد ۱۸ درصدی تعداد اعضای هیات علمی و افتتاح دانشکده علوم تغذیه و صنایع غذایی از جمله این دستاوردها است.

او کسب رتبه اول کلان منطقه سه در برنامه عملیاتی دانشگاه در سال ۹۸، کسب عنوان سرآمد در برنامه عملیاتی در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سال ۹۶، اختصاص بیش از ۳۳۶ میلیارد ریال در سه سال اخیر از سهم سه درصد معاونت آموزشی در جهت ارتقا زیرساخت‌های آموزشی به گروه ها، دانشکده ها و مراکز آموزشی درمانی دانشگاه براساس پایش های هفتگی تیم معاونت آموزشی دانشگاه و کسب رتبه اول توسط مرکز تحقیقات عوامل محیطی موثر بر سلامت در جشنواره  رازی در سال ۹۶ را از دیگر این دستاوردها برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه قرارگیری در بین یک درصد دانشکده های برتر دنیا در حوزه تحقیقات در سال ۹۶، کسب رتبه اول در شاخص راهبردی در پژوهش در بین دانشگاه های علوم پزشکی تیپ دو کشور در سال ۹۶، اخذ مجوز و راه اندازی ۲ پژوهشکده سلامت و فناوری سلامت در سال ۹۷، افزایش ۲.۶ برابر تعداد مقالات پر استناد در سال ۹۷ و افزایش سه برابر تعداد مقالات پر استناد در سال ۹۸ و کسب رتبه هشتم در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور در ارزشیابی سالانه وزارت بهداشت را از دیگر عناوین کسب شده دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد.

مرادی در ادامه کسب رتبه اول در بین دانشگاه ها علوم پزشکی تیپ ۲ در سال ۹۷، افتتاح کلینیک تخصصی پرستاری به عنوان کلینیک تخصصی، خرید تجهیزات سرمایه ای برای بیمارستان‌های آموزشی درمانی به مبلغ ۹۱۰ میلیارد ریال، راه اندازی بخش کاشت حلزون به عنوان دوازدهمین مرکز کشور، همچنین راه اندازی بخش کاشت مغز استخوان و راه اندازی مجدد پیوند کلیه در استان پس از ۲ سال وقفه را از دیگر موفقیت ها و دستاوردهای این دانشگاه در سال های اخیر عنوان کرد.

وی اظهار داشت: اکنون ۱۸ بیمارستان دانشگاهی در استان فعال است و مرکزیت غرب کشور را از نظر درمانی داریم.

به گزارش ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه در سال ۱۳۴۷ با مدرسه عالی پرستاری کار خود را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۵۴ با تبدیل شدن به دانشکده پزشکی به خدمت رسانی به مردم خطه غرب کشور همت گماشت.

دانشکده پزشکی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۶۴ با تبدیل شدن به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه قوام بیشتری گرفت و علاوه بر امر درمان و آموزش به پژوهش، نوآوری و تلاش برای پیشرفت علوم پزشکی و پیراپزشکی پرداخت.

این دانشگاه هم اکنون دارای هشت معاونت، هشت دانشکده، هفت مرکز آموزشی درمانی در شهرستان کرمانشاه، ۱۷ بیمارستان و ۱۴ شبکه بهداشت و درمان در شهرستان‌ها است.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقر و کلیایی دارد.

۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.

این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.

۱۲۰ دانشجوی خارجی نیز در رشته‌های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

براساس آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می‌شود.