تحقیقات برای ساخت واکسن دوگانه ماهیان آب شور آغاز شد

کرج - ایرنا - معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به آغاز تحقیقات برای ساخت واکسن دوگانه ماهیان آب شور، گفت: تحقیقات و ساخت اتوواکسن آبزیان در موسسه رازی شعبه شیراز به سرانجام رسید.

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی آمقی رودسری با اشاره به تولید اتوواکسن ماهی به عنوان یکی از دستاوردهای سال جاری، افزود: تحقیق برای تولید اتوواکسن های ماهیان آب شور برای پیشگیری از عفونت با باکتری های «ویبریو هاروی و لاکتوکوکوس گارویه آ» بنا بر تقاضای یک شرکت خصوصی و تاکید سازمان شیلات و سازمان تحقیقات در زمستان سال گذشته کلید خورد.

«به گفته دکتر کامبیز بازرگان، معاون وزیر جهاد کشاورزی با تولید این واکسن از مرحله استیصال در حوزه پرورش ماهی در کشور عبور کردیم»،

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی با اشاره به اینکه تاکنون برای پیشگیری از هر کدام از باکتری های گفته شده ۵ میلیون دز واکسن غوطه وری تهیه شده، افزود: این واکسن ها پس از طی مراحل کنترلی در اختیار شرکت مزبور قرارداده شده که مصرف آن با موفقیت همراه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به علاوه تحقیقات برای تولید ۵ میلیون دز واکسن تزریقی دوگانه «ویبریو هاروی-لاکتوکوکوس گارویه آ» در دست انجام است که پیش بینی می شود طی یک ماه آینده در اختیار شرکت متقاضی قرار گیرد.

آمقی یادآور شد: مراحل تحقیق و تولید این واکسن ها در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه جنوب کشور (شیراز) انجام شده است.

در همین راستا دکتر علی شیرازی نژاد، رییس موسسه رازی شعبه شیراز با اشاره به تفاوت واکسن با اتو واکسن اظهار داشت: واکسن تهیه شده از عامل بیماری زای حیوانات بیمار یک مزرعه برای واکسیناسیون علیه همان بیماری در همان مزرعه، اتوواکسن نام دارد و نیاز به گواهی های معمول برای واکسن های عمومی و پروانه ساخت ندارد.

وی ادامه داد: واکسن های معمول مصرف عمومی دارند و برای یک کشور یا دنیا ساخته می شوند و بایستی یک سری گواهی های لازم مانند پروانه ساخت داشته باشند.

دکتر شیرازی نژاد با اشاره به اینکه اتو واکسن به دلیل اینکه بسیار گران تر از واکسن معمول است معمولا وارد نمی شود و طی سفارش ساخته می شود، گفت: مساله اصلی، عدم وجود چنین واکسنی است که در صورت عدم تامین این گونه واکسن مزارع دچار مشکل شده و باید واکسن وارداتی بر حسب نوع شرکت و میزان دز از کشورهای اروپایی وارد شود.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از سال ۱۳۰۳ در منطقه حصارک کرج با ساخت واکسن آبله گاوی کار خود را آغاز کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =