۲۲ تیر ۱۳۹۹،‏ ۲۰:۰۲
کد خبرنگار: 1239
کد خبر: 83848390
۳ نفر

برچسب‌ها

کرونا و مشکل همیشگی فاضلاب آبادان

آبادان - ایرنا - سرریز فاضلاب در برخی خیابان‌های اصلی آبادان در فصل گرما باعث بروز مشکلات بهداشتی برای شهروندان بخصوص ساکنان مناطق حاشیه این شهر در روزهای کرونایی شده‌است.

یکی از عمده‌ترین مشکلات شهری آبادان مشکل دفع فاضلاب به خصوص در مناطق حاشیه‌ شهر است چرا که شبکه فاضلاب به طور کامل در این مناطق اجرا نشده است.

تعدادی از شهروندان آبادانی در گفت و گو با با خبرنگار ایرنا رفع مشکلات ناشی از سرریز فاضلاب در خیابان‌ها و معابر را خواستار شدند ، مشکلی که در فصل گرما تشدید شده و زندگی شهروندان آبادانی را در بسیاری مناطق این شهر مختل کرده‌ است.

علی یاقوتی یکی از ساکنان ایستگاه ۱۱ کوی ذوالفقاری آبادان با ابراز نگرانی از مشکلات بهداشتی ناشی از سرریز فاضلاب در خیابانها و معابر در این روزهایی که شیوع کرونا خانواده ها را بسار نگران کرده است گفت: سرریز فاضلاب در خیابان‌ها بهداشت ساکنان را به خطر انداخته است . اهالی برای تردد در کوچه ناچار به عبور از میان فاضلاب‌ هستند.  بسیاری از کودکان به دلیل بازی در محیط آلوده کوچه دچار بیمارهای عفونی و پوستی شده‌اند، از طرفی گاهی فاضلاب به داخل منازل نفوذ کرده و باعث آلودگی محیط خانه می شود.

وی افزود: بوی نامطبوع ناشی از سرریز فاضلاب در کوچه شبانه روز آسایش اهالی را سلب کرده است و بهداشت ساکنان را به خطر انداخته است.

یکی دیگر از شهروندان آبادانی ساکن شهرک دریا نیز گفت: علاوه بر اجرا نشدن شبکه دفع آب‌های سطحی در شهرک دریا ،بوی بسیار بد و نامطبوع اهالی این منطقه را کلافه کرده است. 
فاطمه اکبری اظهار داشت: با گذشت چند سال از وعده‌های مسوولان استانی و شهرستانی برای اجرای شبکه فاضلاب شهری هنوز از نتحقق وعده های مذکور خبری نیست.

وی با اشاره به محیط بازی کودکان در خیابان‌های شهرک دریا گفت: بسیاری از اهالی محل به ویژه کودکان به دلیل آلودگی ناشی از سرریز فاضلاب دچار انواع بیماری شده اند.

وی تصریح کرد: اهالی این منطقه برای حل مشکلات ناشی از فاضلاب بارها به اداره آبفای آبادان مراجعه کرده‌اند ولی اقدامی برای حل این مشکل نشده است. 

یک شهروندان کوی کفیشه نیز گفت:شبکه دفع فاضلاب بیشتر کوچه ‌های این منطقه مشکل دارد و در کوچه ها سرریز می شود. 
مهدی دریس اظهار داشت: اینجا محل کسب و کار است، چه کسی برای خرید به کوچه‌های پر از فاضلاب می‌آید، لازم است، ماموران بهداشت در وهله نخست این معضل را بررسی کرده و برای رفع آن با دیگر مسئولان همکاری کنند. 
وی افزود: بیش از چند سال است که مشکل آبگرفتگی معابر در این منطقه حاد و غیر قابل تحمل است و اهالی بسیاری از مناطق را که با این معضل گرفتار هستند، آزار می‌دهد. 

معاون عمرانی فرمانداری ویژه آبادان گفت: با فرا رسیدن فصل گرما شبکه فاضلاب آبادان دچار بحران شده و اکثر نقاط شهر با گرفتگی فاضلاب مواجه است.

محمد طاهری با اشاره به شناسایی نقاط بحرانی دچار گرفتگی شبکه فاضلاب شهری آبادان افزود:گرفتگی‌ فاضلاب چه آنهایی که در فهرست وظایف شهرداری و چه آنهایی که وظایف اداره آبفاست باید برطرف ‌شود.

وی با اشاره به آهک پاشی و لایروبی ۶۸ درصد از فاضلاب‌ شهری آبادان با نظارت شبکه بهداشت گفت: مشکل کلرزنی نیز با همکاری منطقه آزاد اروند بزودی برطرف می‌شود.

طاهری تصریح کرد: اکنون آبادان با معضل سرریز شدن فاضلاب مواجه است که امیدواریم سازمان منطقه آزاد اروند با اختصاص بودجه و یا در اختیار گذاشتن تجهیزات برای رفع این معضل اقدام کند.

مدیر آبفای آبادان نیز گفت: در ۲ هفته گذشته با مساعدت مدیر عامل شرکت آبفای خوزستان، سه دستگاه جنتکس غیر فعال در آبادان وارد کار شده‌اند که در این مدت یکهزار و ۵۱ مورد گرفتگی فاضلاب شهری برطرف شده است.
مصطفی مهرانفر با بیان اینکه چهارمین جنتکس غیرفعال نیز در آینده نزدیک در آبادان وارد مدار می‌شود گفت: هنوز ۳۱۰ نقطه دچار گرفتگی فاضلاب در سطح شهر آبادان وجود دارد که تا هفته آینده نیز این تعداد کاهش خواهد یافت.

مدیر آبفا منطقه آبادان با بیان اینکه آبادان دارای یکهزار و ۱۴۰ کیلومتر شبکه گذاری فاضلاب است گفت: ۴۸۰ کیلومتر از این شبکه فاضلاب نیاز به بازسازی و نوسازی دارد.

وی عمده مشکلات شبکه فاضلاب آبادان را مربوط به ۴۸۰ کیلومتر باقی طرح بازسازی شبکه فاضلاب شهری بیان کرد و گفت: مشکلات موجود در بحث فاضلاب آبادان قابل رفع است و در این خصوص برنامه ریزی لازم انجام شده است.

مهرانفر تصریح کرد: شبکه فاضلاب شهری آبادان دارای مشکلات زیادی است که در چند ماه گذشته با امکانات محدود تلاش‌های زیادی برای رفع گرفتگی و اصلاح آن شد. 

کل شبکه فاضلاب آبادان پیش از آغاز جنگ تحمیلی ۱۴۵ کیلومتر شبکه شرکتی و ۱۴۵ کیلومتر شبکه شهری بود که از سال ۷۰ تا ۹۲ با اجرای پروژه های فاضلاب ۴۳۳ کیلومتر به شبکه فاضلاب آبادان اضافه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =