معاون وزیر خارجه چین: آمریکا پیشرفت دیگران را بر نمی تابد

پکن-ایرنا- «لی یو چونگ» معاون وزیر خارجه چین در یک گفت و گوی تلویزیونی خاطر نشان کرد که آمریکا نمی خواهد بهتر بودن دیگران را قبول کند و از ایجاد چالش برای کشورها ابایی ندارد.

به گزارش ایرنا، تلویزیون دولتی چین روز چهارشنبه از قول وی آورده است: به رغم لفاظی های آمریکا در زمینه تجارت آزاد و بازار رقابتی، واشنگتن نمی تواند شاهد پیشرفت و بهتر بودن دیگران باشد و این را برنمی تابد.

وی گفت که آمریکا این پیشرفت ها را تحمل نمی کند نزدیک به ۳۰ درصد از رشد اقتصادی دنیا مدیون چین است و این کشور در ۷۰ درصد از کاهش نرخ فقر در سراسر دنیا مشارکت فعال داشته است.

معاون وزیر خارجه چین افزود: آمریکا نه تنها این دستاوردهای برجسته چین را درنظر نمی گیرد بلکه از هیچ تلاشی برای مزاحمت ایجاد کردن و به چالش کشیدن چین در زمینه های مختلف از جمله در عرصه فرهنگی و تبادلات انسانی دریغ نمی کند.

دیپلمات چینی گفت: متاسفانه در عرصه فرهنگی و تبادلات انسانی، موانع آمریکا بیشتر هم شده است این کشور خبرنگاران، محققان، دانشجویان و بسیاری از چینی هایی را که در آن کشور هستند، تحت کنترل و نظارت قرار داده و یا اخراج کرده است.

وی به حضور افراطیون در روابط دو کشور هشدار داد و گفت: مناسبات چین و آمریکا مهم است اما نباید اجازه بدهیم که این تندروها روابط را به بن بست و به پایان بکشانند.

لی تصریح کرد که آمریکا در تلاش است تا با گروهی اندک در مقابل چین و دیگر کشورها سد ایجاد کند، اما این مسیر محکوم به شکست است بازار چین و کشوری با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت قابل تحریم شدن نیست.

این اظهارات در شرایطی منتشر می شود که آمریکا پس از شیوع کرونا بشدت چین را به چالش کشیده است و اختلافات طرفین درمورد هنگ کنگ، تایوان و ارتباطات تجاری تیره تر از هر زمانی است.

آمریکا می گوید که چین بزرگترین و درازمدت ترین تهدید برای این کشور محسوب می شود و بسیاری از فعالیت های ضد جاسوسی آمریکا در ماه های اخیر روی چین متمرکز بوده است.

همزمان با این تنش ها، روزنامه گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم چین نوشت که آمریکا با به چالش کشیدن توافقات بین المللی و ایجاد کشمکش در عرصه بین المللی، خود و دنیا را به سمت نابودی سوق می دهد این روش آمریکا ترس و ارعاب و مسابقه تسلیحاتی را به دنیا باز می گرداند و راه نفرت و جنگ را هموار می سازد نخبگان سیاسی آمریکا که در پشت این سیاست ها هستند شرمسار تاریخ خواهند بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =