۱۸ تیر ۱۳۹۹، ۱۱:۰۳
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83848322
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

کاهش زرادخانه هسته ای آمریکا شرط چین برای مذاکرات

پکن- ایرنا- مدیرکل کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین گفت که اگر آمریکا زرادخانه هسته ای خود را به سطح چین کاهش دهد این کشور مایل به شرکت در مذاکرات سه جانبه با روسیه و آمریکا است.

به گزارش ایرنا از رسانه های چین، «فو سونگ» روز چهارشنبه افزود: اگر آمریکا حاضر باشد زرادخانه خود را تا سطح چین کاهش دهد این کشور فردای آن روز به گفت و گوها خواهد پیوست.

وی با ابراز علاقه به اینکه چین هم برای چنین گفت و گویی تمایل دارد گفت: به رغم چنین تمایلی ما می دانیم که این اتفاق رخ نخواهد داد.

آمریکا و روسیه دو هفته قبل برای جایگزینی پیمان استارت که سال ۲۰۱۰ میلادی امضا شد، در وین گفت و گوهایی انجام دادند واشنگتن می گوید حضور پکن در این مذاکرات لازم است.

آمریکا که با روسیه این پیمان را امضا کرده است تاکید دارد چین هم باید به مذاکرات برای دستیابی به یک پیمان جدید ملحق شود.

سو فونگ، مقام وزارت خارجه چین گفت: این یک بهانه از سوی آمریکا است زیرا ما دارای زرادخانه ای به مراتب کوچکتر از این دو کشور هستیم این بهانه جویی از طرف واشنگتن است تا بدون جایگزین یک پیمان جدید از پیمان فعلی خارج شود.

وی افزود اصلی ترین هدف آمریکا برداشتن همه محدودیت ها است و برای همین چنین درخواست غیرواقعی را برای چین مطرح می کند این کشور در اندیشه آزادی برای دستیابی به برتری نظامی مطلق است.

«مارشایل بیلینگسال» مذاکره کننده آمریکا در وین گفت که چین هم باید محدودیت ها را بپذیرد و به مذاکرات ملحق شود.

او اظهار امیدواری کرد جامعه بین المللی، چین را برای مشارکت در دور بعدی گفت و گوها تحت فشار قرار دهد زیرا برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی هسته ای بهترین راه مذاکراتی است که سه طرف در آن حضور داشته باشند.

فوسونگ مدیرکل کنترل تسلیحاتی وزارت خارجه چین تاکید کرد آمریکا و روسیه ابتدا باید زرادخانه های خود را کاهش دهند تا چین و دیگر طرف ها پیشنهاد مشارکت در مذاکرات را مورد توجه قرار دهند.

روس ها بر یک پیمان پنج ساله جدید تاکید دارند ولی آمریکا بر حضور چین در توافق جدید اصرار دارد.

روسیه و آمریکا هر یک بیش از ۶ هزار کلاهک هسته ای در اختیار دارند اما سهم چین ۲۹۰ کلاهک اتمی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha