تلاش برای مهار آتش‌سوزی مراتع ارسباران ادامه دارد

تبریز - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی با اشاره به وقوع آتش‌سوزی در مراتع مشجر مشرف به جنگل‌های ارسباران، گفت: تلاش برای مهار این آتش‌سوزی همچنان ادامه دارد.

محمدباقر هنربر، روز چهارشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگاران با بیان اینکه این آتش سوزی از شب گذشته در ۴ نقطه از منطقه کلاله شهرستان خداآفرین شروع شد، افزود: آتش سوزی در ۳ نقطه مهار شده و مهار آن در یک نقطه کاملا صخره‌ای و سخت عبور همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به سختی کار در این منطقه و کمبود نیرو برای مهار آتش سوزی، از دستگاه های ذیربط شهرستان کلیبر درخواست اعزام نیروی اضافه شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: نیروهای سپاه، هلال احمر، منابع طبیعی و محیط زیست و تعدادی از اهالی روستای کلاله هم اکنون در حال مهار آتش سوزی در این منطقه هستند.

هنربر، با اشاره به اینکه سطح آتش سوزی خیلی وسیع نیست، ادامه داد: بیش از ۹۰ درصد آتش سوزی‌ها در اثر خطای انسانی روی می دهد و خاموش نکردن آتش توسط کشاورزان، انداختن ته سیگارها و بطری‌ها در طبیعت از جمله علل آتش سوزی‌ها است.

جنگل های ارسباران در سال گذشته نیز به مدت ۴ روز در ۳ نقطه متقاوت در شهرستان مرزی خداآفرین به دلیل خطای انسانی دچار آتش سوزی شد. 

گفته می شود در این حادثه حدود ۳۰۰ هکتار از این جنگل ها در آتش سوخت. 

جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود، به گونه ای که گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می شود. 

جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است. 

همین ویژگی ها سبب شده که پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =