تماس شی و پوتین با محور حمایت قاطعانه از یکدیگر

پکن- ایرنا- روسای جمهوری چین و روسیه عصر امروز چهارشنبه به وقت پکن در مورد توسعه همکاری ها، حمایت قاطعانه از یکدیگر و رد هرگونه دخالت خارجی به رایزنی پرداختند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری شینهوا از تماس تلفنی «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین و «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در عصر امروز چهارشنبه خبر داد.

رئیس جمهوری چین در این تماس گفت که طرف چینی مایل به ادامه همکاری با طرف روسی در حمایت قاطعانه از یکدیگر و مخالفت با هرگونه خرابکاری و مداخلات خارجی است.

شی در این مکالمه اظهار داشت کشورش آماده است با روسیه همکاری کند تا بتواند حاکمیت، امنیت و توسعه یکدیگر را به خوبی حفظ کنند و از منافع مشترک یکدیگر حراست نمایند.

وی با یادآوری برگزاری موفق مراسم هفتادمین سالگرد پیروزی بزرگ روسیه در جنگ گفت: چند روز پیش نیز روسیه با موفقیت، همه پرسی اصلاح قانون اساسی را برگزار کرد که بیانگر مظهر حمایت مردم روسیه از دولت این کشور و به رسمیت شناختن مفهوم دولت روسیه در حاکمیت بر این کشور است.

شی با بیان اینکه چین مثل همیشه قاطعانه از روسیه در پیشبرد یک مسیر توسعه که متناسب با شرایط ملی آن کشور باشد پشتیبانی خواهد کرد گفت که اوضاع بین المللی به سرعت در حال تغییر است و روابط نزدیک دو کشور به عنوان شرکای راهبردی، ضروری است.

رییس جمهوری چین با تاکید بر اینکه چین و روسیه در سخت ترین لحظه شیوع کرونا از یکدیگر حمایت و پشتیبانی کرده اند افزود: روابط دو کشور در عصر جدید باید پاسخگوی نیازهای دو کشور باشد.

او اظهار کرد: چین مایل است همکاری خود را با روسیه در چارچوب چند جانبه گرایی تحت حمایت سازمان ملل متحد حفظ کند از چند جانبه گرایی حمایت کند با هژمونیسم و ​​اقدامات یک جانبه، مخالفت نماید و سهم بیشتری در بهبود حکمرانی جهانی و ساخت یک جامعه با آینده مشترک برای بشریت داشته باشد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه نیز در این تماس اظهار داشت که کشورش کاملاً از تلاش های چین برای حفظ امنیت ملی در منطقه اداری ویژه هنگ کنگ حمایت می کند.

او تاکید کرد روسیه با انواع اقدامات تحریک آمیز که حاکمیت چین را نقض کند مخالف است و معتقد است که پکن کاملاً قادر به تضمین رفاه و ثبات درازمدت در هنگ کنگ است.

وی تصریح کرد: تصویب اصلاحات قانون اساسی از طریق همه پرسی، به حفظ ثبات سیاسی طولانی مدت روسیه، محافظت بهتر از استقلال ملی و مخالفت با مداخلات خارجی کمک کرده است.

پوتین روابط با چین را بالاترین اولویت دیپلماسی کشورش عنوان کرد و گفت: مایل به همکاری با چین برای ادامه همکاری عملی در زمینه های مختلف بین دو کشور ، تقویت ارتباطات استراتژیک و هماهنگی در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و سازمان ملل متحد و حفظ ثبات و امنیت استراتژیک جهانی است.

رییس جمهوری روسیه در پایان نسبت به حادثه سیل و فاجعه رانش زمین در جنوب چین که باعث جان باختن شماری از شهروندان این کشور شده است با رییس جمهوری چین اظهار همدردی کرد که با قدردانی «شی جین پینگ» مواجه شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =