تجهیز ۷۷ درصد اراضی همدان به سیستم آبیاری نوین

همدان- ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: ۷۷ درصد از اراضی آبی این استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است که منجر به صرفه‌جویی سالانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب می‌شود.

امیر لاهوتیان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تاکنون ۴۶ هزار هکتار از اراضی آبی این استان به سیستم‌های آبیاری نوین کشاورزی تجهیز شده که این رقم حدود ۲۳ درصد از ۱۵۵ هزار هکتار طرح آبیاری نوینی است که از سال ۶۹ تاکنون اجرا شده بود.

وی اظهار داشت: در ۱۵۵ هزار هکتار از ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی استان همدان سیستم آبیاری نوین اجرا شده است که میانگین ۷۷ درصد را شامل می‌شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهادکشاورزی همدان عنوان کرد: آبیاری تحت فشار در ۷۷ درصد از اراضی مستعد کشاورزی استان همدان موجب صرفه‌جویی ۵۵۰ میلیون مترمکعبی آب شد.

لاهوتیان خاطرنشان کرد: در ۱۰ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان همدان آبیاری قطره‌ای و تیپ، ۱۱ هزار و ۱۸۶ هکتار آبیاری کم فشار و بقیه روش های آبیاری بارانی اجرا شده است.

وی اظهار داشت: میزان یارانه و کمک بلاعوض دولت برای آبیاری قطره‌ای ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر هکتار، برای آبیاری کم فشار هفت میلیون تومان به ازای هر هکتار و برای آبیاری بارانی ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر هکتار است.

لاهوتیان ادامه داد: ۵۰ هزار هکتار از سیستم های آبیاری همدان مستهلک شده است که برای نوسازی آن ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

گفتنی است سطح اراضی کشاورزی همدان ۶۳۰ هزار هکتار است که ۴۳۰ هزار هکتار آن کشت دیم و ۲۰۰ هزار هکتار کشت آبی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =