فعالیت تجاری در مرز شلمچه از سرگرفته شد

بغداد- ایرنا- فعالیت تجاری در گذرگاه مرزی شلمچه در استان جنوبی بصره پس از چهار ماه به علت همه گیری ویروس کرونا، امروز (سه‌شنبه) از سرگرفته شد.

«اسعد العیدانی» استاندار بصره در این باره گفت این گذرگاه مرزی چهار ماه پس از بسته شدن امروز به روی مبادلات بازرگانی با جمهوری اسلامی ایران بازگشایی شد.
وی افزود: گذرگاه مرزی شلمچه، پس از موافقت نخست وزیر و کمیته ملی بهداشت و ایمنی عراق تنها برای انجام امور تجاری و مبادله کالا بازگشایی شده است. 
العیدانی بیان کرد که واردات کالاهای ایرانی از طریق گذرگاه های مرزی اقلیم کردستان به بصره ضمن زمان‌بر بودن سبب شده بود که تجار این استان برای ورود کالا متحمل هزینه گزافی شوند بنابراین در رایزنی با دولت و همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد گذرگاه شلمچه بازگشایی شد.
استاندار بصره ادامه داد: تمام پروتکل های بهداشتی در مبادلات تجاری بازارچه مرزی شلمچه رعایت خواهد شد و با استقرار یک سامانه سیار بارگیری از سوی ایران ورود و خروج کالا بدون تماس و دخالت انسانی انجام می شود.
طبق توافق مقام های ایرانی و عراقی اکنون دو روز در هفته  گذرگاه مرزی شلمچه برای مبالات تجاری باز است و در این دو روز محموله های ۵۰۰ دستگاه کامیون در مرز مبادله خواهد شد.
این در حالی است که میزان واردات روزانه پیش از شیوع بیماری همه گیر کرونا در گذرگاه مرزی شلمچه به طور میانگین ۱۵۰ دستگاه کامیون بود.
در همین حال، پیش از این در ششم تیر ماه جاری، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفته بود که ایران از آمادگی لازم برای بازگشایی گذرگاه‌های تجاری مرزی با عراق برخوردار است. 
«سید موسی علیزاده طباطبایی» در گفت و گو با وبگاه «المربد» اظهار کرد که جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشایی گذرگاه های مرزی با عراق برای از سرگیری مبادله های تجاری با رعایت پروتکل ها و دستورهای بهداشتی است.
وی ابراز امیدواری کرد که مقام های مسئول در عراق بسترهای لازم را به منظور از سر گیری مبادله های بازرگانی در راستای منافع و مصالح دو ملت عراق و ایران فراهم کنند.
معاون سفیر ایران در عراق یادآور شد: اکنون ۸۰ درصد گذرگاه های تجاری مرزی کشورمان با دیگر کشورها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و با استانداردهای بالا باز است و تبادل کالا در آنها جریان دارد.
از سوی دیگر، عراق روز گذشته اعلام کرد که با موافقت «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر این کشور افزون بر شلمچه فعالیت تجاری در بازارچه مرزی مندلی (سومار در استان کرمانشاه) از سرگرفته خواهد شد.
رئیس اداره گذرگاه های مرزی عراق، دوشنبه گفت که الکاظمی با از سرگیری مبادله تجاری در بازارچه های مرزی مندلی و شلمچه موافقت کرد.
«عمر الوائلی» افزود: بر این اساس روزانه ۲۵۰ محموله از ایران،  دو روز در هفته از طریق مرزهای شلمچه در  بصره و مندلی واقع در استان دیاله وارد عراق خواهد شد.
گفتنی است به دنبال انتشار ویروس کرونا فعالیت گذرگاه های مرزی ایران و عراق در مناطق جنوبی و مرکزی این کشور برای پیشگیرانه از انتشار ویروس کرونا به حال تعلیق درآمد. 
گذرگاه مرزی زرباطیه (مهران در استان ایلام) نیز ماه گذشته با موافقت مقام های دو کشور برای مبادلات تجاری بازگشایی شد.
ایران و عراق دارای یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ۱۰ گذرگاه مرزی از شمال تا جنوب هستند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha