آموزش تاب‌آوری، زندگی دانشجویان را در دوران کرونا بهبود می‌بخشد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه الزهرا(س) با اشاره بهت اب‌آوری‌ اجتماعی در دوران کرونا گفت: لازم است با ارائه آموزش‌های موثر و توصیه‌های مفید و کاربردی به دانشجویان، میزان تاب‌آوری و سبک زندگی آن‌ها را بهبود بخشیم.

مهناز ملانظری عصر سه شنبه در چهارمین نشست شورای سیاست گذاری معاونان فرهنگی مناطق دهگانه دانشگاه های کشور با اشاره به شرایط کنونی جامعه و شیوع ویروس کرونا، گفت: فضایی که امروزه در آن قرار گرفته‌ایم، نیازمند تغییرات عمده در حوزه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... است.

وی در دانشگاه الزهرا افزود: اگرچه آثار و تبعات حوزه‌های مختلف در فرهنگ متبلور می‌شود، اما بااین وجود باید بپذیریم که در حوزه فرهنگ بیش از گذشته در قبال دانشجویان احساس مسئولیت می‌کنیم و تلاشمان این است تا آن‌ها را در کانون دانشگاه حفظ و متصل کنیم.

ملانظری ادامه داد: امروزه دانشجویان در شرایطی هستند که از جنبه‌های مختلف، تحت فشارهای بسیاری قرار گرفته‌اند و ویروس کرونا آن‌ها را به لحاظ فکری و روحی نیز متاثر کرده است.

رییس دانشگاه الزهرا با بیان اینکه تحولات در افکار دانشجویان تلنگرهایی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: تغییر و تحولات در شرایط بحرانی، امری است که در طول تاریخ و در همه دوره‌ها وجود داشته است، اما شدت و میزان آن با یکدیگر متفاوت بوده است. 

وی در ادامه با تاکید بر حفظ تعامل دانشجویان با دانشگاه در دوران کرونا افزود: در حال حاضر سعی ما بر این است که تعاملات با دانشجویان حفظ ‌شود و در این ارتباط دانش سلامت را اولویت خود قرار داده‌ایم تا دانشجویان به عنوان سفیران سلامت، نکات بهداشتی را در خانواده‌هایشان انعکاس دهند.

رییس دانشگاه الزهرا در بخش دیگری از سخنان خود به تاب‌آوری‌ اجتماعی اشاره کرد و اظهار داشت: این امر موضوع مهم دیگری است که لازم است بیش از پیش به آن توجه شود و با ارائه آموزش‌های موثر و توصیه‌های مفید و کاربردی به دانشجویان، میزان تاب‌آوری و سبک زندگی آن‌ها را بهبود بخشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه ویروس کرونا علی رغم تهدیدات و مشکلات خود، سبب شکل گیری فرصت‌های جدید شد، مطرح کرد: یکی از تغییرات مهمی که در پی شیوع این ویروس در نظام آموزش عالی کشور رخ داد، آموزش مجازی دروس بود که دانشگاه الزهرا از همان ابتدای شیوع این بیماری اقدامات مناسبی را با هدف جلوگیری از وقفه و اختلال در آموزش دانشجویان، در این زمینه انجام داد.

ملانظری با بیان اینکه دوران بحران‌ علی رغم سختی‌ها و مشکلات، بهترین زمان برای تغییر است، گفت: امید است در شرایط فعلی بتوانیم با تجربه و ظرفیت‌های خوبی که در دانشگاه‌ها وجود دارد در ایجاد طرح‌ها و راه‌های نوین به منظور اعتلای کشور و دانشجویان گام‌های موثری برداریم.

کرونا باعث هم افزایی بیشتر دانشگاه ها شده است

در ادامه ندا گلیجانی مقدم، معاون فرهنگی دانشگاه الزهرا گفت: شرایط موجود شرایطی است که جهان را با بحران مواجه کرده، اما این مسئله در کنار همه مشکلات، فرصت‌هایی را نیز در کشور ایجاد کرد که باید از آن استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه گسترش مباحث فرهنگی در جامعه با استفاده از امکانات فضای مجازی شرایط جدیدی را رقم زده است، افزود: این شرایط باید باعث هم‌افزایی بیشتر دانشگاه‌ها شود و نگاه وسیع‌تری به آموزش عالی داشته باشیم تا دستاوردهای بزرگی را کسب کنیم.

مقدم ادامه داد: در معاونت فرهنگی دانشگاه الزهرا از اسفندماه تمام تلاش ما این بود تا برنامه‌های فرهنگی کاهش پیدا نکند و با مدل‌های جدید این برنامه‌ها و فعالیت‌ها ارائه شود. اقداماتی نیز در این راستا انجام شد و حدود ۷۰ درصد فعالیت‌ها با تلاش بالای ۱۰۰ درصد انجام دادیم.

چهارمین نشست شورای سیاستگذاری معاونان فرهنگی و اجتماعی مناطق ده گانه دانشگاهی با حضور ریس دانشگاه الزهرا،  مدیران و مشاوران حوزه معاونت فرهنگی و دبیران مناطق امروز سه شنبه  ۱۷ تیرماه در دانشگاه الزهرا برگزار شد.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha