انصارالله از کشف سلاح‌های ارسالی آمریکا برای ائتلاف سعودی خبر داد

تهران-ایرنا- سخنگوی نظامی جنبش انصارالله یمن روز سه‌شنبه از کشف سلاح‌های ارسال‌شده از سوی آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا برای ائتلاف سعودی در یمن خبر داد.

به گزارش شبکه خبری المیادین، یحیی سریع در کنفرانس مطبوعاتی درخصوص آخرین تحولات نظامی یمن از کشف و ضبط مجموعه بزرگی از سلاح‌هایی که بر روی آن نام آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا حک شده بود در استان البیضا یمن خبر داد.

وی افزود: ماهیت اصلی آژانس آمریکایی این است که تلاش می‌کند برنامه‌ها و اهدافش را بر مردم یمن تحمیل کند. این آژانس نقش‌های اطلاعاتی خود را با شعارهای انسانی به انجام می‌رساند.

سریع تاکید کرد: آمریکا از حمایت‌های نظامی،‌ لجستیکی و اطلاعاتی ائتلاف سعودی در جنگش علیه یمن دست برنداشته است. آژانس یادشده نیز زیرنظر مستقیم وزارت خارجه آمریکاست و به نفع دشمنان یمن عمل می‌کند.

به گفته وی،‌ واشنگتن پست‌سر ائتلاف متجاوز سعودی قرار دارد. این آمریکاست که این ائتلاف را مجهز به سلاح می‌کند،‌ اهدافش را مشخص می‌کند و بر جنایت‌های وحشیانه‌اش در حق مردم یمن سرپوش می‌گذارد. 

سخنگوی انصارالله ادامه داد: مردم ما با سلاح‌های آمریکایی کشته می‌شوند. مردم ما در رنج و سختی هستند زیرا آمریکا از دست‌نشانده‌هایش در منطقه یعنی عربستان و امارات حمایت ‌می‌کند.

سریع گفت: همه اهداف موردنظر نیروهای نظامی ما یا نظامی هستند یا ماهیت نظامی دارند یا به نحوی با مسائل نظامی در ارتباط است و در تجاوز به یمن سهیم است.

وی تاکید کرد: نیروهای ما موفق به اجرای عملیات‌های نظامی منحصربه‌فرد شدند و حملاتشان بر اهداف حساس که قبلا اعلام شده،‌ متمرکز است.

سخنگوی انصار الله ادامه داد: هیچ قدرتی بر روی زمین نمی‌تواند عملیات نظامی مشروع ما را متوقف کند. وضعیت نظامی کنونی ما امروز بهتر از قبل است و دستاوردهای غافل‌گیرکننده ارتش یمن متوقف نخواهد شد.

این مقام یمنی تصریح کرد: جنگ اقتصادی شما (ائتلاف سعودی- آمریکایی) عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت و آتش آن به زودی به سراغ شما هم خواهد آمد.

سریع بر مقابله با ائتلاف سعودی با همه وسایل و ابزار در دسترس برای دفاع از یمن تاکید کرد.

وی درباره پیشروی نیروهای یمنی در استان مارب نیز گفت:‌ مارب مکانی برای خائنان دست‌نشانده سعودی و مزدوران هتل‌های ریاض و ابوظبی نیست بلکه جایی برای افراد شریف و آزاده است.

انصارالله در حالی اعلام کرده که به سلاح‌های آمریکایی که قرار بود به دست نیروهای ائتلاف سعودی در جنگ یمن برسد،‌ دست یافته که مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن هم که قرار بود با انصارالله در مسقط دیدار و درباره طرح صلح سازمان ملل گفت‌وگو کند، موفق به این دیدار نشد.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد،‌ یک مقام مطلع که خواست نامش فاش نشود،‌ اعلام کرد که هیات انصارالله در اعتراض به افزایش حملات هوایی عربستان به صنعا و سایر مناطق یمن،‌ دیدار با گریفیتس در مسقط عمان را رد کرد.

وی به دنبال بی‌نتیجه ماندن این دیدار مجبور به بازگشت به دفترش در امان پایتخت اردن شده است.

به گفته این مقام مطلع، گریفیتس در سفرش به عربستان نسخه اصلاح‌شده از طرح سازمان ملل برای حل بحران یمن را در اختیار دولت مستعفی یمن قرار داده است.

طبق این گزارش،‌ مفاد طرح ارائه شده شامل برقراری آتش‌بس،‌ توقف همه حملات هوایی،‌ دریایی و زمینی و نیز استقرار نیروهای مسلح و سلاح‌های سبک و سنگین و تجهیزات نظامی است.

از سرگیری روند سیاسی در نزدیک‌ترین زمان ممکن برای پایان دادن به جنگ از دیگر مفاد این طرح است.

لغو محدودیت‌های اعمالی ائتلاف سعودی بر ورود کشتی‌های تجاری و مشتقات نفتی،‌ انتقال نفت از شهر مارب در شرق یمن به الحدیده در غرب، بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا و آزادی همه بازداشتی‌ها طبق توافق سوئد نیز در این ابتکارعمل سازمان ملل آمده است.

این‌گونه تلاش‌ها برای حل بحران یمن در حالی صورت می‌گیرد که از یک طرف آمریکا به ارسال سلاح به سعودی‌ها برای ادامه جنگ ادامه می‌دهد و از طرف دیگر، حملات جنگنده‌های ائتلاف سعودی به مناطق مختلف یمن ادامه دارد به طوری که این جنگنده‌ها ۱۵تیرماه ۴۱ بار استان مارب در شمال شرقی این کشور را بمباران کردند.

جنگی که عربستان با همراهی امارات،‌ سودان و آمریکا در فروردین ۹۴ در یمن آغاز کرد، همچنان ادامه دارد. نتیجه این جنگ کشته یا زخمی شدن هزاران یمنی و نابودی زیرساخت‌های این کشور بوده است که بنابه اعلام سازمان ملل جنگ در یمن به فاجعه قرن تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha