بهره برداری ۱۰۰ بنای تاریخی کشور امسال به بخش خصوصی واگذار می‌شود

قزوین - ایرنا - مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: امسال بهره برداری از ۱۰۰ بنای تاریخی ثبت شده در کشور با برگزاری مزایده در قالب اجاره به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

هادی میرزایی عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در جریان بازدید از بناهای تاریخی در دست احیای و باز زنده سازی قزوین افزود: مزایده واگذاری ۷۰ بنا از این تعداد بنای یاد شده تا ۲ آینده برگزار خواهد شد.

این مسوول یادآور شد: تاکنون ۷۵۰ بنای تاریخی متعلق به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین نهادهای عمومی و دولتی به موجب مصوبه هیات وزیران در اختیار صندوق احیاء قرار گرفته که از این تعداد بهره برداری ۹۷ بنا در قالب اجاره های میان و بلند مدت به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی با اشاره به احیای بناهای تاریخی و رونق گردشگری بناهای تاریخی واگذار شده به بخش خصوصی به دنبال ارایه مجوز کاربری های اقامتی، پذیرایی و فرهنگی و خدماتی به آنها،  اظهار داشت: هدف گذاری شده که بهره برداری بناهای باقی مانده در اختیار صندوق احیاء که همگی جزو آثار ثبت شده ملی هستند طی یک برنامه پنج ساله به بخش خصوصی واگذار شود. 

این مسوول یادآور شد: صندوق احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور به موجب بند ز ماده ۱۱۴ برنامه توسعه چهارم کشور در سال ۸۴ تشکیل شد و در ادامه به موجب اجرای قانون حمایت از هنرمندان و استادکاران و فعالان صنایع دستی اساسنامه این صندوق با مصوبه هیات وزیران اصلاح شد و بر همین اساس از امسال این صندوق در قالب صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور به فعالیت می پردازد.

میرزایی با بیان اینکه با گذشت ۱۵ سال از فعالیت این صندوق مهم ترین اقدام آن اعطای مجوز کاربری و بهره برداری متناسب با بناهای تاریخی به این گونه اماکن بوده است،افزود: با توجه ویژه دولت یازدهم و دوازدهم به احیای بناهای تاریخی و استفاده از ظرفیت آنها در رونق گردشگری شاهد رشد واگذاری بناها به صندوق احیا بوده ایم.

وی با اشاره به واگذاری ۴۰۰ بنای تاریخی در سال ۹۵ به این صندوق، ادامه داد: در سال ۹۶ نیز به دستور رئیس جمهوری و با پیگیری های وزیر میراث فرهنگی مقرر شد بناهای تاریخی و فرهنگی که قابلیت واگذاری دارند و در سال های قبل به لحاظ محدودیت های اعتباری اقدامی برای ساماندهی و مرمت آنها نشده بود، در اختیار صندوق احیا قرار بگیرند.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی همچنین گفت: براساس گمانه زنی های انجام شده حدود یک میلیون اثر تاریخی واجد ارزش در کشور وجود دارد که ۳۴ هزار مورد آن به ثبت ملی رسیده که از این میان کمتر از ۱۰ هزار مورد آنها در اختیار بخش های عمومی و دستگاه های دولتی است و همچنین ۲۴ هزار بنا نیز در اختیار بخش خصوصی و اشخاص حقیقی است.

میرزایی با بیان اینکه  فعالیت صندوق احیاء  به مرمت و باززنده داری بناهای تاریخی متعلق به دولت فعالیت محدود نیست،افزود: قانون گذار این ظرفیت را برای بناهای تاریخی متعلق به بخش خصوصی نیز فراهم کرده است و در همین راستا در حال تهیه آئین نامه مرمت و احیای بافت های تاریخی هستیم و باید این نوید را به مردم می دهیم که به جای ارزش افزوده از طریق نوسازی و افزایش سطح تراکم می توانند با باززنده سازی فضای تاریخی در اختیار خود و کاربری مناسب متناسب با نیازهای جامعه در بناهای در اختیارشان به درآمدزایی و ارزش افزوده دست پیدا کنند.

این مسوول همچنین گفت: با اجرای این آئین نامه که امیداوریم تا سال آینده نهایی و اجرایی شود می توان امیدوار بود که یک گام اساسی در راستای حفاظت از بافت تاریخی شهرها و روستاهای کشور که جزو میراث و هویت فرهنگی ما به شمار می روند، برداشته می شود.

وی گوشزد کرد: البته حفاظت مناسب از بافت تاریخی روستاها و شهرها با ابلاغیه و بخشنامه و به تنهایی با تلاش های یک دستگاه مانند وزارت میراث فرهنگی ممکن نیست و این مهم همکاری نهادهای مختلف از جمله شورای عالی معماری و شهرسازی، شهرداری ها و دهیاری ها و شوراهای اسلامی شهر و روستا و وزرات راه و شهرسازی و بنیاد مسکن را می طلبد.

میرزایی افزود: اگر امنیت زیست و منافع مالکان بناهای تاریخی متناسب با شانیت آنها فراهم شود زمینه مناسبی برای حفاظت و جلوگیری از تخریب این بناها ایجاد می شود که این مهم در آئین نامه یاد شده مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه امسال یک تفاهم نامه چهار جانبه بین این صندوق، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها، بنیاد مسکن و معاونت امور روستایی معاونت اول رئیس جمهوری برای حفاظت از بافت های روستایی و مرمت آنها به عنوان ثروت های میان نسلی نیازمند حفظ و نگهداری منعقد شده است،اظهار داشت: بر همین اساس ستادهای ملی و استانی تشکیل شده و در این خصوص به فعالیت می پردازند و همچنین در این راستا ظرفیت خوبی برای واگذاری و احیای بناهای تاریخی روستاها به بخش خصوصی و غیردولتی و سرمایه گذاری در مورد آنها ایجاد خواهد شد.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیاء و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی در سفر یکروزه خود به قزوین از بناهای تاریخی واگذار شده و در حال ساماندهی خانه میریان زاده، حمام تنکابنی، گراند هتل و مجموعه تاریخی کاروانسرای سعدالسلطنه بازدید کرد.

استان قزوین از ۲۳۵ بنای تاریخی و بیش از ۲ هزار محوطه تاریخی برخوردار بوده و همچنین دارای  بیش از ۱۴۰۰ اثر در فهرست آثار ملی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha