۵۵ واحد تولیدی راکد استان کرمانشاه احیا شد

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه، از احیای ۱۹۳ واحد تولیدی استان در سال ۹۸ خبر داد و گفت: ۵۵ واحد آن سهم سازمان صنعت، معدن و تجارت بود.

محسن دارابی روز سه شنبه در نشست خبری روز ملی صنعت و معدن که در سرسرای سازمان صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: برای راه اندازی این ۱۹۳ واحد با اشتغالزایی هزار و ۸۷ نفر ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده که موجب زنده شدن ۲۷۰ میلیارد تومان سرمایه راکد استان شده است.

او همچنین گفت: در سال‌گذشته ۱۱۶ جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تشکیل شد که علاوه بر احیای ۱۹۳ واحد تولیدی، مشکلات ۹۷ واحد تولیدی در حوزه مالیات و دستگاه های خدمت رسان مانند آب، برق، گاز و مالیاتی رسیدگی و به ۱۰۱ واحد تولیدی فعال نیز به منظور جلوگیری از ریزش اشتغال سه هزار و ۳۳۹ نفر و تعطیلی آنها ۲۲۷ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.   

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کرمانشاه اضافه کرد: این استان در سال ۹۸ رتبه برتر احیای واحدهای تولیدی و برگزاری جلسات ستاد تسهیل و همچنین رتبه سوم در بخش جذب سرمایه خارجی با ۱۱۰ میلیون یورو را در سطح کشور کسب کرد.

دارابی همچنین بیان داشت: سازمان صمت کرمانشاه سال گذشته؛ رتبه برتر اشتغال، رتبه دوم بهبود فضای کسب و کار و لوح تقدیر جشنواره شهید رجایی کشور را کسب کرد.

سه بازارچه مرزی به مرز رسمی تبدیل شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود نیروی محرکه تولید داخلی را تجارت و صادرات دانست و افزود: سال ۹۸؛ سه بازارچه سومار، شیخ صالح و شوشمی کرمانشاه به خاطر اهمیت صادرات و داشتن موقعیت خوب به مرز رسمی تبدیل شد.

دارابی تجارت خارجی  و صادرات استان در سال ۹۸ را ۲ میلیارد و ۲ میلیون دلار اعلام کرد افزود: تجارت و صادرات سال گذشته تحت تاثیر کرونا و بستن مرز سومار از سوی عراقی ها قرار داشت و با فراز و نشیب هایی همراه بود.

او راهبرد سازمان صمت در ستاد تسهیل و رفع و موانع تولید و ستاد مقاومت اقتصادی در سال جهش تولید را تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و معدنی برای حفظ اشتغال و ظرفیت تولید موجود عنوان کرد.

دارابی همچنین احیا و تکمیل هشت پروژه بزرگ صنعتی تا پایان سال جاری، نوسازی و بازسازی خطوط تولید واحدها، توسعه ظرفیت تولید واحدهایی مانند کرپ ناز و ایران خودرو شهرستان صحنه را از دیگر برنامه های راهبردی سازمان صمت اعلام کرد.

وی اشتغال مستقیم سه هزار و ۱۷۹ نفر و پایداری و تثبیت ۶ هزار شغل موجود را از دیگر اهداف این سازمان در سال جاری عنوان کرد و گفت: برآورد می شود برای این میزان اشتغال ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نیاز است.

شرکت ایمپلنت کرمانشاه آماده افتتاح است

دارابی در ادامه گفت: شرکت ایمپلنت کرمانشاه آماده افتتاح است و فقط به دلیل بیماری کرونا بهره برداری از آن به تاخیر افتاده و همچنین بخش تولید نرم شرکت بیواتانول کرمانشاه نیز۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با اشاره به کارخانه کرپ ناز بیان داشت: این کارخانه در حال تولید آزمایشی چادر است و اکنون ۲۲۰ نفر در آن اشتغال به کار هستند و برای افزایش ظرفیت تولید آن نیاز به نوسازی ۲ و سه خط تولید و تامین منابع مالی هستیم.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از یک هزار واحد تولیدی با بیش از ۳۰ هزار نفر اشتغالزایی است.
نرخ بیکاری استان کرمانشاه در سال گذشته ۱۵.۷ درصد اعلام شده است. 

سرخط اخبار استان‌ها