محقق و پژوهشگر جغرافیا و پیشکسوت صنعت چاپ درگذشت

تهران - ایرنا - غلامرضا سحاب از محققان و پژوهشگران نام آور مطالعات جغرافیایی و از پیشکسوتان صنعت چاپ و نشر پیش از ظهر امروز (سه شنبه ۱۷ تیرماه) در سن ۷۲ سالگی درگذشت.

احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه لیتوگرافان ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن تایید این ضایعه و فقدان بزرگ، گفت: ابتدا به جامعه فرهنگی ایران و همکاران‌مان در صنعت چاپ این فقدان بزرگ را تسلیت می گویم.

وی ادامه داد: خبر درگذشت زنده‌یاد غلامرضا سحاب بر تلخی‌های اخبار این ایام افزود؛ به ویژه آنکه سهم و نقش وی و پدر بزرگوارشان (عباس سحاب) در صنعت چاپ به ویژه چاپ و تکثیر نقشه در ایران غیرقابل انکار است.

رییس اتحادیه لیتوگرافان با تاکید بر آنکه مفهوم چاپ نقشه در ایران توسط زنده‌یادان عباس و غلامرضا سحاب در ایران بنیانگذاری شد یادآور شد: یکی از مهمترین خدمات غلامرضا سحاب متوجه این مساله بود که پیش از ورود دستگاه‌های و ماشین‌های عظیم چاپ در ایرن وی با استفاده از شیوه سنتی به تهیه وچاپ نقشه‌های جغرافیایی در کشور می پرداخت و هیچگاه اجازه نداد چاپ این نقشهها که برخی استراتژیک بودند در خارج از کشور صورت گیرد.

ابوالحسنی درباره خصوصیات اخلاقی زنده‌یاد غلامرضا سحاب، گفت: در کنار منش آرام و مهربانی که داشت، متانت و دانش بی چون و چرایش در علم جغرافیا و مطالعات جغرافیایی نیز زبانزد خاص و عام بود و در بسیاری از جشنواره های داخلی و بین‌المللی جوایز ارزنده ای را برای کشور با ارمغان آورده بود.

وی درباره شرایط تشییع زنده‌یاد غلامرضا سحاب گفت: با توجه به شرایط ویژه کشور و درگیر بودن با بیماری کرونا، مراسم تشییع و خاکسپاری وی بعد از هماهنگی با خانواده‌شان از طریق رسانه‌ها اطلاع رسانی خواهد شد.

غلامرضا سحاب پیشکسوت صنعت چاپ و نشر پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه ۱۷ تیر) درگذشت. وی که متولد ۱۳۲۷ بود آثار مهمی در حوزه جغرافیا و مطالعات جغرافیایی در کارنامه دارد.

«اصول علم جغرافیا: جغرافیای محمد صفی‌خان نسخه برابر اصل (شناخت از سه کتاب درسی جغرافیایی)»، «اطلس شصت سال کارتوگرافی (نقشه‌نگاری) آثار قلمی استاد عباس سحاب ۱۳۷۳ - ۱۳۱۳ شمسی»، «اسناد تصویری کلات نادری و سرخس»، «پسر طبیعت (قصه حی بن یقظان)»، «دومین اطلس جغرافیایی دوره قاجار: شامل نقشه‌های ایران، تهران» و «قاره‌های جهان در یکصد و بیست سال قبل و» … از جمله آثار غلامرضا سحاب هستند.

وی فرزند عباس سحاب بنیان‌گذار مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب و کارتوگراف (نقشه‌نگار) معروف بود.

برچسب‌ها

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha