آلاچیق‌بافی در سپیدان احیا شد

شیراز-ایرنا-مسوول اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان سپیدان گفت: هنر اصیل و ارزشمند آلاچیق‌بافی که که از جمله صنایع دستی فراموش شده بود، در این شهرستان احیا شد.

کریم ناصریبرشنه، سه‌شنبه اظهار داشت: با برنامه‌ریزی که در این زمینه صورت گرفته، ضمن احیای این هنر صنایع دستی در حال رونق بخشیدن به آن هستیم و بوم‌گردی بویاق سپیدان که از اقامتگاه‌های بوم‌گردی عشایری است، با حمایت اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان اقدام به برگزاری دوره‌های کامل و کارگاه‌های کوتاه ‌مدت آموزش آلاچیق‌بافی کرده است.

وی افزود: آموزش اصولی تمام مراحل این هنر زیبا و هنرمندانه زیر نظر محمد حیاتی یکی از معدود استادهای این صنعت فراموش‌شده در ایلات عشایر جنوب، انجام می‌شود.

ناصری برشنه بیان کرد: آلاچیق یا نی‌چیت دیواره‌ای از نی و ترکه‌های باریک است که با بند سیاهی از موی بز با نقوشی هنری و موزون بافته می‌شود و دورتادور سیاه‌چادر عشایر فارس را می‌پوشاند.

وی ادامه داد: عشایر ما در گذشته، تمام نیازهای خود را اعم از سرپناه، خوراک و پوشاک بی‌واسطه از طبیعت می‌گرفتند، اما در این سال‌ها خصلت مولد بودن و سازگاری با محیط زندگی در این مردم سختکوش و هنرمند نیز کم‌رنگ شده است.وی ادامه داد:

شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شمال غرب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =