شورای عالی قضایی عراق کمیته ویژه تحقیق ترور تشکیل داد 

بغداد - ایرنا - «شورای عالی قضایی» عراق امروز (سه شنبه) اعلام کرد که «کمیته ویژه تحقیق» درباره جرائم تروریستی در بغداد و دیگر استان‌های این کشور تشکیل داده است. 

به گزارش «اینا» خبرگزاری رسمی عراق، این کمیته از سه قاضی و عضویت دادستان کل کشور، تشکیل شده است. 
این کمیته تحقیقاتی به دنبال ترور «هشام الهاشمی» تحلیلگر امنیتی و مسائل راهبردی عراق تشکیل شده که شامگاه دوشنبه در منطقه «زیونه» بغداد از سوی افراد ناشناس به قتل رسید.
این هیات قرار است با هماهنگی وزارت کشور عراق درباره ترورهای انجام شده در بغداد و دیگر استان‌های این کشور تحقیقات انجام دهد.
الهاشمی شامگاه دوشنبه در حالی که از مصاحبه با یکی از شبکه‌های عراقی باز می‌گشت، مقابل خانه‌اش در منطقه زیونه بغداد هدف حمله مسلحانه قرار گرفت و جان سپرد. 
در فیلمی که از صحنه ترور منتشر شده، چهار نفر با دو دستگاه موتورسیکلت وی را تعقیب می‌کنند و پس از توقف خودرو، یکی از موتورسواران وی را در داخل خودرواش به رگبار می‌بندد. 
بر اساس اعلام منابع عراقی، گروه تروریستی «داعش» مسئولیت ترور این تحلیلگر امنیتی و رسانه‌ای عراق را برعهده گرفته است.
ترور الهاشمی موجی از واکنش و محکومیت گسترده در محافل سیاسی، دولتی، رسانه‌ای و فضای مجازی عراق به راه انداخته است. 
«برهم صالح» رئیس جمهوری، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان، «حیدر العبادی» و «نوری المالکی» نخست‌وزیران سابق، «سید عمار حکیم» رهبر «جریان حکمت ملی» و «قباد طالبانی» معاون نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، مقام‌های دولت این کشور بودند که ترور الهاشمی را محکوم کردند.
الکاظمی همچنین ساعاتی پس از ترور هشام الهاشمی فرمانده لشکر اول  پلیس فدرال، سرتیپ ستاد «محمد قاسم فهد» را به دلیل ناتوانی در انجام وظیفه برکنار کرد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد هم دوشنبه شب با صدور بیانیه‌ای ترور الهاشمی را محکوم کرد.
در این بیانیه تاکید شده است که بی‌شک هدف حامیان و مجریان چنین عملیاتی، برهم زدن ثبات و امنیت در عراق و ایجاد فتنه و تفرقه میان فرزندان این کشور و بازگرداندن خشونت به عراق است. جمهوری اسلامی ایران همواره از ثبات و امنیت عراق حمایت و چنین اقداماتی را به شدت محکوم می‌کند.
سازمان «الحشدالشعبی» نیز با صدور بیانیه‌ای ترور الهاشمی را محکوم کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha