ممنوعیت واردات تلفن‌همراه بالای ۳۰۰ یورو ابلاغ نشده است

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ ابلاغیه‌ای به گمرکات سراسر کشور مبنی بر اعمال ممنوعیت واردات تلفن‌همراه به ارزش بالای ۳۰۰ یورو وجود نداشته است.

به گزارش روز سه شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، «سعید عباسپور» با اشاره به ابلاغ نشدن این ممنوعیت به گمرک جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: کمیته مشترک بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و ارتباطات و فناوری اطلاعات تصمیم نهایی را اتخاذ و اعلام خواهند کرد.

وی افزود: اخبار منتشر شده در رسانه‌ها مبنی بر اطلاعات یکی از جلسات کمیته تخصیص ارز است که با حضور بانک مرکزی، وزارت صنعت و سایر دستگاه ها و نهادهای تصمیم‌گیر برگزار شده و مصوبات آن هنوز به تائید کمیته مشترک بانک مرکزی، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نرسیده است، بنابراین تا زمان ابلاغ رسمی به گمرکات، قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

به گفته عباسپور، همچنین بر اساس صورتجلسه مربوطه، واردات به صورت مسافری با رعایت فرآیندهای مرتبط با رجیستری کالا در مورد گوشی‌های تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو نیز ممنوع نیست، اما در نهایت، تصمیم‌گیری نهایی با تایید کمیته مشترک میان بانک مرکزی، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت خواهد گرفت که متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آمارهای ارایه شده در کمیته تخصیص ارز نشان می‌دهد در ماه های گذشته، بالغ بر ۹۵ درصد از واردات رسمی صورت گرفته در حوزه کالای گوشی تلفن همراه، مربوط به کالاهایی با ارزش کمتر از ۳۰۰ یورو بوده و تنها ۵ درصد از واردات رسمی مربوط به گوشی‌های تلفن همراه دارای ارزش بالاتر از ۳۰۰ یورو است، این در شرایطی است که به لحاظ ارزشی، ۳۰ درصد گوشی‌های تلفن همراه، بالای ۳۰۰ یورو و ۶۵ تا ۷۰ درصد مربوط به گوشی‌های تلفن همراه با قیمت زیر ۳۰۰ یورو است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =