ربیعی: تولید ادبیات هنجارشکن در زمینه تاسیسات هسته‌ای گام نهادن در خطوط قرمز است

 تهران-ایرنا- سخنگوی دولت تولید ادبیات هنجار شکن در زمینه تاسیسات هسته‌ای را گام نهادن در مسیر خطوط قرمز صلح و امنیت جهانی عنوان کرد و از جامعه جهانی خواست نسبت به ادبیات سازی خطرآفرین رسانه‌های رژیم صهیونیستی واکنش نشان دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، علی ربیعی در نشست خبری روز سه شنبه با اصحاب رسانه، کرونا را همچنان موضوع اصلی دولت و جامعه عنوان کرد و گفت: گزارش‌هایی درباره مقابله با کرونا در کمیته‌ها و جلسات ستاد ملی کرونا مطرح و در این زمینه اطلاع رسانی شده است.

وی ادامه داد: در این مدت گسترش مهارت‌های علمی در حوزه‌های دانش بنیان، راه اندازی ساختارهای کلنیکی پزشکی، اجتماعی شدن نظام سلامت، همراه شدن مردم با رعایت پروتکلی را داشتیم و به رغم افزایش میزان مبتلایان، کاهش مرگ و میر را  شاهد بودیم.

سخنگوی دولت با اشاره به نگرانی ستاد کرونا از تداوم و روهم افتادگی آن با آنفلوآنزا در پاییز پیش رو، اظهارکرد: پیش بینی برای اتمام بیماری کرونا فعلا وجود ندارد، افزایش تخت‌های بیمارستانی و زیرساخت‌ها همچنان ادامه دارد و کمبودی در این زمینه نداریم.

ربیعی یادآورشد: اساسا از تخت‌هایی که نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا در نظر گرفتند بهره برداری نشد. ضمن اینکه ۸ هزار تخت قرار است تا پایان دولت تکمیل و بهره‌برداری شود.  

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری عادی گرفتن ویروس کرونا و حضور در تجمعات غیرضرور را عامل اصلی در همه استان‌های درگیر دانست و گفت: درست است که اپیدمی در برخی استان‌ها دیرتر رفته اما شواهد نشان می‌دهد رعایت نکردن، بی اهمیت جلوه دادن و به نوعی شاید خستگی جامعه از آثار روحی و روانی کرونا و برهم زدن پروتکل‌ها عامل گسترش این بیماری شده است.  

وی افزود: توانایی نظام سلامت و درمان و همکاری مردم با نظام سلامت دو عامل موفقیت ما در مدیریت کرونا بود،  بنابراین در هر جلسه این بحث دوباره مطرح می شود تا تصمیماتی علاوه بر فرهنگ‌سازی، به الزامات بر مراعات کردن هم گرفته شود و به همین لحاظ استفاده از ماسک اجباری شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد استفاده از ماسک طرفین ۹۹ درصد از انتقال ویروس کرونا جلوگیری می‌کند و اگر هر دو طرف از ماسک استفاده کرده باشند، امکان درگیر شدن و شیوع بسیار پایین است.  

سخنگوی دولت با انتقاد از کاهش مراعات سالمندان نسبت به ماه های اولیه شیوع ویروس کرونا، گفت: برای همین سالمندان بیشتر  در معرض قرار گرفتند. طبق مصوبه ستاد کرونا، مشاغل گروه‌های ۳ و ۴ در شهرهای پرخطر ممنوع شد و در تهران هم برای برخی مشاغل تصمیم گیری خواهد شد.

وی اضافه کرد: مسئولیت برخی اماکن مانند مجموعه‌ها و پاساژها با مدیران این مجموعه‌ها است که در صورت تخلف، مجموعه متخلف یک هفته تعطیل می‌شود.

 ربیعی بار دیگر گفت: پیش بینی  برای اتمام کرونا نداریم و هیچ دارو و درمان مستقیم هم وجود ندارد و راه مقابله استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی است.  

سخنگوی دولت همچنین از دستور رییس جمهوری برای برداشت قسط دوم صندوق توسعه ملی برای وزارت بهداشت خبر داد و گفت: ‌این موضوع در حال انجام است. مطالبات پرستاران هم باید پرداخت شود که آن هم توسط سازمان برنامه بودجه انجام شد و استخدامهایی هم باید در این زمینه انجام شود.

 ۲۷ میلیارد دلار ارز به کشور بازگردد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری همچنین گفت: ۲۷ میلیارد دلار ارز باید از سال ۹۷ تا کنون به کشور برگشت داده می‌شد که این عدد هنوز برگشت داده نشده است.  

سخنگوی دولت با تشکر از صادرکنندگانی که تعهدهای خود را در بازگشت ارز به موقع انجام دادند، افزود: صادرکنندگانی که برای بازگشت ارز از صادرات اقدام نکردند کارت بازرگانی آنها تا پایان تیرماه ۹۹ در صورت عمل نکردن به تعهدهای ارزی باطل می‌شود. البته واحدهای تولیدی از این اقدام مستثنی هستند و این اقدام مشمول اشخاصی است که هیچ بازپرداختی ارزی از صادرات خود نداشتند.

ربیعی با تاکید بر اینکه پس از هماهنگی با وزارت بازرگانی و وزارت صمت، ‌کمیته نظارت و تخصیص ارز، جلسات خود را با حضور نمایندگان قوه قضائیه و دادستانی کل کشور دنبال خواهد کرد، ‌ گفت: در این جلسات صادرکنندگان دعوت خواهند شد و شیوه بازپرداخت ارز با حضور دادستان کل کشور تشریح می‌شود.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از  اظهارات خود گفت: دولت با تکثر دیدگاه‌ها در نگاه به مسائل کشور موافق است و از آن حمایت می کنیم.  برنامه دولت همکاری با همه نهادها است. اما فکر می‌کنیم که ضمن حفظ بیان دیدگاه‌های انتقادی که نشان دهنده سرزندگی و مردم سالاری کشور است باید در روابط بین مسوولان به نحوی سخن گفته شود که برای جامعه امیدآفرین و نوید بخش باشد.

وی خاطرنشان کرد: کشور در سخت‌ترین شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی است و باید با حفظ آداب که تخریب‌گرانه نباشد، سخن گفت.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ما به مباحثه نیاز داریم.  باید از منازعه پرهیز کنیم. مباحثه را به جای منازعه قرار دادن به همه کشور کمک خواهد کرد. به عبارت دیگر اختلاف نظر مسوولان باید در جهت آسایش و آرامش مردم باشد و نباید این احساس بوجود آید که اختلافی در ساخت قدرت وجود دارد.

وی درباره ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو گفت: در یک کار گروه مشترک ارزی این طرح عنوان شد ولی در این خصوص از سوی وزارت صمت و گمرک‌های کشور هیچ دستور و ابلاغی در این زمینه صورت نگرفته و تغییر رویه هم ایجاد نشده است.

موضوع محرمانه‌ای با مردم نداریم 

ربیعی درباره شبهات و ابهامات مطرح شده درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین گفت: برخی از این شبهات مطرح شده پرسش واقعی افکار عمومی و قابل احترام است. ما موضوع محرمانه‌ای با مردم نداریم که باید به آنها پاسخ داده شود و شبهاتی است که در اذهان نخبگان و مردم شکل گرفته است.

سخنگوی دولت افزود: بخش زیادی از این شبهات و تفسیرها و بحث‌های متعدد به عنوان یک خط و جریان از سوی افرادی که هیچ دلسوزی برای جمهوری اسلامی ایران ندارند و اساسا تفاوتی هم برای آنها نمی‌کند، مطرح می‌شود، این افراد از اینکه ایران بتواند برای دیپلماسی سرزنده خود راهگشایی کند، نگران هستند.

وی گفت: در قرارداد با دولت چین هیچ موضوع مخفی وجود ندارد؛ زمانی که رییس جمهوری چین با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند درباره این قرارداد صحبت شد که به مردم اعلام شد، در زمان سفر سال گذشته وزیر امور خارجه به چین نیز مجددا این موضوع مطرح شد و اصلا موضوع جدیدی نیست.

توافق با چین نهایی شود بلافاصله اعلام می‌کنیم

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ایده قرارداد همکاری با چین از ابتدای شکل گیری تا امروز مرحله به مرحله اطلاع رسانی شده است، زمانی که دولت چین به پیش‌نویس ایران پاسخ داد نیز اعلام شد و حتی زمانی که آمادگی برای مذاکره را عنوان کردند نیز برای افکار عمومی اعلام کردیم.

سخنگوی دولت با بیان این که مذاکرات نهایی برای توافق با چین در جریان است، افزود: هر زمانی این توافق محقق و نهایی شود همان زمان اعلام خواهد شد.

ربیعی با بیان اینکه خط کشی و تقسیم‌بندی در توافق میان کشور و اتحادیه هایی منطقه‌ای اساسا تقسیم بندی غرب و شرق در سیاست ما جایگاهی ندارد، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول ثابت هرگز خو را در انتخاب ناگزیر میان «این و آن» و «غرب و شرق» قرار نمی دهد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: ایران از همکاری با همه کشورها استقبال می کند. محدودیت ما درباره کشورها مشخص است، بجز با رژیم غاصب صهیونیستی که ماهیت دولت ندارد و تحریم‌گران، هیچ محدودیتی نداریم.

وی تصریح کرد: همکاری ایران با کشورها همکاری چندجانبه و همه سویه است، که سیاست خارجی متعادل، مستقل و آزاد آن را دنبال می‌کند.

ربیعی بیان کرد: برنامه ۲۵ ساله که مورد توجه رهبری است بر اساس همین رویکرد تدوین شده است و نقشه راهی برای همکاری بلند مدت میان روابط تهران – پکن است تا مشخص کند دو طرف در چه حوزه‌هایی می‌توانند همکاری کرده و یا از تجارب یکدیگر استفاده کنند.

برای همکاری بلند مدت با همه کشورها آماده‌ایم

سخنگوی دولت با بیان اینکه ایران بر اساس احترام متقابل برای مشارکت وهمکاری بلندمدت با همه کشورهای آمادگی دارد و حاضر است تجربه قراردادهای بلند مدت را تکرار کند،  بیان کرد: از همه افرادی که هیچ فرصتی را برای متصل کردن جمهوری اسلامی ودولت را به غرب یا شرق فروگذار نمی کنند، دعوت می‌کنیم واقع‌بین باشند و به شایعات بی‌اساس دامن نزنند.

هیچ قراردادی برای واگذار زمین یا بندر وجود ندارد

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: قرارداد همکاری ۲۵ ساله با چین پس از آنکه مراحل نهایی را طی کند در دسترس عموم قرار می گیرد؛ تا کنون هیچ توافق و قراردادی برای واگذاری زمین، مکانی و بندری نداشتیم که در شایعات مطرح شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: باید همه مراقب وآگاه باشیم تا در دام شایعات و اقدامات برخی که می‌خواهند روابط خارجی ما را با کشورها محدود کنند، گرفتار نشویم.

علت حادثه نطنز با یک اجماع نظر در حال تکمیل است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره برخی فرضیه‌های مطرح شده درباره حادثه نطنز و اظهار نظر مقامات اسرائیلی در این باره گفت: از ساعات اولیه این اتفاق به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفت و گروه‌های متخصص در آنجا مستقر شدند. بر اساس اجماع نظر کارشناسان ذی‌ربط علت حادثه با یک اجماع نظر در حال تکمیل است.

 ربیعی افزود: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است در ساعات اولیه خبرهایی منتشر کردند که مواد اولیه در منطقه پخش شده  که گفته شده که به هیچ عنوان مواد رادیواکتیو وجود نداشته است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: همچنین گفته‌اند که این موضوع اقدام بازدارنده برای فعالیت‌های هسته‌ای بوده است. تاثیری بر روند فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم در مراکز هسته ای نظیر نطنز بر جای نگذاشته است.

وی ادامه داد: صنعت هسته ای ما صلح آمیز است و بر خلاف میل بدخواهان و دشمنان ایران قابل توقف نیست، این قطار با همه ظرفیت خود در حال حرکت است قبلا هم همکاران ما در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کردند که در زمان مناسب در این باره اطلاع رسانی خواهد شد.

ربیعی خاطرنشان کرد: از ابتدای وقوع این حوادث برخی رسانه‌ها و فعالان رسانه‌ای که عمدتا با موساد کار می کنند در اقدامی برنامه ریزی شده وهماهنگ تلاش کردند که تصویری قدرتمند از رژیم اسرائیل به دست دهند، این حادثه را به رژیم اسرائیل مرتبط کردند. هر چند مقامات سیاسی اسرائیل گفتند که ما از وقوع این حادثه استقبال می‌کنیم اما از پذیرش مسئولیت این حادثه صریحا خودداری کردند.

سخنگوی دولت افزود: این فضای سازی وعملیات روانی برای همه ما آشنا است که از سوی افراد و رسانه‌هایی با خبرسازی و توئیت از سوی رژیم صهیونیستی دنبال شد چون با ماهیت شرور و تروریستی اسرائیل تناسب دارد به نوعی پذیرش برای آن وجود دارد و به آن رژیم می خورد که این شرارت‌ها را انجام دهد

ربیعی ادامه داد: آنها(رژیم اسرائیل) باید توجه داشته باشند که تولید ادبیات هنجارشکن در زمینه تاسیسات هسته ای ما حتی از سوی رسانه‌ها عملا گام نهادن در مسیر خطوط قرمز صلح و امنیت جهانی است که رژیم اسرائیل به آن دامن می زند و این اقدام می تواند رویه خطرناکی باشد که در سراسر عالم توسعه پیدا می کند.

تولید ادبیات هنجارشکن در زمینه تاسیسات هسته‌ای گام نهادن در خطوط قرمز است

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری تصریح کرد: حتما جامعه بین الملل به ادبیات سازی خطرآفرین و اقدامی که رسانه‌های اصلی یا نیابتی اسرائیل انجام می دهند واکنش نشان دهد.

ربیعی گفت:  در مورد هر نوع دخالت یا اقدامی که صورت گرفته باشد، پاسخ مناسب ارائه خواهد شد دوستان ما در شورای عالی امنیت ملی جمع بندی نهایی را ارائه خواهند داد.

مجلس رسیدگی به لوایح را در اولویت قرار دهد

سخنگوی دولت در پاسخ به سئوالی درباره طرح مجلس یازدهم برای سئوال از رییس‌جمهوری نیز گفت: از همان روزهای نخست تشکیل مجلس یازدهم، بنای دولت بر همکاری و تعامل با این مجلس بوده است.

ربیعی با بیان اینکه رییس‌جمهوری با استقبال از مجلس جدید، انرژی جدید و فکر جدید، دست همکاری برای رفع مشکلات کشور و مردم به سوی مجلس دراز کردند، تصریح کرد: قطعا دولت برای حق قانونگذاری و نظارت مجلس شورای اسلامی احترام قائل است و این اعتقاد همه ما در دولت است که عبور از بحران‌های عظیمی، بحران‌های خارجی، اقتصادی، اجتماعی، نگرانی‌های مردم قطعا با تعامل همه قوا محقق می‌شود.

وی گفت: تجربه به ما نشان داده هر گاه مجلس، دولت، قوه قضاییه و سایر ارکان همراه و همدل نبوده‌اند مردم متضرر شده‌اند و ضربه آن به زندگی مردم وارد شده است. در این شرایط دولت انتظار دارد که نمایندگان مجلس هم حسن نیت مشابهی نشان دهند و جدیتشان برای کمک به کشور و نظام برای عبور از این گردنه سخت را با فشردن دستی که از سوی دولت برای همکاری به سمت آنها دراز شده انجام دهند.

ربیعی تصریح کرد: مردم هم با دقت رفتارها و نگرش‌های ما را برای کاستن از آلام خودشان زیرنظر دارند و امروز حتی دشمنان هم به نحوه تعامل قوای سه‌گانه ما چشم دوخته‌اند و آن را الگویی از شیوه حکمرانی جمهوری اسلامی در نظر می‌گیرند.

وی افزود: به همین دلیل لازم است که همه ما با حساسیت بیشتری در مورد کلاممان و شیوه اقداماتمان باید حساسیت بیشتری از خود نشان دهیم آنگونه که بیانات و رفتارمان نگرانی مردم را کمتر کند و جمهوری اسلامی ایران هم قدرت و همبستگیش را ارتقا دهد.

سخنگوی دولت، اولویت حال حاضر این نهاد را در ارتباط با مجلس پیگیری ۶۸ لایحه معوقه در مجلس عنوان کرد و گفت: خواستار رسیدگی به این لایحه‌ها هستیم و انتظار داریم که مجلس هم این مساله را در اولویت خود قرار دهد.

سوال شتابزده از رییس جمهوری  به حاشیه سازی پیچیده دامن می‌زند

ربیعی با بیان اینکه اطمینان داریم که بخش قابل توجهی از سئوالات و ابهامات پیش آمده در قالب این لوایح قابل دنبال کردن هستند، گفت: سئوال از رییس‌جمهوری و وزیران حق سلب نشدنی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انجام وظایف قانونی است اما معتقدیم این وظیفه شناسی تنها در سایه رعایت همه ملاحظات سیاستی دیگر می‌تواند به پیشرفت کشور کمک کند.

وی گفت: ما به طور جدی نگرانیم که سئوال شتاب‌زده از رییس‌جمهوری، آن هم در حالی که مجلس یازدهم به تازگی کار خود را شروع کرده و شاید هنوز به جنبه‌های سیاست‌گذاری دولت هم اشراف لازم و کافی را ندارد، به جای اینکه به امور اجرایی و قانونگذاری کمک کند اوضاع را پیچیده‌تر کند و به حاشیه‌سازی‌های غیرضروری دامن بزند.

سخنگوی دولت پیشنهاد کرد: نمایندگان دلسوز ملت به منظور آشنایی با وضعیت جاری کشور، ابتدا در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه وزرا را پذیرا شوند تا در یک آهنگ منطقی و مرسوم درباره مسائل توضیح دهند.

ربیعی همچنین از نمایندگان خواست وزرا را برای مشورت و تبادل نظر دعوت کنند و گفت: بهتر است این نوع سئوالات در چنین جلساتی مطرح شود تا ببینند که آیا پاسخ سئوالات خود را خواهند گرفت یا خیر. در این صورت می توانیم مسیرهایی که مثمرثمر باشد را دنبال کنیم و در غیر اینصورت این اقدامات نتیجه‌بخش نیست.

وی خطاب به نمایندگان مطرح‌کننده سئوال از رییس‌جمهوری تصریح کرد: بیش از آنکه سئوالات را مطرح کنید و به بحث بگذارید و پاسخ‌های لازم را بگیرید یکدفعه به نقطه‌ای می‌رسید که سئوال کنید آن هم با ابهام و کلی‌گویی‌ها که هر کدام از این مسائل توضیحات خاص خودش را دارد.

ربیعی گفت: در قالب این سئوالات، من چشم‌انداز همکاری‌های مشترک و رفع مشکلات مردم را نمی‌بینم و مسیری که عرض می‌کنم این هست که با تعامل و گفت‌وگوی پیشینی و با بحث پیشینی مشکلات مردم را بهتر می توانیم حل کنیم.

از آرامش و خویشتنداری ظریف در مجلس تشکر می‌کنم

وی به حواشی پیش‌آمده پیرامون حضور وزیر خارجه در مجلس اشاره کرد و افزود: آقای ظریف هم به مجلس رفتند و وظیفه همه وزیران است که در مجلس حاضر شوند؛ متاسفانه حواشی ایجاد شده در دوران حضور دکتر ظریف در مجلس بد بود و استفاده از القاب ناشایست البته از سوی تعداد کمی صورت گرفت ولی به هر حال باعث حیرت مردم و دولت شد.

سخنگوی دولت، ظریف را ترکیبی از شهامت، صداقت و صراحت لهجه در بیان منافع ملی ایران درعرصه جهانی عنوان کرد و افزود: کمتر وزیری بوده که با صفاتی مانند متدین، امین و دارای غیرت ملی از سوی مقام معظم رهبری معرفی شده باشد.

ربیعی با بیان اینکه سرسخت‌ترین دشمنان ایران اعتراف می‌کنند که این خصایص بارز در آقای ظریف وجود دارد و در خط مقدم نبرد قرار دارد و مثل سرداران دیپلماسی عمل می‌کند، گفت: بیشترین تهمت‌ها از سوی رسانه‌های بدخواه نثار دکتر ظریف شده و سزاوار نبود که از طرف دوستان و خودی‌ها هم مورد تهمت قرار گیرد.

وی تصریح کرد: مردم در اینباره قضاوت می‌کنند و در اینجا لازم می‌دانم که به طور شخصی از خویشتنداری و آرامش دکتر ظریف تشکر کنم و ایشان همواره با خوش‌رویی به سئوالات پاسخ می‌دهند و چنین الفاظی که برخی نمایندگان به‌کار بردند به هیچ عنوان زیبنده آقای ظریف نبود.

همه شرکای برجام  از جدیت ایران به اقدام متقابل اطمینان دارند

سخنگوی دولت در پاسخ به ایرنا درباره تلاشهای ضد ایرانی آمریکا و تهدید آنها برای جلوگیری از لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران از طریق شورای امنیت گفت: اگر بخواهند لغو تحریم های تسلیحاتی را نقض کنند اولا این را نقض آشکار و نابخشودنی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل می دانیم.

وی با اشاره به نگرانی‌ها از نابودی کامل برجام در صورت وقوع این اتفاق گفت: قبلا به همه طرف‌ها اعلام شده و همه شرکای ما در برجام، آمریکا و اعضای شورای امنیت نسبت به جدیت ما در اقدام متقابل اطمینان دارند. اینکه همه کشورهای باقیمانده در برجام در کنار اعضای شورای امنیت در نشست اخیر این شورا درباره اهمیت برجام اتفاق نظر داشتند و اعضای شورای امنیت دست رد به سینه آمریکا زدند، امیدوارکننده است.

پایبندی به برجام نمی‌تواند گزینشی باشد

ربیعی با تاکید بر اینکه پایبندی به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، نمی‌تواند گزینشی باشد، از همه کشورها و از جمله اروپایی‌ها خواست تا  در برابر اراده امریکا در بازگرداندن قانون جنگل بایستند.

وی گفت: اگر آمریکا در تلاش‌های خود موفق شود هیچ کشوری از پیامدهای ویرانگر و نابودی حکومت قانون در جهان ایمن نخواهد شد.  بنابراین تعهد کامل به قطعنامه ۲۲۳۱ یک آزمون بزرگ در دفاع از تمدن مشترک جهانی است و می‌تواند نقطه سرنوشت سازی برای آینده تعاملات جهانی هم باشد.  

ربیعی گفت:‌براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل واردات یا صادرات تسلیحاتی به جمهوری اسلامی به مدت ۵ سال محدود به اخذ مجوز قبلی شده است و این محدودیت در اکتبر ۲۰۲۰ و از آغاز ورود به اجرایی شدن ششمین سال برجام به طور خودکار باید منقضی شود و این یکی از مواد صریح این قطعنامه است که این موضوع باید به طور کامل انجام شود.

سیاست دلجویی از ‌آمریکا یک سیاست شکست خورده است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای رفتار غیرمسوولانه اروپایی‌ها و همکاری احتمالی آنها با آمریکا در تداوم تحریم های تسلیحاتی گفت: همه اروپایی‌ها هم می دانند سیاست دلجویی از آمریکا یک سیاست شکست خورده است چرا که خواسته‌های حد و اندازه ندارد و قابل درک نیست

ربیعی افزود: از اروپایی انتظار داریم که این سیاست را تداوم ندهند. با این اقدام برجام و صلح بین المللی را به خطر می‌اندازند و بیش از این اعتبار اروپا را به عنوان یک بازیگر مستقل که می‌توانست یک منظومه قدرت در جهان باشد، این اعتبار را زیرسوال نبرند.

وی با بیان اینکه مواضع سه کشور اروپایی در نشست اخیر شورای امنیت در رابطه با موضوع تحریم تسلیحاتی برای ما نگران کننده است، گفت: امیدواریم لازم به تذکر بیشتر نباشد چرا که به لحاظ حقوقی حد وسطی میان پایبندی به قطعنامه ۲۲۳۱ و عدم پایبندی به آن وجود ندارد یا پایبند هستیم یا پایبند نیستیم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: هر ابتکاری که نقض تعهدات طرف‌های برجام در این قطعنامه باشد، پیامد یکسانی خواهد داشت فکر می‌کنیم هیچ کس جز دشمنان چندجانبه گرایی و قانومندی در روابط بین الملل و مخالفان دیپلماسی از آن سود نخواهد برد.

برنامه‌ای برای تغییر بعضی چهره‌های سیاسی در کابینه وجود ندارد

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صمت به مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: خوشبختانه آقای مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، ‌ معدن و تجارت(صمت) در این مدت به خوبی عمل کردند و حتی برای تامین ارز غیرنفتی در سال آینده برنامه ۴۰ میلیاردی عرضه کردند. اما دولت پیش از اتمام دوره ۳ ماه سرپرستی آقای مدرسی، ۲ یا یک وزیر را به مجلس پیشنهاد خواهد کرد.

وی تاکید کرد که هیچ برنامه‌ای برای تغییر بعضی چهره‌های سیاسی در کابینه وجود ندارد.

نگاه ما به بورس استراتژیک است

وی در مورد جو ایجاد شده در بورس و تمهیدات دولت در این زمینه گفت: بورس موضوع بسیار مهم در کشور است؛ بورس کشور و سهام از ارکان اساسی کشور شده‌اند. بورس از سال‌های قبل هم وجود داشت، اما از ارکان کلیدی کشور نبود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: بورس در دولت دوازدهم به یکی از ارکان کلیدی کشور تبدیل است. با ورود سهامداران عدالت به بورس بخش اعظمی از جمعیت ایران در بورس حضور دارند و ما این را مفید می دانیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: هیجانات همیشه در بورس وجود داشته است، قیمت‌ها بالا و پایین می‌روند، فعالان بورس با این نوسانات آشنایی دارند، بازدهی در اقتصاد با ریسک همراه است و هر چه ریسک بالا رود، بازدهی بیشتر می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی موضوع بورس در نشست ستاد اقتصادی دولت گفت: امروز هم در ستاد اقتصادی دولت باز هم بورس از مباحث اصلی بود، با توجه به تاکید رییس جمهوری تلاش دولت بر این خواهد بود که هیجان‌زدگی کاذب نباید بر بازار بورس تاثیرگذار باشد.

 وی با بیان اینکه روال ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد که در بلندمدت هیچ کس در بورس متضرر نشده است، گفت: مسئولان بازار بورس تلاش می‌کنند نهادهای مالی فعال در این بازار گسترش یابد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نگاه ما به بازار بورس مقطعی نیست بلکه استراتژیک است، گفت: آقای قالیباف(اصل) با تیم فنی که تشکیل داده است یک مدیریت حرفه ای را در بازار بورس فراگیر می کند و مدیریت حرفه ای بورس به کاهش هیجانات کاذب کمک می کند

وی افزود: دولت برای بورس برنامه جدی دارد و به دنبال این است که بورس را به بنیادهای اقتصاد کشور تبدیل کند، در این راستا دائم شرکت‌های جدید و دارایی‌ها را وارد می کنیم، همچنین فروش عمده مد نظر ما است و بخش‌هایی از شرکت‌های بزرگ اقتصادی مثل شستا وارد بازار بورس می‌شود.

 به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری، تمام دستگاه‌های دولتی موظف شدند که سهام خود را عرضه کنند و طبق زمان بندی‌های ماهانه باید سهام خود را با تاکید بر سهام خوب شرکت‌های دولتی و سایر اجزای دولت در بورس ارائه کنند.

 ربیعی از نهاهای عمومی هم خواست از این امر تبعیت کنند و بنیادها و نهادها به شادابی بورس کمک کنند.

 صندوق دارایی دوم به زودی در بورس عرضه می‌شود

سخنگوی دولت ادامه داد: برنامه جدی برای بازار بورس درباره صندوق‌های «ای تی اف» ادامه پیدا خواهد کرد. صندوق دارایی دوم هم به زودی عرضه می‌شود و دارایی‌های دولت همه عرضه خواهد شد.

 وی اضافه کرد: تدارک ورود صندوق ای تی اف که پالایشی‌ها و فلزی‌ها در آن هستند به بورس گرفته شده و با این کار روح جدیدی به بورس خواهد داد.

دستیار ارتباطات اجتماعی تصریح کرد: به دنبال این هستیم که شرکت‌های غیردولتی نیز به راحتی وارد بورس شوند و شورای عالی بورس هم تصمیم گرفت که مالیات قبل از سال ۹۸ این شرکت‌ها کاری نداشته باشد و زمینه‌ای را آماده کرده است که شرکت‌های خصوصی هم وارد بازار بورس شوند.

وی گفت: اتفاق مهمی که در بورس افتاد، ورود سهام عدالتی‌ها به بورس است به طوری که اکنون دهک‌های پایین ما وارد بورس شده اند و اموال آنها در معرض سقوط قرار نخواهد گرفت، برای واگذاری‌ها هم قیمت ها مناسب است و برخی حتی تا ۱۵۰ درصد نیز رشد داشته است.

 سخنگوی دولت اضافه کرد: از دیگر آثار بورس اینکه باعث جلوگیری از رشد نقدینگی شده است، ضعف‌های بازار سرمایه تقویت شده و کارشناسان سقوط شدید را نامحتمل تر و البته نامحتمل‌تر از گذشته می‌دانند؛ بورس همیشه هیجان و نوسان داشته و بازار سرمایه همیشه با ریسک همراه است، مردم با آگاهی به این بازار وارد شوند.

پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی

ربیعی درباره جلسه اخیر خود با کانون بازنشستگان تامین اجتماعی و همسان سازی حقوق آنان، گفت:‌ در نشستی که با کانون بازنشستگان داشتم، آنان نگرانی‌هایی مطرح کردند که این اظهارات جمع بندی و به رییس جمهوری ارائه شد. با آقای شریعتمداری وزیر رفاه هم در این باره مفصل گفت‌وگو داشتیم. ایشان از سال گذشته نگران حقوق بازنشستگان بود و طرح‌های مختلفی ارائه می‌کرد.

وی از امضای توافق‌نامه بین وزیران رفاه و اقتصاد و حمایت رییس جمهوری از این توافق خبر داد و گفت: فردا در نشست هیات دولت روی این موضوع بحث و تصمیم گیری می‌شود. بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به وزارت رفاه و سازمان تامین اجتماعی پرداخت خواهد شد که این موفقیت بسیاری خوبی برای بازنشستگان است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: واگذاری‌ها به نحوی است که منجر به بنگاه‌داری جدید نمی‌شود چون مخالف واگذاری‌ها بودند و این، قطعا سهام است نه بنگاه داری.

 هپکو واگذار می‌شود

وی خاطرنشان کرد: به لحاظ احساس مسئولیت، وزیر رفاه قبول کرد  کارخانه هپکو هم در این واگذاری‌ها قرار بگیرد. به دوستان و کارگران در کارخانه هپکو هم می‌گویم نگرانی شما پایان خواهد یافت و یک کارفرمای مطمئن با پشتوانه در هپکو قرار خواهد گرفت.

ربیعی با اشاره به حضور چندین باره خود در کارخانه هپکو اظهارکرد: نگرانی‌های آنان از بحث شیوه تعهد و اداره شرکت بود که فکر می کنم ‌این بزرگترین نگرانی هپکویی‌ها هم برطرف می‌شود. همچنین براساس قول وزیر رفاه و تاکید رییس جمهوری برای بازنشستگان، بلافاصله بعد از این مصوبه همسان‌سازی بازنشستگان انجام خواهد شد و به امید خدا دریافتی آنان به جای مناسبی خواهد رسید تا رضایت‌شان را فراهم کند.

سخنگوی دولت اضافه کرد: هرچند سختی زندگی و دشواری قدرت خرید آنان باید در یک فرایند مناسبی ادامه داشته باشد اما برای امسال مذاکراتی که داشتیم حتما نظرات این بازنشستگان جذب خواهد شد.

تصمیمات گرفته شده در هیات دولت براساس خرد جمعی است

سخنگوی دولت درباره اظهارات ولی الله سیف رییس کل پیشین بانک مرکزی هم گفت: آقای سیف در دوره خود تلاش‌های قابل توجهی داشتند و اعضای هیات دولت در دفاع و حمایت از ایشان حتی یکپارچه نامه‌نگاری کردند.

وی افزود: در خصوص مطالب منتشر شده بهتر است از خود ایشان سوال کنید اما فشارهای وارده بر او را می‌فهمم و برای من قابل درک است. در عین حال بسیاری از نکاتی که ایشان مطرح کرد شخصی بوده و اعضای جلسه اظهارات او را درست نمی‌دانند.

 ربیعی اضافه کرد: سطح تصمیم‌گیری هیات دولت سیاست‌گذاری و سیاست است و چگونگی اجرای آن، برعهده دستگاه‌ها است. به هر حال نکاتی که ایشان گفتند برداشت‌های خودشان بوده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ آنچه که به ریاست جمهور منتسب می‌شود قطعا سیاست‌گذاری و اعلام سیاست بوده و تمام تصمیمات گرفته شده براساس خرد جمعی بوده و تمام نوارهای جلسات هم موجود است.

آزمون سراسری ۳۱ مرداد برگزار می‌شود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آغاز موج دوم کرونا و برنامه دولت برای آغاز سال تحصیلی و برگزاری کنکور گفت: تصمیم ستاد ملی کرونا، بازگشایی مدارس ۱۵شهریور است این تصمیم به خاطر این بوده است که آموزش و پرورش آمادگی‌های لازم را جهت بازگشایی و زمانی که لازم بوده است به دست بیاورد.

وی افزود: طراحی شیوه‌های آموزشی به وزارت آموزش و پرورش محول شده است. تصمیمی که اتخاذ شده است در پیش‌بینی آموزش و پرورش برای کل کشور یکسان نیست به طوری که برای هر یکی از وضعیت‌های قرمز، زرد و سفید در تمامی مناطق حتی به تفکیک شهرستان متناسب با وضعیت ماموریت آموزشی دنبال می‌شود. شیوه آموزشی متناسب با وضعیت‌های هر کدام از شهرستان‌هاست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آزمون سراسری ۴۵ روز دیگر (۳۱ مرداد) برگزار می‌شود، اظهارداشت: این مسائله تصمیم ستاد کرونا بوده است سه وزیر علوم، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش با هم این پیشنهاد را ارائه کردند و در مورد آن تصمیم گیری شده است.

وی افزود: کنکور دکترا ۲۶ تیرماه و کارشناسی‌ارشد هم دوم و سوم مرداد برگزار می‌شود آنچه اکنون تصمیم‌گیری شده است نگرانی‌هایی ایجاد کرده است ولی بنا بر این است که با حفظ حداکثری پروتکل‌ها باشد.

 تمهیدات برگزاری کنکور سراسری

سخنگوی دولت اظهار داشت: به طور مثال چینش صندلی‌هایی که قرار بود ۱۲۰ سانتیمتر باشد، حتما  ۱۶۰ سانتیمتر خواهد بود کسی نمی‌تواند بدون ماسک وارد جلسه آزمون شود و به افرادی که ماسک نداشته باشند، در اختیارشان گذاشته خواهد شد. علاوه بر این تعداد حوزه‌ها یک و نیم برابر شدند و سعی شده سلامت داوطلبان تضمین بشود.

ربیعی خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت برای افراد مبتلا هم مکان خاصی در نظر گرفته و اینها هم با پروتکل‌های وزارت بهداشت آزمون خواهند داد. مبتلایانی که سرپا هستند، می‌توانند آزمون بدهند و برای بقیه هم تمهیداتی صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: دیروز با دکتر نمکی صحبت می‌کردم نگرانی‌هایی دارند و اصرار می‌کنند و اگر بحث‌هایی دارند، با وزیران ذیربط مطرح می کنند.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری گفت: اگر دیدگاه جدیدی بود قطعا اعلام خواهد شد ولی نگرانی‌های خانواده‌ها شنیده می شود و حتما تمهیداتی اندیشیده می‌شود نگرانی‌های آنها کاهش می یابد. اگر دکتر نمکی و دوستانشان تصمیم دیگری داشته باشند، آن را اعلام خواهیم کرد.

افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی غیرقانونی است

ربیعی درباره دلایل افزایش قیمت بسته‌های اینترنتی گفت: این موضوع یکشنبه در دولت مطرح شد؛ افزایش تعرفه اینترنت توسط دو اپراتور تایید وزارت ارتباطات را ندارد و طبق گزارش وزیر ارتباطات، تایید سازمان تنظیم مقررات رادیویی را ندارد و غیرقانونی محسوب می شود.

سخنگوی دولت افزود: سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده و سازمان تعزیرات قطعا باید با این افزایش قیمت برخورد کنند؛ قیمت باید به رقم سابق خود برگردد و مبالغ مازاد دریافت شده نیز باید به حساب مردم (مشتریان) بازگردانده شود.

وی با بایان اینکه «هیچ شرکتی حق ندارد در شرایط کنونی بدون اخذ مجوز، قیمت‌ها افزایش دهد» گفت: این افزایش ۱۰۰درصدی خیلی تعجب برانگیز بود. وزارت ارتباطات مکلف شد تا با تخلف قانونی و مقرراتی این دو اپراتور برخورد کند و در صورت لزوم مطابق ضوابط طول دوره پروانه فعالیت آنها را کاهش دهد اگر تبعیت نکنند.

ربیعی افزود: وقتی دولت تصمیم داشت که تعرفه‌های برق ۷ درصد افزایش پیدا کند این موضوع در سه جلسه دولت بررسی شد؛ ابعاد این افزایش بر صنعت و همچنین زندگی اقشار مختلف مردم در سطوح مختلف کم‌مصرف و پرمصرف کاملا بررسی شد تا تصمیم نهایی گرفته شود.

سخنگوی دولت گفت: این گونه تصمیمات به اجماع‌نگری نیاز دارد و در این شرایط افزایش‌های صد دردصدی و این هزینه‌ها قابل قبول نیست و برخورد قاطع می‌شود.

منحنی قیمت ارز روند کاهشی خواهد داشت

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره واکنش دولت به افزایش نرخ سکه و دلار اظهار داشت: تغییراتی که خصوصا در حوزه ارز صورت می‌گیرد و سکه نیز تابعی از ارز است و امروز بخشی اعظمی از کالاهای وارداتی ما نیز تابعی از قیمت ارز هستند و افزایش قیمت ارز بدون تردید روی سایر قیمت‌ها نیز تاثیر می‌گذارد.

سخنگوی دولت افزود: حتی کالاهایی که تصور نمی‌شود که به ارز ارتباطی داشته باشند،  به قیمت ارز متصل هستند. حتی یک محصول کشاورزی در بحث‌های نهاده‌ها و داروها هم، متصل به قیمت ارز است و از قیمت ارز متاثر می‌شود و زمانی که عرضه و تقاضای ارز بر هم ریزد، سیاست‌گذاری‌ها در این خصوص باید کنترل شود.

وی ادامه داد: افزایش نرخ ارز، معلول یکسری علت‌هاست. اول رشد تقاضای کل و رشد نقدینگی ناشی از افزایش بود چرا که ما برای موضوع کرونا دخالت کردیم و ۲۰ هزار میلیارد تومان وام دادیم و ۲۵ هزار میلیارد تومان هم برای وام‌ها تزریق کردیم و عدد بزرگی حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان نیز به شرکت‌های آسیب‌دیده داده شد و یک نوع نقدینگی را وارد جامعه کرد.

سخنگوی دولت عنوان کرد: البته این برای حفظ معیشت میلیون‌ها نفر لازم و ضروری بوده است. حفظ تعادل برای معیشت و زندگی مردم و مقابله با ویروس کرونا از اقدامات واقعا سخت و طاقت‌فرسایی که شاید تصورش برای خیلی‌ها آسان نباشد، در این مدت دنبال شد.

ربیعی با اشاره به بیماری سنتی افزایش نقدینگی در چند دهه در جامعه اظهار داشت: اگر واقعا امروز افرادی دلسوز هستند این را در دستور کار قرار دهند و بایستیم و پیرامون آن کار کنیم.

وی افزود: موضوع دیگر کاهش عرضه کل بود که به علت سقوط چشمگیری که صادرات و واردات ما به‌ویژه در بخش خدمات بر اثر بحران کرونا پیش آمد تمام مرزهای ما بسته شد.  امکان صادرات ما در دوران تحریم و دوران فشار طاقت‌فرسا که تحلیلگران حتی شرکت‌ها را کنترل می‌کردند، با تلاش و اهتمامی که صورت گرفت به سمت بازار ۳۰۰-۴۰۰ میلیونی منطقه خودمان و برخی از کشورهای دیگر صورت گرفت که ما انواع مختلف صادرات را آغاز کردیم، که کرونا همه را تعطیل کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: خوشبختانه امروز همه مرزهای ما باز شده است فقط یک مرکز ترکمنستان باقی‌مانده که در حال رایزنی هستیم که بازگشایی شود. از طرف دیگر ما در ۲-۳ ماه نتوانستیم صادرات انجام دهیم و کاهش صادرات غیرنفتی در کنار افت قیمت نفت، و کاهش صادرات نفتی به هر حال معجزه رخ نخواهد داد و این یک اتفاق است. زمانی که به این دلایل ارز کاهش می‌یابد اثر خود را می‌گذارد.

ربیعی خاطرنشان کرد: اقدامی که ما انجام دادیم قطعا در کوتاه مدت شوک وارد کرد و پاسخ میان‌مدت خواهد داشت. ما صادراتمان را فعال کردیم و شاخص‌ها نشان می‌دهد که بیش از دوره گذشته فعال کرده‌ایم و در حال بازگرداندن ارزهایی که در سال ۹۷ صادر کرده بودند، هستیم. ما مسیرهای صادراتی پیدا کرده‌ایم که با تنش‌های بین‌المللی همراه شده این مسیرهای صادراتی را با مقاومت و ایستادگی مقابل زورگویی‌ها جهانی انجام می‌دهیم.

وی عنوان کرد: حتما با برنامه‌ای هم که در مورد صادرکنندگان تمهید شد که ارز خودشان را در سامانه نیما بفروشند و حتی برخی شرکت‌ها بتوانند از شیوه‌های تعادل استفاده کنند، قطعا وضعیت ارزی بانک مرکزی ما بسیار متفاوت شد که آقای همتی در این خصوص توضیحات بیشتر ارائه خواهد کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یادمان نرود کرونا ۸ درصد، رشد اقتصادی جهان را کاهش داد به غیر از یکی دو کشور در همه کشورها، رشد منفی شد. اقتصادهای بانشاط و پرقدرت به رشدهای منفی رسیدند. ما در این اقتصاد تحریم‌زده که البته نکات مثبتی هم برای ما داشت، توانستیم زندگی بدون نفت را بیشتر تجربه کنیم.

ربیعی خاطرنشان کرد: حتی یک کشور در دنیا نمی‌توان یافت که با چنین تحریم‌های سخت، تهدید نظامی و عملیات‌های تروریستی دایمی، و با جامعه متحول‌شده و رشد یافته بتواند اوضاع را کنترل کند.

وی افزود: به اعتقاد من با چشم‌اندازی که برای ارز به‌وجود آمده و آثار رشد صادرات که از ماه خرداد از سر گرفته شده، در مرداد و شهریور به بازار خواهد آمد. عرضه و تقاضا را تنظیم کرده‌ و واردات دو هزار و ۲۰۰ کالا را ممنوع کرده‌ایم. علاوه بر این تقاضاهایی را کاربرد زیادی نداشت را ممنوع کرده‌ایم، در حال برگرداندن ارزها هستیم، خوشبختانه صادرات نیز صورت گرفته است. منحنی قیمت ارز حتما روند کاهشی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha