استاد پاکستانی:اروپا منتظر تغییر نگرش ضدایرانی آمریکا است

اسلام‌آباد - ایرنا - استاد دانشکده سیاسی و روابط بین الملل پاکستان با اشاره به تاثیرات تحریم های ضد ایرانی آمریکا بر اروپا گفت که اروپا منتظر تغییر نگرش ضد ایرانی واشنگتن برای توسعه روابط با ایران وحفظ برجام است.

«ظفر نواز جسپال» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد  وابستگی متقابل و پیوندهای اقتصادی غرب به ویژه طرف‌های اروپایی برجام با آمریکا باعث شده که آنها نقش کمرنگی در حفظ و اجرای برجام ایفا کنند.

وی افزود:آمریکا با فشار سیاسی ،بانکی واقتصادی به کشورهای اروپایی باعث شده که آنها به  تعهدات برجامی خود عمل نکنند.

استاد دانشکده سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه «قائداعظم» پاکستان تاکید کرد: چین و روسیه در موقعیت بهتری برای ایفای نقش مثبت برای حفظ توافق هسته‌ای ایران قرار دارند. چین از خریداران نفت ایران است اما ایالات متحده با استفاده از فشار و تهدید دیگران از جمله هند آنان را مجبور به توقف واردات نفت از ایران می‌کند. 

وی اظهار داشت: کشورهای اروپایی با ادعای آمریکا مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام همسو نیستند بلکه آنان به رویکرد اصولی و شفاف جمهوری اسلامی اذعان داشته به همین دلیل به رغم فشار طرف آمریکایی، حاضر به خروج از توافق هسته‌ای نیستند. 

ظفر نواز جسپال تاکید کرد: اروپایی‌ها از تحریم های آمریکایی وحشت دارند به همین آنان در موقعیتی نیستند یا ظرفیتی ندارند که بتوانند با این چالش روبرو شوند، وابستگی به سیستم بانکی آمریکا نیز از دیگر نقاط ضعف شرکای اروپایی برجام محسوب می‌شود. 

این استاد پاکستانی گفت: اگر آمریکا نگرش خود در قبال ایران را تغییر دهد وضعیت فعلی نیز تغییر خواهد یافت در غیر این صورت نباید از امضاکنندگان اروپایی که بیم از دست رفتن منافع  اقتصادی خود را دارند، انتظار داشته باشیم که آنان گامی برای حفظ توافق هسته‌ای بردارند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =