افزایش شبکه فیبر نوری و خطوط انتقال و توزیع برق در کشور

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: امروز ۱۸۵ کیلومتر خطوط انتقال و توزیع، تعویض ۱۲۳ کیلومتر هادی‌های معمولی با هادی‌های پرظرفیت و اجرای ۹۶ کیلومتر فیبرنوری در ۳ استان به بهره‌برداری رسید

« رضا اردکانیان» امروز(سه شنبه) در مراسم افتتاح همزمان پروژه‌های برقی سه استان کشور درمحل شرکت توانیر، افزود: پروژه‌های افتتاح شده در این ۳ استان با اعتباری باِلغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان انجام شد.

وی پروژه‌ها را شامل بهره‌برداری از ۱۸۵ کیلومتر خطوط انتقال و توزیع، تعویض ۱۲۳ کیلومتر هادی‌های معمولی با هادی‌های پرظرفیت و اجرای ۹۶ کیلومتر فیبرنوری برشمرد.

وزیر نیرو تلاش برای جایگزینی کابل خود نگهدار به جای شبکه‌های فرسوده را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: جایگزینی کابل خود نگهدار در حفظ محیط زیست و سازگاری با مبلمان شهری و حفظ شاخه و برگ. درختان بسیار مهم است.

اردکانیان افزود: استان خراسان شمالی در این زمینه پیشتاز است و ویترین این کار محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: اکنون کشورهای همسایه می‌توانند از این دانش در اختیار کشورمان برای اصلاح شبکه‌های خود استفاده کنند.

اردکانیان به پروژه رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه نکا اشاره کرد و آن را کاری ارزشمند به خصوص در زمان اوج پیک مصرف توصیف کرد.

وی نیروگاه نکا را نماد تلاش، نوآوری، جدیت و سماجت در بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت‌های موجود دانست و افزود: پروژه افزایش توان عملی این نیروگاه به ظرفیت ۲۳ مگاوات و با سرمایه‌گذاری حدود ۳۳۵ میلیارد ریال انجام شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه اکنون هفته دهم پویش هر هفته #الف – ب – ایران را پشت سرخواهیم گذاشت ادامه داد: طبق وعده‌ای که داده‌ایم قرار است با وجود همه محدودیت‌ها تاپایان امسال ۲۵۰ پروژه بزرگ صنعت برق، آب و فاضلاب را برای سراسر کشور اجرایی شود.

اردکانیان میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته برای اجرای این پروژه‌ها را ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: پروژه‌ها در دو سرفصل ساخت وسازها و سازوکارها خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد: ۳۴ پروژه بزرگ تا اینجای کار در ۱۳ استان کشور با سرمایه‌گذاری حدود ۱۱۲۸۶ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده است.

عضو هیات دولت ادامه داد: افتتاح عمده این طرح‌ها با حضور رییس‌جمهوری صورت گرفته است که نشان از اهمیت آنها دارد.

اردکانیان گفت: امروز در بخش سازوکارها از سه طرح مهم کشوری با اعتباری معادل  ۱۲۳ میلیارد  تومان رونمایی شد که در سه استان خراسان شمالی، خوزستان و مازندران است.

وی ادامه داد: ۴۳ پروژه امروز در هر دو سرفصل ساخت و سازها و سازوکارها به بهره‌برداری رسید که شامل پروژه‌های شبکه فوق توزیع برق مربوط به استان خوزستان، پروژه افزایش توان تولید نیروگاه نکا در استان مازندران و پروژه جایگزینی کامل کابل‌های خودنگهدار با شبکه مسی مربوط به استان خراسان شمالی است.

وزیر نیرو با بیان اینکه  جایگزینی کابل‌های خودنگهدار با شبکه مسی در دیگر استان‌های کشور نیز در دست انجام است ادامه داد:  اجرای این طرح مهم علاوه بر اصلاح مبلمان شهری، همزیستی و هماهنگی بیشتر با محیط زیست  جلوگیری از استفاده غیرمجاز از شبکه برق و دستبرد به تجهیزات برق را به دنبال دارد.

اردکانیان به راه‌اندازی سامانه بیمه حوادث مشترکان که امروز انجام شد اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: سامانه مذکوربرای  آرامش خاطر مردم راه اندازی شده تا اگر به صورت طبیعی بر اساس نوسان های برق، وسایل برقی منازل مردم آسیب دید بتوانند در سازوکاری مشخص اقدام به ثبت درخواست خسارت کرده و خسارت دریافت دارند.

وی افزود: سامانه از امروزاجرایی شده و پس از دو ماه که  شرکت بیمه گذاز مشخص شد با ارزیابی شکایات ثبت شده مردم، به گونه‌ای عمل می شود که حقی از کسی ضایع نشود.

وزیر نیرو با بیان اینکه بهینه سازی هر چه بیشتر خدمات رسانی به مشترکان آب و برق در دستور کار مستمر وزارت نیرو است، گفت: ساختار آب و برق کشور روز به روز پاسخ‌گوتر خواهد شد.

اردکانیان به تأکید رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت توجه به اصلاح شبکه‌های فرسوده برق اشاره کرد و گفت: جایگزینی کابل‌های خودنگهدار با شبکه فرسوده مسی یکی از گام‌های مهم در راستای توجه به تأکیدات ایشان است و موضوع رفع فرسودگی و بهبود شبکه‌های انتقال و توزیع همچنان در دستور کار وزارت نیرو است.

وی خاطرنشان ساخت: امسال از پروژه های سازو کاری تعداد بیشتری اجرایی خواهند شد و علت اضافه شدن این سرفصل آن است که در کنار توجه به ساخت و سازها، سازوکارها هم در موفقیت آمیز بودن طرح ها اهمیت دارد.

عضو هیات دولت، بازبینی نظام پاسخگویی وزارت نیرو، تدوین نظام مناسب پرداخت خسارت، جلوگیری از مراجعات حضوری مردم و پاسخگو شدن روز به روز مجموعه وزارت نیرو را از ثمرات اجرای سرفصل سازوکارها برشمرد.

اردکانیان انتخاب مدیران، معاونان بخش های مختلف زیرمجموعه وزارت نیرو از طریق فراخوان عمومی را یکی از برکات سازو کارها برشمرد و خاطرنشان ساخت: تاکنون یکصد و یک مدیر از این طریق برای تصدی مقام های مدنظر انتخاب شده‌اند.

وی گفت: رویه انتخاب مدیران از طریق فراخوان در استان‌ها و شهرستان‌ها هم پیگیری خواهد شد.

وزیر نیرو از وقوع  اتفاق برای نخستین باردر تاریخ صنعت برق خبرداد و آن را انتخاب یک مدیر زن در یکی از استان‌های کشور برشمرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha