مراقب کودکان باشیم کرونا در کمین است

تهران- ایرنا- مطالب متعددی از زمان شیوع بیماری کرونا در ایران و جهان، در زمینه نحوه انتشار و میزان همه‌گیری این بیماری در بین گروه‌های مختلف سنی، مطرح شده است از جمله اینکه کودکان و افراد سالم و جوان کمتر در معرض ابتلا قرار دارند و سیستم ایمنی بدن آنها در مقابل این بیماری مقاوم‌تر است؛ موضوعی که هم‌اکنون مراجع پزشکی و تحقیقاتی آن را به جد رد می‌کنند.

کرونا هر روز بیش از پیش می تازد و در کشورهای مختلف جهان ازجمله کشورمان ایران قربانی می گیرد. سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد که تاکنون ۲۴۵ هزار و ۶۸۸ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۲۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جان‌باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۹۳۱ نفر رسیده است.

به گفته وی،‌ در ۲۴ ساعت گذشته (تا ظهر ۱۷ تیر ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۶۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است که هزار و ۴۵۵ مورد از این تعداد بستری شده اند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۴۵ هزار و ۶۸۸ رسیده است.

همچنین استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز هستند و استان های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان و اردبیل در وضعیت هشدار قرار گرفته اند. 

عبدالمجید چراغعلی رئیس تیم پزشکی درمان کووید۱۹ بیمارستان بقیه الله روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این خصوص اظهار داشت: برخلاف تصور اولیه در حال حاضر این ویروس فقط بیماران زمینه‌ای را درگیر نمی‌کند و همه افراد در معرض خطر و متاسفانه مرگ و میر هستند؛ همچنین جوانان و کودکان نیز باید بسیار مراقب ابتلا به ویروس کرونا باشند؛ زیرا این ویروس هر روز رفتارهای متفاوت دارد.

وی افزود: همچنین زمان ماندگاری و بقای این ویروس طولانی تر شده است؛ همه تصور می کردیم کرونا مانند بیماری های فصلی با شروع فصل گرما تمام شده یا کاهش می یابد اما متاسفانه مشخص نیست این بیماری تا چه زمانی ادامه می یابد.

چراغعلی با بیان اینکه مردم در حال حاضر شرایط را عادی تلقی می کنند که این مساله ریسک و خطر بیماری را افزایش می دهد، ادامه داد: عادی سازی شرایط به این دلیل است که مردم از قرنطینه و محدود کردن خودشان خسته شده اند همچنین بی تفاوت شده اند و تصور می کنند که کرونا نمی گیرند یا اتفاق بد فقط برای دیگران می افتد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عنوان کرد: توجه مردم نسبت به مسائل پیشگیری از کرونا کم شده که این مساله بسیار خطرناک است و مرتب آمار ابتلا و مرگ و میر افزایش پیدا می کند. ضمن اینکه این موضوع آسیب های سلامتی مردم را افزایش داده و عواقب اقتصادی و اجتماعی بسیار زیادی دارد.

چراغعلی افزود: کسب و کار جامعه به شدت تحت تاثیر کرونا قرار گرفته و تنها راه نجات رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری است که هزینه بسیار اندکی دارد.

وی درباره راه های پیشگیری گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست ها تنها کاری است که نیاز است به طور جدی انجام شود.

علائم و شیوه انتقال کرونا روز به روز تغییر می‌کند

چراغعلی با بیان اینکه کرونا با همان شدت قبلی و حتی بیشتر مرگ و میر دارد، تصریح کرد: در حال حاضر ویروس فقط بیماران زمینه ای را درگیر نمی کند و همه افراد در معرض خطر هستند. شاید شدت بیماری در افرادی که بیماری زمینه ای دارند، بیشتر باشد اما جوانان و کودکان زیادی را نیز درگیر می کند.

وی با بیان اینکه بیماری کرونا شناخته شده نیست، ادامه داد: محققان هر روز یافته های جدیدی از کرونا کسب می کنند و علائم و روش انتقال آن روز به روز تغییر می کند. هیچکس از ابتلا به کرونا مصون نیست و همه در معرض خطر بیماری هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =